Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова: Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

"Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година. За храна се дават по 4.95 лв". Това обясни пред БНР Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.

"Обществото демонизира психично болните, респективно работещите с тях. Има пълна незаинтересованост как живеят тези хора. Причина за това състояние на нещата е липсата на единство в гилдията. Една част от структурите, които изпълняват стационарна психиатрична помощ, са по-добре финансирани от държавните психиатрични болници. Различното финансиране става основание за лошата практика да се подбират пациенти. Тези, които са на принудително лечение, се лекуват само в държавните психиатрични болници".

В болницата, в която работи д-р Гълъбова има недостиг на кадри. Следобед там остава само един лекар, който се грижи за 130 болни.

"Млади хора идват, взимат специалност и повечето напускат. В Европа един психиатър стартира с 4000 евро заплата. При нас са договорени срамно ниски заплати. Начинаещ лекар получава 1600 лева чиста заплата. Щатовете не са запълнени и са малко. Синдромът на професионалното изпепеляване не е просто израз. То съществува. Психиатрията трябва да се насити с много кадри, които да са мотивирани".

Цялото интервю на Людмила Железова и Елена Бейкова с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл. 


Държавната психиатрична болница в Пазарджик е една от трите големи специализирани здравни заведения в Южна България, които осигуряват ежедневен прием и лечение на хората с психични проблеми. Болницата е акредитирана с оценка „отличен“ и е база за обучение на медицински специалисти в областта на психичното здраве. Проблемът е, че младите специализанти не могат да бъдат задържани в държавното здравно заведение, заради унизително ниските заплати. На практика има база ,отговаряща на европейските стандарти, но има дефицит на персонал, който да се грижи за пациентите. 

Психиатричната болница в Пазарджик е едно от големите специализирани здравни заведения , но проблемите са идентични с тези на колегите им от страната . Въпреки лъскавата сграда, условията на труд са трудни. Няма и охрана. Д-р Теодора Щерева казва , че пациенти са се насочвали към нея. 

Пациентите в болницата са с диагнози – шизофрения, биполярни разстройства, има нарко - и алкохолно зависим,и с депресивни заболявания. Често персоналът е обект на закани за саморазправа , когато пациентите са в етап на превъзбуда. В тези критични ситуации, медиците се справят сами.

"Говорим тихичко и ги насочваме към изолатор. Изкарваме в такава среда по 12 часа. Имаме и непрекъснат прием"

Основен проблем е ниското заплащане, каза директорът на болницата д-р Васил Котетаров. 

В момента в здравното заведение има 73 пациенти, при капацитет 100 легла, за които се грижат 9 лекари, 21 сестри и още толкова санитари. Недостигат пет сестри и един лекар , но и желаещи за работа в държавната болница няма. Заплатите са под средните за страната.

"Ние стоим на тези заплати години наред"

"Хората трудно се задържат"

Работата в болницата е 24/7. През годините тук  има само един избягал пациент, но със съдействието на полицията тогава  той е открит само за три часа. Случаите на самонаранявания са изолирани. Болницата разполага със собствено парково пространство, което позволя на пациентите в ремисия да се разхождат , да се срещат с близките си. Но има и такива, забравени от семействата си, които от години припознават болницата като свой дом. Всяка една от съдбите на пациентите тук е сложна и персоналът недоумява как може хората, от които зависи съдбата на тези здравни заведения, да са толкова далеч и безразлични от реалните проблеми на терен.

"Правят се опити тази специалност да се демонизира. Трябва да се премахне стигмата от нашите пациенти"

А това става с добро финансиране и с добре мотивирани специалисти.

И още един проблем. Доживотният ТЕЛК за хората с психични разстройства не е добро решение, тъй като този вид заболяване търпи развитие- от тежка фаза на болестта до пълно излекуване. 

Въпреки неглижирането на това звено в българското здравеопазване от страна на държавата, констатацията на специалистите е, че психичното здраве на българите се влошава. 

"Обществото ни е болно и това се вижда по пътищата, в магазина, в квартала".



По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Възможно е Тръмп да не направи обръщение в британския парламент

Някои британски медии спекулират, че на Доналд Тръмп може да му бъде отказана честта да направи обръщение пред двете камари на парламента по време на държавното си посещение във Великобритания по-късно тази година.  Само преди дни френсикят президент Еманюел Макрон, който беше на тридневно държавно посещение в Обединеното кралство, беше поканен..

публикувано на 12.07.25 в 16:19

Тръмп налага мита от 30% за ЕС и Мексико в сила от 1-ви август

Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social. В писмата той предупреди, че ако..

публикувано на 12.07.25 в 16:06

Голям пожар във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от Атина

Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..

публикувано на 12.07.25 в 15:58
Иранският външен министър Абас Арагчи (вдясно) и президентът на Русия Владимир Путин - Москва, 23 юни 2025

Путин ще подкрепи "нулево" обогатяване на уран от Иран

Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...

публикувано на 12.07.25 в 15:51

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания. Най-сериозни са щетите в областите Арагон и Кастилия и Леон. Властите в Арагон изпратиха в полунощ съобщение до жителите чрез системата ES-ALERT с предупреждения за опасно време. Освен това хората бяха призовани да не пътуват, както и да не влизат в мазета и гаражи. На места..

публикувано на 12.07.25 в 15:37
Заседание в Бундестага

Германското правителство се изправи пред първата си голяма криза

Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд. Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин? Кой да заеме..

публикувано на 12.07.25 в 15:34

"Коперник": Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури, наподобяващи средата на лятото. В нашата страна юни наподобяваше юли по..

публикувано на 12.07.25 в 15:12