Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Костов: Обезлюдяването на селските райони е по-важен проблем от лобистките поправки в Закона за горите

Може да загубим много повече гора през пожароопасния сезон, отколкото от политически недомислени предложения, предупреди експертът по горите

| Интервю
Снимка: Здравка Маслянкова

Спешно придвижените предложения за промени в Закона за горите, одобрени на среднощно заседание на земеделската комисия, предизвикаха остри реакции. Поправките са лансирани от ДПС. С промените се вдига количеството дърва за огрев от държавните и общинските гори, с които правоимащите могат да се сдобият на преференциални цени, като се променя кубатурата и се отчитат плътни, а не пространствени кубически метри дървесина.  

Добре е преди местни избори политиците да не променят специализираните закони с лобистки поправки. Така е с ненужния опит за промяна в Закона за горите, смята Георги Костов, лесовъд, експерт по горите и бивш заместник-министър на земеделието.

Всяка следваща година правоимащите намаляват, защото се обезлюдяват нашите селски райони – това е много по-важен проблем, с който трябва да се занимават политиците, изтъкна той в интервю за БНР.

Община Доспат е частен случай с някаква спекулация. Изключението не може да е правило, заяви Костов по повод огласени данни за количества дървесина, които надвишават необходимите за броя домакинства в общината по данни на последното преброяване на населението. Той описа схемата, която се използва в подобни случаи:

"Дървата за огрев с 30% по-евтини от тези на свободния пазар се изпращат в град Пловдив или в заводите, които обработват подобна дървесина и тази разлика от 30% остава за тези, които са определили тези списъци и тези количества."

Средно 8 пространствени кубически метра широколистна дървесина е напълно достатъчно количество за една печка. Такъв е бил и обемът раздадени дърва за огрев средно на един правоимащ за миналата година, коментира Георги Костов в предаването "Преди всички".

Тези малко под 8 пространствени кубически метра дървесина са равнозначни на 3,8 плътни кубически метра. Така Костов уточни, че не се стига дори до полагащите се 10 пространствени куб. метра дърва за огрев.

Правоимащите домакинства са около 300 000 и не там е проблемът, подчерта бившият земеделски заместник-министър относно опасенията, че новите норми ще доведат до още по-сериозна сеч в горите.

Няма опасност да загубим нашите гори чрез подобен тип промени, защото те се управляват от образовани лесовъди, увери Георги Костов.

Той изрази мнение, че може да загубим много повече гора и природа през пожароопасния сезон, "отколкото от политически недомислени предложения".

"Вече няколко месеца гледаме невъзможни бракове, така че всичко е възможно", отговори той на въпрос възможно ли е да има договорка за подкрепа на ДПС за промените в Конституцията срещу подкрепа за промените, които Движението предлага в Закона за горите.

Снимка: БГНЕСИлина Мутафчиева от ПП-ДБ от своя страна оспори тезата, че промените обслужват интереси на ДПС.

По думите ѝ "увеличението реално е от 10 пространствени в десет плътни куб. метра."

Единият вариант за снабдяване с тези дърва за огрев на преференциални цени е т.нар. вариант на корен, когато хората сами си секат дърва за огрев със собствени нужди, а другият вариант – на склад. При влизане на всеки с резачка в гората губим международни сертификати за горите ни, каза Мутафчиева.

Има места, където заявките са повече от населението по данни на НСИ и е важно какъв е контролът – кой се включва в списъците, отбеляза тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50