Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Милев: Бешков е най-ярката еманация в биографиите, които описвам

3
„Илия Бешков. Биография“

"Реших да напиша книга за Илия Бешков в годината, когато имаше годишнина от неговото рождение, но може би само привидно това изглежда формално. С всички биографии, които пиша, явно следвам една линия още от Людмила Живкова, първата ми изявена биографична книга, Бешков, Майстора, новият ми проект, по който работя заедно с "Книгомания" за Алеко Константинов.

Така че, това една линия, по която темите, идеите, по които работя, личностите, са по някакъв начин свързани", разказа в "Нощен Хоризонт" Иво Милев, писател, продуцент и преводач, автор на книгата „Илия Бешков. Биография“.

На 24 юли през 1901 год. е роден големият български творец Илия Бешков. Той е един от най-значимите български художници /график, карикатурист, преподавател, писател/ от началото на 20-ти век. 

Карикатурата, лишена от морална санкция, е зъл присмех над човека” – казва големият Илия Бешков.
Иво Милев
"В тази линия, за която говоря, Бешков е най-ярката еманация. Това са хора, които не са много типични, или ако са проявят те са много ярки личности. Тоест - това са хора, отречени от земното, от материалното. Това са хора, които можем да наречем идеалисти.

Това са хора, които можем да наречем идеалисти, които не са идеалисти на думи, а те така живеят...Те не са много. Те са като някаква компенсация на един прекален материализъм, за който има много причини. Който дълбоко някак си е залегнал в нашата действителност от много време...

На тези хора, като Бешков, не може да отречеш, че са били честни. Дали са успели по някакъв начин с делата или с творчеството си да направят някакви промени - това е отделен въпрос, но не можеш на нито един от тях да отречеш тяхната честност..., сподели още за "Хоризонт" Иво Милев.

Милев разказа още за драматизма в името на чистотата и честността, и непорочноста в душата на Бешков. Той е бил обсебен от предсказанията на звездите и Космоса, вярвайки, че човек е прашинка във Вселената, от която зависи твърде малко. Бежков е правел също хороскопи, вярвал е в тях, в известен смисъл той е предсказал смъртта си.
Бешков е кръстен на Свети Илия, на огнения пророк, разказа още Чилев за БНР. Бешков претърпява еволюция по отношение на религията и вярата в Бог.

Иво Милев завършва Немската гимназия в родния си град Ловеч. Следва право в СУ „Св.Климент Охридски“. Като продуцент и сценарист реализира филмовите и телевизионни продукции „Стъклен дом“, „Отплата“, „Мисия Лондон“ и др. Автор е на романите „Случаите на инспектор Тюхчев“, „КБ“ и на биографичните книги: „Животът и смъртта на Людмила Живкова“, “Илия Бешков, Биография”, “Владимир Димитров - Майстора” и др. Бил е заместник директор на Националната галерия и ръководител на изложбената и проектната дейност на галерията. Куратор на множество изложби в Националната галерия и в страната


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46