"Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година. За храна се дават по 4.95 лв". Това обясни пред БНР Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.
"Обществото демонизира психично болните, респективно работещите с тях. Има пълна незаинтересованост как живеят тези хора. Причина за това състояние на нещата е липсата на единство в гилдията. Една част от структурите, които изпълняват стационарна психиатрична помощ, са по-добре финансирани от държавните психиатрични болници. Различното финансиране става основание за лошата практика да се подбират пациенти. Тези, които са на принудително лечение, се лекуват само в държавните психиатрични болници".
В болницата, в която работи д-р Гълъбова има недостиг на кадри. Следобед там остава само един лекар, който се грижи за 130 болни.
"Млади хора идват, взимат специалност и повечето напускат. В Европа един психиатър стартира с 4000 евро заплата. При нас са договорени срамно ниски заплати. Начинаещ лекар получава 1600 лева чиста заплата. Щатовете не са запълнени и са малко. Синдромът на професионалното изпепеляване не е просто израз. То съществува. Психиатрията трябва да се насити с много кадри, които да са мотивирани".
Цялото интервю на Людмила Железова и Елена Бейкова с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл.
Държавната психиатрична болница в Пазарджик е една от трите големи специализирани здравни заведения в Южна България, които осигуряват ежедневен прием и лечение на хората с психични проблеми. Болницата е акредитирана с оценка „отличен“ и е база за обучение на медицински специалисти в областта на психичното здраве. Проблемът е, че младите специализанти не могат да бъдат задържани в държавното здравно заведение, заради унизително ниските заплати. На практика има база ,отговаряща на европейските стандарти, но има дефицит на персонал, който да се грижи за пациентите.
Психиатричната болница в Пазарджик е едно от големите специализирани здравни заведения , но проблемите са идентични с тези на колегите им от страната . Въпреки лъскавата сграда, условията на труд са трудни. Няма и охрана. Д-р Теодора Щерева казва , че пациенти са се насочвали към нея.
Пациентите в болницата са с диагнози – шизофрения, биполярни разстройства, има нарко - и алкохолно зависим,и с депресивни заболявания. Често персоналът е обект на закани за саморазправа , когато пациентите са в етап на превъзбуда. В тези критични ситуации, медиците се справят сами.
"Говорим тихичко и ги насочваме към изолатор. Изкарваме в такава среда по 12 часа. Имаме и непрекъснат прием"
Основен проблем е ниското заплащане, каза директорът на болницата д-р Васил Котетаров.
В момента в здравното заведение има 73 пациенти, при капацитет 100 легла, за които се грижат 9 лекари, 21 сестри и още толкова санитари. Недостигат пет сестри и един лекар , но и желаещи за работа в държавната болница няма. Заплатите са под средните за страната.
"Ние стоим на тези заплати години наред"
"Хората трудно се задържат"
Работата в болницата е 24/7. През годините тук има само един избягал пациент, но със съдействието на полицията тогава той е открит само за три часа. Случаите на самонаранявания са изолирани. Болницата разполага със собствено парково пространство, което позволя на пациентите в ремисия да се разхождат , да се срещат с близките си. Но има и такива, забравени от семействата си, които от години припознават болницата като свой дом. Всяка една от съдбите на пациентите тук е сложна и персоналът недоумява как може хората, от които зависи съдбата на тези здравни заведения, да са толкова далеч и безразлични от реалните проблеми на терен.
"Правят се опити тази специалност да се демонизира. Трябва да се премахне стигмата от нашите пациенти"
А това става с добро финансиране и с добре мотивирани специалисти.
И още един проблем. Доживотният ТЕЛК за хората с психични разстройства не е добро решение, тъй като този вид заболяване търпи развитие- от тежка фаза на болестта до пълно излекуване.
Въпреки неглижирането на това звено в българското здравеопазване от страна на държавата, констатацията на специалистите е, че психичното здраве на българите се влошава.
"Обществото ни е болно и това се вижда по пътищата, в магазина, в квартала".
В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация. Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е в интерес на американския президент Доналд Тръмп да подкрепя Украйна. Коментарът на Стармър беше публикуван на сайта на седмичника "Сън" късно в събота, малко преди третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари. "В интересите на Великобритания и Съединените щати е да подкрепят..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че се опитва да си върне от Украйна парите, които Вашингтон е предоставил на страната като помощ във войната с Русия. Тръмп също така подчерта, че работи за постигане на примирие между Москва и Киев. "Мисля, че това ще приключи. Трябва да свърши, защото е ужасно да се наблюдава какво се случва. Преговарям с..
Тази нощ е най-студената в Кипър, обяви Метеорологичната служба, която обяви оранжев код за изключително ниски температури в сила от 22.00 ч. снощи до 8.00 ч. тази сутрин. Страната замръзва при минус 11, с възможност да бъде надминат досегашният рекорд. Властите препоръчаха да се избягва пътуване заради опасните пътища. Екстремните..
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..