Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Ресен се обединяват, за да спасят православния си храм

Жителите на най-голямото село в община Велико Търново се обединиха, за да спасят православния си храм, носещ името на свети Димитър Солунски. Инициативна група от село Ресен започна дарителска кампания, за да бъдат събрани 76 хиляди лева, с които на първо време да бъде ремонтиран покрива на храма. Имат подкрепа от Дирекцията по вероизповеданията към Министерски съвет и на Великотърновската света митрополия.

Църквата „Свети Димитър Солунски“ е духовният храм, в който за добро и лошо се събират хората в село Ресен. Догодина става на 100 години и се нуждае от сериозен ремонт, разказа за БНР Марина Пашова от инициативната група, започнала дарителската капания за спасяването на храма в Ресен: 

„Нашата църква е претърпяла в годините сериозни поражения. Стенописите, таваните, подовете са компрометирани, защото покривът е разрушен на доста места, в момента дори тече в олтара. Започнахме дарителска кампания за набиране на средства. Имаме количествено-стойностна сметка, направена от професионалист за цялостна подмяна на църковния покрив - тя е на стойност 76 хиляди лева“.  

Отворена е дарителска сметка на името на църковното настоятелство. Проведени са разговори със Светата Великотърновска митрополия и Дирекцията по вероизповеданията, от където подкрепят местните хора и поемат ангажимент за някакво финансиране, което няма да е достатъчно, обяснява Марина Пашова. 

„Надяваме се в рамките на два месеца да наберем възможно най-много средства, тъй като сега е моментът да бъде извършен този ремонт, защото през есента, заради очакваните валежи, трябва да сме готови. Освен това догодина църквата става на 100 години, откакто е осветена. Бихме искали за празника тя да е в подобаващ вид“. 

Православният храм в Ресен няма действащ свещеник. По големите християнски празници литургиите се отслужват от горнооряховския свещеник отец Николай и от архимандрит Георги, игумен на Преображенския манастир. Последно по храма са правени ремонти преди 20 години. Миналата година мъж от Ресен със собствени средства е направил ремонт на малка част от покрива, но това не е достатъчно, разказва Марина Пашова. Желанието на местните хора е да бъде направен цялостен ремонт на покрива, което означава, че в близките десетилетия храмът, носещ името на свети Димитър Солунски, ще бъде съхранен. 

„Този храм не е просто сграда. Всеки който я е видял, се впечатлява от вида ѝ. Тя е изключително масивна и една от най-големите църкви в България. Изключително качествено е сторена от ученик на майстор Колю Фичето с дебел, здрав камък, със здрави колони. Изключително впечатляващо е, че е строена по време на войните. Започнал е строежът през 1912 година, следват Балканските войни, Първата световна война. През 1922 година е завършен градежът, до 1924 година вътре е стенописвано и през 1924 година се освещава. Изключително сме впечатлени от това, че хората по време на войни, на лишения, на глад, на мизерии са успели да съградят това чудо, то е архитектурното бижу на селото. Непростимо е за нас, като наследници на този храм, да допуснем, да си позволим той да се разруши“, коментира Пашова.  

В Ресен ще се проведат няколко благотворителни концерта и събития за ремонта на църквата. В различни търговски обекти са поставени дарителски кутии, има и дарителска сметка. 

Дарителска сметка: 

Църква “Свети Димитър“ Ресен 

Банка: УниКредит Булбанк

IBAN: BG73UNCR 7000 1525 3865 15 

BIC: UNCRBGSF 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38