Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова: Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

"Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година. За храна се дават по 4.95 лв". Това обясни пред БНР Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.

"Обществото демонизира психично болните, респективно работещите с тях. Има пълна незаинтересованост как живеят тези хора. Причина за това състояние на нещата е липсата на единство в гилдията. Една част от структурите, които изпълняват стационарна психиатрична помощ, са по-добре финансирани от държавните психиатрични болници. Различното финансиране става основание за лошата практика да се подбират пациенти. Тези, които са на принудително лечение, се лекуват само в държавните психиатрични болници".

В болницата, в която работи д-р Гълъбова има недостиг на кадри. Следобед там остава само един лекар, който се грижи за 130 болни.

"Млади хора идват, взимат специалност и повечето напускат. В Европа един психиатър стартира с 4000 евро заплата. При нас са договорени срамно ниски заплати. Начинаещ лекар получава 1600 лева чиста заплата. Щатовете не са запълнени и са малко. Синдромът на професионалното изпепеляване не е просто израз. То съществува. Психиатрията трябва да се насити с много кадри, които да са мотивирани".

Цялото интервю на Людмила Железова и Елена Бейкова с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл. 


Държавната психиатрична болница в Пазарджик е една от трите големи специализирани здравни заведения в Южна България, които осигуряват ежедневен прием и лечение на хората с психични проблеми. Болницата е акредитирана с оценка „отличен“ и е база за обучение на медицински специалисти в областта на психичното здраве. Проблемът е, че младите специализанти не могат да бъдат задържани в държавното здравно заведение, заради унизително ниските заплати. На практика има база ,отговаряща на европейските стандарти, но има дефицит на персонал, който да се грижи за пациентите. 

Психиатричната болница в Пазарджик е едно от големите специализирани здравни заведения , но проблемите са идентични с тези на колегите им от страната . Въпреки лъскавата сграда, условията на труд са трудни. Няма и охрана. Д-р Теодора Щерева казва , че пациенти са се насочвали към нея. 

Пациентите в болницата са с диагнози – шизофрения, биполярни разстройства, има нарко - и алкохолно зависим,и с депресивни заболявания. Често персоналът е обект на закани за саморазправа , когато пациентите са в етап на превъзбуда. В тези критични ситуации, медиците се справят сами.

"Говорим тихичко и ги насочваме към изолатор. Изкарваме в такава среда по 12 часа. Имаме и непрекъснат прием"

Основен проблем е ниското заплащане, каза директорът на болницата д-р Васил Котетаров. 

В момента в здравното заведение има 73 пациенти, при капацитет 100 легла, за които се грижат 9 лекари, 21 сестри и още толкова санитари. Недостигат пет сестри и един лекар , но и желаещи за работа в държавната болница няма. Заплатите са под средните за страната.

"Ние стоим на тези заплати години наред"

"Хората трудно се задържат"

Работата в болницата е 24/7. През годините тук  има само един избягал пациент, но със съдействието на полицията тогава  той е открит само за три часа. Случаите на самонаранявания са изолирани. Болницата разполага със собствено парково пространство, което позволя на пациентите в ремисия да се разхождат , да се срещат с близките си. Но има и такива, забравени от семействата си, които от години припознават болницата като свой дом. Всяка една от съдбите на пациентите тук е сложна и персоналът недоумява как може хората, от които зависи съдбата на тези здравни заведения, да са толкова далеч и безразлични от реалните проблеми на терен.

"Правят се опити тази специалност да се демонизира. Трябва да се премахне стигмата от нашите пациенти"

А това става с добро финансиране и с добре мотивирани специалисти.

И още един проблем. Доживотният ТЕЛК за хората с психични разстройства не е добро решение, тъй като този вид заболяване търпи развитие- от тежка фаза на болестта до пълно излекуване. 

Въпреки неглижирането на това звено в българското здравеопазване от страна на държавата, констатацията на специалистите е, че психичното здраве на българите се влошава. 

"Обществото ни е болно и това се вижда по пътищата, в магазина, в квартала".



По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спад на безработицата в Ловешко

Бюрото по труда в Ловеч отчете за декември най-ниската безработица в общините Ловеч и Летница за 2024 г. – 6,,21%. Намаляват обаче и предлаганите работни места заради несигурните икономически условия в страната. 995 са били регистрираните безработни в общините Ловеч и Летница в края на миналата година. Намаляват обаче и предлаганите работни места,..

публикувано на 23.01.25 в 20:46

Откриха незаконна кравеферма в Дупнишко

Нерегистрирана ферма с 14 крави е открита, като собственикът се е самонастанил в имота, в дупнишкото с. Грамаде - обектът е разкрит при специализирана операция с участието на Агенцията по контрол на храните-Кюстендил, Областната администрация и полицията. Съставен му акт за административно нарушение. Проверени са още редица  животновъдни обекти в..

публикувано на 23.01.25 в 20:46
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в жилищен блок в София, има жертва

Пожар избухна в блок в кв. "Разсадника" в София, жена е загинала, съобщава БГНЕС. На място има няколко пожарни, линейка и полиция. 

публикувано на 23.01.25 в 20:33

Протест пред областна администрация в Сливен съпътства заседанието на междуведомствената комисия

Протест и заграждане на територия от тротоара пред областна администрация в Сливен съпътстваха заседанието на междуведомствената комисия. Според протестиращите щом частна фирма може да си загради част от планината, могат и те да направят това навсякъде. До заседанието на Междуведомствената комисия бяха допуснати трима представители на..

публикувано на 23.01.25 в 20:32

В Малко Търново честват 30 години от създаването на парк "Странджа"

В Малко Търново с изложба, презентации и връчването на плакети започват събитията по честването на 30-годишнината от основаването на най-големия български природен парк - "Странджа“. Събитието ще се проведе в читалище "Георги Попаянов“, като в него ще участват всички експерти, еколози и политици, работили активно за създаването на парка...

публикувано на 23.01.25 в 20:24

Кой ще застане начело на БСП? 17 кандидати се борят за лидерската позиция

17 са кандидатите за лидер на БСП, стана ясно на заседание Централната комисия за провеждане на избора.  Днес изтече срокът, в който партийната ЦИК трябваше да определи кои от 18-те претенденти за пост №1 в столетницата отговарят на изискванията в устава - да имат минимум 8 години партиен стаж, 4 години от които като член на национални органи. Стана..

публикувано на 23.01.25 в 20:01
 УМБАЛ

ИСУЛ отговори на обвиненията за лоша хигиена

Няма вътреболнична инфекция в детската онкохематология на болница "Царица Йоанна-ИСУЛ“, а дезинфекция се извършва постоянно по установен график. Това се посочва в позиция на лечебното заведение във връзка с анонимната жалба срещу условията, в които се лекуват онкоболни деца. В отговор на писмото с предложено сътрудничество от страна на..

публикувано на 23.01.25 в 19:58