Германската икономика ще се свие с 0,3 процентни пункта през тази година. Това показват актуалните икономически данни на Международния валутен фонд.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек днес обяви, че новите данни на МВФ са обезпокоителни, но имат и своето обяснение:
"Данните, разбира се, никак не са добри. Не можем да ги пренебрегваме. Но няма повод за страх. За Германия има и логично обяснение защо те са такива - германската индустрия бе на първо място много зависима от руския газ. Други региони изобщо нямаха този проблем - САЩ, Великобритания, Испания, те изобщо не потребяваха руски газ и преди това. Германия трябваше да замести руския газ с други източници и последствията от това бяха по-високите цени на енергията".
Освен това Германия, като страна износител, е особено зависима от функционирането на световните пазари, посочи още Хабек. Той добави и инфлацията и лихвената политика на централните банки, които оскъпяват инвестициите.
"Въпреки това условията за Германия като място за бизнес все още са "много добри"", заяви той.
Германия намалява цените на енергията, страната разполага с висококвалифицирани кадри, а държавата ще подпомогне бизнеса със сериозни субсидии, за да премине по-леко през кризата, изброи още той. Хабек има предвид големите европейски помощи, които се отпускат на концерна Тyssenkrupp, за да преобразува производството си на стомана от природен газ в зелен водород.
Трансформацията на икономиката обаче ще отнеме време. Страната планира тя да приключи напълно през 2030 г.
Министри от Йордания, Египет, Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства осъдиха решението на Израел да блокира провеждането на планирана среща в палестинската административна столица Рамала, в окупирания Западен бряг. Министрите се нуждаеха от съгласието на Израел, за да пътуват до Западния бряг от Йордания, но такова не беше дадено...
Протести в защита на българския лев, освен в столицата, имаше и в редица градове. Протестиращите в защита на лева в София : Той не е просто парична единица Хиляди излязоха в защита на българския лев в Пловдив Протестно шествие в защита на българския лев премина в центъра на Варна Враца също се включи в националния..
Националната мрежа за децата и родители - активисти от страната се събраха по-рано днес на протестно шествие в София срещу насилието над деца. Участниците в шествието настояха за по-голяма ангажираност на институциите и подкрепа за семействата с проблеми. "Да бъдем нетърпими към проявите на насилие, да бъдем подкрепящи към децата-насилници,..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта важността на разяснителната кампания за еврозоната, защото по думите му има хора, които се опитват да плашат населението: "Просто следващата година, дай Боже да е добър конвергентния доклад, юли месец, 10-ти мисля, че беше Европейския съвет, да се вземе решение от догодина от 1-ви януари, когато влиза..
Законът за регистрация на чуждестранните агенти в Грузия бележи сериозно отстъпление от демокрацията в страната, се казва в изявление на върховния представител по външната политика и сигурност Кая Калас и на еврокомисаря по разширяването Марта Кос. "В заключенията на Европейския съвет през юни и октомври м.г. е отбелязано, че такива действия..
Враца също се включи в националния протест в защита на лева. Протестиращите се събраха на площад "Суми". От там се организираха в шествие по пешеходната зона в центъра на града. Някои от протестиращите обявиха мотивите си за демонстрацията. "Хората явно не искат да приемат въвеждането на еврото, каквото и да ни говорят платените и..
Национален събор на овцевъдите се провежда край Петропавловския манастир до Лясковец. Калта и спорадичните валежи не спират хиляди българи днес да са на поляните край Петропавловския манастир. Заради мерките срещу разпространението на зарази при дребните преживни животни, на мероприятието има само 20 овце и една коза, но има много говеда,..
Защо синът на шефа на ДАНС Пламен Тончев е съдружник с лице, което има и политически, и ъндърграунд връзки? Има ли доклад в ДАНС за това лице (Румен..
Влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. ще е твърде рано , категоричен бе пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и..
Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува..