Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И от двете страни беше втвърден тонът и това доведе до превръщането на президента в основната опозиция"

Петър Чолаков: Всякакви политически чудовища излязоха на сцената

Одобрението за правителството няма да се вдигне с покани към Зеленски и оръжия за Украйна, смята политологът

| Интервю
Петър Чолаков
Снимка: Савина Спасова

"Българите са доста резервирани, когато става дума за ангажиментите ни като членка на НАТО. С покани на президента Зеленски, с ангажимента да се праща оръжие за Украйна няма да се вдигне одобрението на правителството. Не е това, което ще стопли сърцата на масовия български избирател. Необходими са по-дълбоки реформи, основно да се развърже кесията."

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Петър Чолаков. Правителството стартира с одобрение 20%, а парламентът – с 8%, напомни той.

Според него най-голямото постижение на 49-ия парламент е, че успя да формира редовно правителство, но парламентът реално не е заработил.

"3 месеца нямаше постоянни комисии. Лъвският пай отиде при ГЕРБ, на второ място са ДПС, които ужким не са в управлението. Опозицията практически не получи нищо. Принципът е, че като подадеш пръст, могат да ти отхапят и ръката. В рамките на демократичните традиции човек трябва да си ограничава апетитите. Ключови комисии – например по бюджет и финанси, отиде при ДПС…"

"В най-печеливша позиция изглеждат ГЕРБ и ДПС. Това е като Валпургиева нощ – при древните германи, когато свършва зимата и започва пролетта, има една нощ, когато излизат всички чудовища. Всякакви политически чудовища излязоха на сцената", коментира Чолаков в предаването "Преди всички".

Политологът разглежда предлаганите промени в Конституцията "със смесени чувства". Макар промените да не могат да минат по бързата писта, защото няма подкрепа от 180 гласа в пленарната зала, ще отнемат няколко месеца, "ако има дълъг хоризонт на този парламент, ако не се разпадне седянката", посочи той.

Индивидуалната конституционна жалба, свиването на мандатите на "тримата големи" в съдебната система и отмяната на надзора за законност, упражняван от главния прокурор са стъпки в правилната посока, смята Петър Чолаков. По думите му обаче служебното правителство като институт си има своето място.

"Виждам вид Едипов комплекс в лидерите на ПП Петков и Василев. Ако го нямаше институтът на служебното правителство, тяхната политическа кариера нямаше да стартира."

И от двете страни беше втвърден тонът и това доведе до превръщането на президента в основната опозиция на сегашното управление, отбеляза още  Чолаков.

"Ако това правителство крушира, най-вероятно ще се върви към предсрочни избори. Това ще покаже, че е изчерпана управленската формула." 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51