Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ССБ отчита спиране на поскъпването на зърнените стокови контракти в края на юли

Снимка: архив

Последната седмица на месец юли обърна възходящия тренд в цените на повечето зърнени контракти по световните борсови пазари, като през последната седмица на юли спря поскъпването, което се дължеше на притесненията от оттеглянето на Русия от "зърнената сделка", посочват в последния седмичен анализ експерти от Софийската стокова борса.

В САЩ цената ФОБ (FOB или Free On Board - на границата на страната износителка) хлебната пшеница поевтиня с $ 5,00 до 273 долара за тон, тази във Франция се понижи с 4 евро до до 245 евро/тон, а в Украйна и Русия цените се придвижиха нагоре с $ 5,00 на нива от 245 долара за тон.

Графика на пшеницата на Чикагската стокова борса (в долари за бушел)


Движението при царевицата е доста по-ограничено, като в САЩ понижението е с $ 2.00 долара до 240 долара за тон, докато във Франция има повишение от 12,75 евро до 249,75 евро/тон. След като Русия пък драстично свали цената с 45,00 долара преди седмица, през последната седмица на юли тя остана непроменена на ниво от 183 долара/тон.

Графика на царевицата на Чикагската стокова борса (в долари за бушел)


Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам обаче продължава да поскъпва за четвърта поредна седмица, нараствайки в края на юли с нови 50 долара към 1110 долара /тон.

Фючърси на слънчогледовото олио (в долари за тон)


На Софийска Стокова Борса АД месец юли премина активно и търговията се раздвижи, като имаше сделки за царевица и маслодаен слънчоглед.

В подкръг "Зърно" на ССБ АД котировките продава за хлебна пшеница за изминалата седмица бяха от 450,00 до 591,00 лв./тон, но купувачите бяха готови да платят 305,00 лв./тон доставка до купувач (DAP). Анонсите за покупка на фуражна пшеница бяха на нива от 320 лв./тон, докато царевицата се предлагаше за 450 лв./тон, а маслодаен слънчоглед - на 730 лв./тон. Всички тези цени са без ДДС, напомнят от ССБ.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни, продължава предлагането на бяло брашно на начални цени от 890 лв./тон и на бяла рафинирана захар на 1940 лв./тон, както и на олио в бутилки на 1,95 лв./л.

В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ АД тази седмица премина както обикновено под знака на енергоносителите: сделки имаше за бензин А95Н от 2075 до 2310 лв. за хиляда литра, за бензин А98Н на 2441,67 лв./хил. л, и за дизелово гориво Б6 от 2000 до 2081,25 лв./хил. л. Газ метан се изкупи на 1,66 лв./кг, газ пропан бутан в диапазон 733,33 – 824,18 лв./хил. л, а газьол за ПКЦ на 1963,03 лв./хил. л.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Враца започва гръцки фестивал

"Калимера, Враца" - това е името на гръцкия фестивал, който започва днес в града. Фестивалът ще предложи два дни храна, напитки, забавления, музика и култура, характерни за южната ни съседка. Духът на Гърция ще завладее Враца днес и утре. За втори път местната управа организира фестивала с надслов "Калимера, Враца". Музика, храна, напитки,..

публикувано на 07.09.25 в 07:00

"Неделя 150" се завръща в ефир

Днес в ефира на БНР се завръща предаването на програма "Хоризонт" "Неделя 150“.   Снежана Иванова ще разговаря с министър Манол Генов за безводието и за ролята на Министерството на околната среда и водите, както и каква ще е ползата от създаването на Национален борд по водите.  Финансистът Людмила Елкова ще коментира бюджетния дефицит и външния дълг. Ще..

публикувано на 07.09.25 в 06:59

Продължава гасенето на пожара в Рила

Продължават усилията за овладяване на пожара в Националния парк "Рила". Военен хеликоптер се очаква да се включи и днес в гасенето на пламъците по въздух. Десети ден продължава битката с огъня в Национален парк "Рила" Пожар възникна вчера край Сопот - изгоряха близо 1500 декара обработваеми лозя и изоставени земеделски земи, в които трудно може да..

публикувано на 07.09.25 в 06:53

В сграда до храм "Св. Прокопий Варненски" ще учат близо 200 деца

Близо 200 ученици от първи до трети клас от основно училище "Йордан Йовков" ще учат в сградата до новия храм "Св. Прокопий Варненски" в морската столица, заради ремонта на училището по Плана за възстановяване и устойчивост. В момента част от родителите помагат помещенията, в които ще се обучават децата да бъдат в добър вид и след това оборудвани...

публикувано на 07.09.25 в 06:44
д-р Ивайло Станков

Какво предстои да се направи в ловешкия зоопарк?

Вторият по големина зоопарк в България, този в Ловеч получи в началото на миналия месец нов петгодишен лиценз от Министерството на околната среда и водите. Зоопаркът в Ловеч с нови животни и нужда от средства за по-добри условия Какви са условията за животните в зоологическата градина и какво предстои да се направи там, след като не..

публикувано на 07.09.25 в 06:15
Кирил Кадийски

Преводът също е поетическо изкуство

В началото на тази седмица България се сбогува с поета и преводач Кирил Кадийски. Автор на десетки стихосбирки и есеистични книги, преводач на „Ад“ от Данте и на най-големите имена във френската поезия. Тази година неговата „Антология на френската поезия (IX–XXI в.)“ в три тома беше преиздадена. Тритомникът му обхваща творби от трубадурите до..

публикувано на 07.09.25 в 06:13

Навършиха се 85 години от подписването на Крайовския договор

85 години след подписването на Крайовския договор, Силистра си спомня за едно от най-важните събития в новата българска история – връщането на Южна Добруджа в пределите на България. Договорът остава неотменим и до днес и е символ на дипломатически успех и национално единение. Венци и цветя ще бъдат поднесени днес в 10:00 часа при паметната..

публикувано на 07.09.25 в 04:44