Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Караиванов: С бюджет 2023 се търси създаването на стабилност

| Интервю
Снимка: Архив

"Бюджет 2023 е по скоро да ни върне към нормалността за това да има бюджет, отколкото да се търсят конкретни политики. По скоро се търси създаването на стабилност, така че с бюджет 2024 и 2025 г. да се провеждат конкретни политики. В момента стабилизираме положението, за да се започне движение по положителния тренд, който да ни изведе до еврозоната". Това коментира пред БНР Васил Караиванов - икономист и преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

"В момента се прави бюджет като план колко приходи ще бъдат събрани и колко разходи ще бъдат направени. След това обаче при самото изпълнение както може да се достигне до повече приходи, така може да има и затягане по отношение на разходите, т.е. да не бъдат направени всички планирани разходи", посочи той и подчерта, че през декември ще бъде изпълнението и реализирането на дефицита. 

Идват избори - така Караиванов обясни направените отстъпки от партиите относно разходите по вдигане на доходите в някои сфери.

"Ако погледнем самата сума на тези 300 млн. - те са под 1% от самия бюджет, т.е. не е някакво огромно нарастване на разходната част", отбеляза икономистът в предаването "Преди всички". 

Според него може да има поправка в целта ни за еврозоната, ако не се тръгне в правилната посока на структуриране на бюджетите за следващите поне 2-3 години, които да са с дефицит под 3%. По думите му важно е тази година дефицитът да е в рамките на 3%, но много по-важен ще е бюджетът за 2024 г. и прогнозата за 2025 г.

По-трудно би бил осъществен контролът при промяна на ставката на ДДС сега, изказа мнението си още Караиванов. И добави: 

"Също не е добре от политическа гледна точка да се променят по средата на годината данъчните ставки. Ако се започне, е трябвало да бъде в началото или да се изчака до следващ бюджетен период". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57