Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството назначи още 8 областни управители

Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

Правителството назначи осем областни управители - на областите Бургас, Велико Търново, Габрово, Пазарджик, Разград, Русе, Смолян и Шумен, съобщава пресцентърът на Министерски съвет.

Пламен Янев е новият областен управител на Бургас. До този момент е изпълнявал длъжността заместник областен управител на област Бургас. Притежава дългогодишен опит в банковия и финансовия сектор. Завършил е магистратура „Застраховане“, има две бакалавърски степени - „Застраховане и социални дейности“ и „Стопански и финансов контрол“ от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов.

Ивайло Здравков е назначен за областен управител на Велико Търново. До настоящия момент той е бил директор на Териториалната дирекция на Агенцията по приходите във Велико Търново, а преди това е ръководил регионалната структура на Агенцията за държавни вземания. По образование е юрист.

Мария Башева – Венкова е новият областен управител на Габрово. Консултант е към Камара на строителите в България, има управленски опит в строителния сектор. Работила е като експерт в дирекция Природен парк „Българка” и в Областна администрация – Габрово. Магистър е по технически и стопански науки от Технически университет – Габрово.

Валентина Кайтазова е назначена за областен управител на Пазарджик. През последните години е началник на Регионално управление на образованието-Пазарджик, а преди това работи като старши експерт по организация на средното образование в същата институция. Била е директор на СОУ „Д-р Петър Берон“-гр.Пазарджик. Кайтазова е магистър по педагогика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Владимир Димитров поема поста областен управител на Разград. Цялата му кариера преминава в частния сектор в сферите на търговията и строителството. Магистър е по публична администрация от Варненски свободен университет "Черноризец Храбър".

Данаил Ковачев е назначен за областен управител на Русе. Бил е началник на полицейския участък – Иваново и началник на РУ „Полиция“ Две могили, към ОД на МВР – Русе. През последните години е работил в компания в сферата на сигурността и охраната. Завършил е „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред” в Академията на МВР в София, магистър е по право от Русенския университет "Ангел Кънчев".

Захари Сираков е новият областен управител на Смолян. По професия е юрист, завършил е Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". Работил е като юрисконсулт в Регионалната инспекция по околна среда и водите в Смолян. Сираков е бил общински съветник в града в периода 2011 г. – 2015 г. През по-голяма част от кариерата си е работил като адвокат.

Добромир Добрев е назначен за областен управител на Шумен. В периода 2002-2013 г. е бил началник на Регионалния инспекторат по образование в Шумен. Добрев е професор и преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ по политология, философия, етика и регионална и сигурност. Бил е директор на Средно училище „Йоан Екзарх Български“ в Шумен. Завършил е Държавния университет в Санкт Петербург със специалност преподавател по философия и социално-политически дисциплини.

Правителственото решение за назначенията е прието неприсъствено.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 30 хил. дка е площта на пожара в Харманлийско, има отделни тлеещи огнища

Над 30 000 дка е площта на пожара в Харманлийско. Имаме отделни огнища, които са тлеещи - към момента те продължават да се развиват и да димят.  Това заяви старши комисар Митко Чакалов - директор на "Пожарна безопасност" - Хасково.  " Няма риск за населени места . Пожарът е далеч от тях. Няма опасност. Не очакваме извънредно положение или..

публикувано на 07.08.25 в 08:15

Домашен арест за мъжа, обвинен в жестоко убийство на куче в Тетевен

Районният съд в Тетевен постанови домашен арест за 39-годишния мъж от града обвинен за смъртта на безстопанствено куче, причинена по жесток начин. На вчерашното си заседание съдът не уважи искането на прокуратурата обвиняемият да остане в ареста. Мъжът от Тетевен беше задържан за извършено от него тежко умишлено престъпление в понеделник..

публикувано на 07.08.25 в 08:11
Чип от американската технологична компания Nvidia, архив.

Тръмп обяви, че планира мита от 100% върху вноса на чипове в САЩ

Мито от 100% върху вноса на компютърни чипове и полупроводници в Съединените щати обяви американският президент Доналд Тръмп. Производството в Съединените щати няма да бъде облагано, подчерта президентът Тръмп на среща с главния изпълнителен директор на "Епъл" Тим Кук.  "Епъл" обяви, че през следващите четири години ще увеличи инвестициите си в..

публикувано на 07.08.25 в 08:07

Още мерки за ограничаване на шарката по овцете и козите

За да бъде ограничена шарката по овцете и козите, от днес и на територията на Община Асеновград се забранява със заповед на кмета  Христо Грудев  придвижването, търговията и транспортът  на дребни преживни животни. В началото на седмицата Българската агенция по безопасност на храните обяви, че епизоотичната обстановка в Пловдивска област..

публикувано на 07.08.25 в 07:58

Започнало е производството на бойните машини "Страйкър" за армията ни

Началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Стоян Шопов съобщи пред в. "Българска армия", че производството на първите бойни бронирани машини "Страйкър" за българските Сухопътни войски вече е започнало и се изпълнява съгласно графиците. България ще получи първите 33 машини "Страйкър" тази година Страната ни ще има 183..

публикувано на 07.08.25 в 07:50
Доналд Тръмп

Тръмп иска тристранна среща с Путин и Зеленски

Американският президент Доналд Тръмп е отворен за среща както с президента на Русия, така и на Украйна. Това съобщи говорителката на Белия дом Карълайн Левит след разговорите на специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф в Москва. Желание за среща с Тръмп е изразил руският президент Путин, поясни говорителката на Белия дом. "Ню Йорк..

публикувано на 07.08.25 в 07:38

Трети ден продължава борбата с пожара в Харманлийско

Трети ден продължава борбата с пожара в Харманлийско, който вчера навлезе и в община Любимец. Остава в сила обявеното частично бедствено положение в село Йерусалимово, към което се насочиха пламъците. Няма опасност обаче, за хората там. Вчера огънят прехвърли река Марица, но беше локализиран на десния й бряг в посока село Бисер...

публикувано на 07.08.25 в 07:32