Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитеното време и дългата памет в изложба, която обещава вечност

Археологията се превръща в среда за съвременно изкуство

Снимка: БТА

Националният археологически институт с музей при БАН представя изложбата "Съдът вместилище - защитено време".

"Националният археологически музей е национален трезор, хранилище на някои от най-ценните артефакти от миналото. Възможността да ги видим редом с творби на някои от най-изтъкнатите български художници беше предизвикателство и провокация", обясни пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ – БАН.

"Това, което се опитахме да направим, е да избягаме от клишето. Тази изложба не е конвенционална археологическа изложба. Археологията тук е, не бих казал като фон, а като среда, в която съвременното изкуство може да намери своето място", смята доц. Попов.

Снимка: БТА"Предизвикателство е да навлезеш в едно свещено пространство, да намериш своя отговор, без да нарушиш светлината на това поле. Това място пази духовната памет на народите по тези географски места. Селекцията се ориентира към хора, които са имали интерес към дългото време, към паметта, към подсъзнателните архетипни пластове", разказа в предаването "Преди всички" проф. Станислав Памукчиев, един от кураторите на изложбата.

Един от основните важни въпроси за него е "какво правят тези предмети в тази сакрализирана среда".

"Човекът е това живо същество, което има носталгия по трансцедентното, към дългото време, има носталгия и тъга към праотците си. Завръщането в това специално място е някакъв вид завръщане към центъра, към дома, към нещо, което може да реактивира онези дълбинни пластове в нас, които ни правят повече човеци. Изложбата тихо обещава дълго време, обещава вечност", коментира проф. Памукчиев.

Снимка: БТА

"Самият музей е своеобразно вместилище, съд на дълга памет, на свещена памет, на духовна памет, на културна и историческа памет", отбеляза още той.

Изложбата ще остане до Деня на София в средата на септември, уточни директорът на НАИМ – БАН доц. Христо Попов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03