Над 3700 нарушения на трудовото законодателство са установили от Инспекцията по труда в Плевен за първите шест месеца на тази година.
Наложените принудителни административни мерки са 3661,съставени са 181 актове за установяване на административни нарушения.
609 проверки са направили инспекторите от януари до юни т.г., обясни пред БНР директорът на инспекцията Радослава Иванова.
"1638 нарушения са свързани със здравословните и безопасни условия на труд. 2089 са за нарушение на трудовите правоотношения. Установени са 41 лица, които нямат сключени договори. Съставени са актове".
Особено през летния сезон се увеличават исканията за наемане на работа на непълнолетни. Тенденцията е да намаляват работодателите, които нарушават изискванията. Открити са само при 2-3 случая на нарушители.
"Издадени са 57 разрешения за наемане на работа на непълнолетни. Те трябва да работят при облекчени условия. Забранено е полагането на извънреден и нощен труд".
Наемането на непълнолетни без разрешение от Инспекцията на труда се счита за престъпление, подчерта Иванова. При установяване на такива нарушения задължително се уведомява Прокуратурата за започване на наказателно производство.
В дните с код за опасно горещо време се изисква и специално внимание от страна на работодателите.
"При оранжев и червен код са задължени да променят работното време, за осигуряват климатизирани помещения, повече почивки и напитки".
От началото на годината до сега са разследвани осем трудови злополуки. Най-често те се случват в строителството и в селското стопанство. И в момента продължава разследването на трудова злополука, завършила с фатален край.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..