Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклор от три континента завладява Велико Търново

Стелияна Йоргова, Емил Павлов, Нелина Църова
Снимка: БНР

Фолклор от три континента завладява от днес Велико Търново. В 25-ото издание на Международния фолклорен фестивал своето песенно и танцово изкуство в безплатни за публиката концерти ще представят близо 400 изпълнители от 10 ансамбъла от Индия, Колумбия, Китай, Конго, Хавай, Турция, Грузия, Унгария и България. Българското национално радио е медиен партньор на фестивала.   

 Велико Търново отново е фолклорна сцена и посреща юбилейното 25-о издание на Международния фолклорен фестивал. Той е едно от най-обичаните и чакани събития през лятото в старопрестолния град и по традиция е акцент в културния календар на Велико Търново, защото има развитие и надграждане, поясни Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм: 

„Отново са ни подготвили една невероятна феерия от красота, от музика, от приятелство. Само позитивни преживявания и хубави емоции. Всъщност за това си го обичаме фестивала и затова си го очакваме с огромно нетърпение“.  

Тазгодишното издание на Международния фолклорен фестивал е под надслова „Приятелите ще останат приятели“. Негов организатор неизменно за 25 години е Националната секция на България за ЦИОФФ в партньорство с Община Велико Търново, а БНР е медиен партньор на събитието.  

„За тези години ние сме поканили 292 ансамбъла от 116 държави от пет континента и 236 български. Публиката до сега е била около 620 хиляди зрители с изнесени 640 концерта за този период. Фестивалът още през 2000 година беше удостоен с най-високото звание на ЦИОФФ – „Международен фестивал на ЦИОФФ“, което от над 1000 фестивала, които се провеждат по света, само 233 имат като статут обявени фестивали“, 

разказа председателят на ЦИОФФ-България Емил Павлов. Тази година на фестивалната сцена в летния театър във Велико Търново и в изнесени концерти в Добрич, Силистра и Разград своето изкуство ще представят състави от Ню Делхи, Индия, грузинците от Тбилиси, Пекинската танцова академия от Китай, фолклорна група от Колумбия. За първи път ще се представи музикална фамилия от Хавай. Ще има балетна формация от Конго. От Унгария идват два състава на българските общности, а домакините ще бъдат представени от ансамбъл „Искра“ и от децата от ансамбъл „Търновче“.  

Международният фолклорен фестивал има и своята почетна книга, разказа Емил Павлов: 

„Всички ансамбли, които са участвали в нашия фестивал, са дали своите пожелания, своите отзиви в тази книга, в която, не зная как тогава сме я правили, но останаха страници само за тази година. Смятаме да започнем да направим нова за следващите 25 години, така че пак да бъдем заедно. Една култура, една ценност, която влиза в културата на всеки един от нас. Не можем да обиколим света всички, по-добре светът да дойде при нас. Да го представим. Нещо ново и ново“. 

Най-малкият и най-възрастният участник във фестивала тази година идват от Хавай от групата на Джо Ахуна, разказа директорът на фестивала Стиляна Йоргова. Организаторите на фестивала се запознават с него на конгрес на ЦИОФФ преди пет години, когато възрастният хаваец разказва за идването си в България по студентски обмен. 

„Той изпя българския химн на български език, когато разбра, че сме от България. Мисля, че ще бъде голям подарък за търновската публика, ако го направи от сцената на неговата укулеле, малката хавайска китара. Той води със себе си децата, внуците. Те са около 60-70 човека, за нас е подбрал 18 с изключително атрактивна програма“.  

По предложение на БНР догодина, след сегашното 25-о юбилейно издание на фестивала, в мащабна изложба ще бъдат показани всички подаръци, които съставите са дали на организаторите и на община Велико Търново, което още веднъж ще доведе света при великотърновци, прие идеята директорът на фестивала Стиляна Йоргова: 

„Това действително е много хубаво, защото всеки подарък, който те носят и ни дават, има своята история и начинът, по който остават като спомен за нас и с всички пожелания, които те ни дават и като емоция, и като хубави думи, е изключително скъпо. Така че не е лошо действително да помислим по-дълго време да остани, така че повече хора да я видят“.  

В неделя от 18 часа е дефилето на групите в центъра на Велико Търново, а два часа след това е официалното откриване с първия концерт в летния театър в старопрестолния град. Ежедневните безплатни концерти във Велико Търново са от 20 часа. 

Репортаж на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" в училищата в Кюстендил и в Дупница

Кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците  под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  започва в Кюстендил и Дупница. Тя се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е провокирана..

публикувано на 09.02.25 в 20:02
Президентът на Литва Гитанас Науседа и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в президентския дворец във Вилнюс, Литва, 9 февруари 2025 г.

Фон дер Лайен отбеляза "нова ера на свобода" за Литва, Латвия и Естония, Захарова с остър коментар

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова реагира с остър коментар на новината за окончателното изключване на балтийските държави от останалата от съветско време обща електропреносна мрежа с Русия и Беларус.  "Прибалтика вече се освободи от науката, образованието, суверенитета и развитието. Това е логично продължение на..

публикувано на 09.02.25 в 19:35
Снимката е илюстративна, архив.

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал и потъва в Балтийско море

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал днес в териториалните води на страната в Балтийско море, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии.  Корабът официално плава под флага на Антигуа и Барбуда. И зданието "Комерсант" съобщи, че плавателният съд потъва. Започнало е разследване. Танкерът "Коала" превозва 130 000 тона мазут, пише  в..

публикувано на 09.02.25 в 18:37
Настоящият министър-председател на Косово Албин Курти пристига в избирателната секция, за да гласува, Прищина, 9 февруари 2025 г.

Ще остане ли Албин Курти начело? В Косово гласуват на парламентарни избори

Премиерът Албин Курти и неговото Движение "Самоопределение" ("Ветевендосе") са фаворити за втори мандат начело на Косово след днешните парламентарни избори.   Интригата днес е дали те ще повторят резултата си от изборите преди четири години, когато спечелиха над 50%, или ще се наложи да съставят коалиция с някоя от другите партии.  От изхода на..

публикувано на 09.02.25 в 18:25

Ръст на инфлацията в Китай

Инфлацията при потребителските цени в Китай се е ускорила до най-бързия си темп за последните пет месеца, докато дефлацията на производствените цени се запазва, отразявайки разнопосочните тенденции при потребителски разходи и слабата активност на заводите, предаде Си Ен Би Си. Според анализатори дефлационният натиск в Китай вероятно ще се..

публикувано на 09.02.25 в 18:11
Израелски военнослужещи в Ивицата Газа, 9 февруари 2025 г.

Палестинци се връщат по родните си места в Газа след изтеглянето на израелските военни от оста Нецарим

Израелските въоръжени сили са се изтеглили от района от ивицата Газа, известен като оста или коридора Нецарим, който разделя палестинската територия на две, потвърди "Хамас", предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че този ход е бил очакван в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня между Израел и палестинското ислямистко движение...

публикувано на 09.02.25 в 17:39
Браницкият епископ Пахомий (вляво) e новият Видински митрополит. Tой бе избран с пълно единодушие от 14 гласа, от Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Даниил (вдясно), и от членовете на Светия синод - 9 февруари 2025 г.

Патриарх Даниил към митрополит Пахомий: Вършете с ревност и всеотдайност делото, към което Бог ви е призовал

Пътят, по който поемате като Видински митрополит, не е лек, но с Божията помощ и с Вашето усърдие, което винаги сте проявявал в служението и вярваме, че ще продължите да проявявате и занапред, ще бъде благословен и спасителен. Това пожела в словото в приемния салон на Синодалната палата Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит..

публикувано на 09.02.25 в 17:12