Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Радоев: Опознах все повече чувствителния Иван Радоев

„Един бял лист" - пърформанс за големия поет и драматург Иван Радоев през призмата на любовта

Йордан Славейков: Искахме да доведем поезията при хората - без маски и грим

Поетичен пърформанс миналата година направи своя дебют по случай 95-тата годишнина от рождението на големия поет и драматург Иван Радоев. Той се казва  „Един бял лист“, а в него се представя подбор от най-обичаните любовни и социални стихотворения на Радоев.

"Много исках нещо да се направи във връзка с годишнината от рождението на дядо ми, а когато се запознах с Йордан Славейков, решихме, че ще бъде пърформанс. Заедно направихме подбора на стихотворенията и имахме големи съвпадения, каза за "Понеделник вечер" Калоян Радоев, внук на големия поет Иван Радоев.

Режисьорът на спектакъла Йордан Славейков и Калоян Радоев, внук на големия ни поет създават тази изключително въздействаща идея.

"Освен това в спектакъла се включи и бащата на Калоян, а след това нещата станаха леко, лесно и приятно по две причини - отлична поезия и талантливи актьори. Получи се много свободно и с много въздух...

Калоян ми даде достъп до всички стихове на дядо му, каза пред "Понеделник вечер" Йордан Славейков.


По думите на Славейков обединяващото в избора на стиховете за пърформанса е отношението на поета, на мъжа Иван Радоев към любовта от различните периоди от живота му.

В края на септември, началото на октомври ще има още едно издание на „Един бял лист“, но вече като цяло представление с още нови стихотворения.
А на 18 август във Варна, от 19 часа в бар "Суматоха" ще може да се види пърформанса, а след това и от 20,30 часа, още едно повторение на спектакъла.

През октомври имаме идеята да бъдат включени стихове, посветени на философията на живота, на родината, на природата и такива, в които поетът се обяснява в любов на родината, казаха Радоев внук и режисьорът.

"За дядо ми винаги съм чувал само добри неща, но когато пораснах и станах на 18 години разбрах, че като автор е супер интересен и аз го опознавах все повече. Именно около пърформънса „Един бял лист“ се разрових из архива и намерих алтернативни версии на стихотворения и това за мен се оказа едно общуване, макар той да не е при нас, разказа още за "Хоризонт" внукът Калоян Радоев.

"Аз с огромно уважение, с доза страх и респект тръгвам към авторите, които ще представям, освен с огромното любопитство, което ме води... Открих Радоев нежен и лиричен - защото драматургията действие, но поезията е друго, най-великото изкуство след музиката, тя е много чувствителна и такъв точно Иван Радоев открих във всичките му години, той винаги е с отворени очи към това накъде върви света, и накъде върви собственият му живот, разказа още Йордан Славейков.

Поезията и драматургията за дядо ми са били като деня и нощта - поезията е нощта, а драматургията е деня, защото тя се занимава със социалните аспекти на живота, а поезията се чете нощем и когато си сам, сподели още внукът Радоев.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56