За първи път жена от България изкачи втория по височина връх в света - К2, в Пакистан. На 27 юли, в 12:53 минути пакистанско време (10:53 българско) Силвия Аздреева от Петрич е успяла да достигне върха в рамките на комерсиална експедиция, с помощта на личен шерп и кислороден апарат. Миналата година тя стана първата първата българка на връх Лхотце, в Хималаите, и втората българка на Еверест. По информация на БНР Аздреева вече е в Базовия лагер и на 30 юли ще започне трекинга си надолу. И трите си изкачвания 37-годишната петричанка направи с екипа на непалския рекордьор Нирмал Пурджа. На К2 е била подпомогната от Пасанг Нгима Шерпа. Час по-рано на върха се е качил и известният непалски шерп Мингма Давид, за когото това беше шесто, рекордно изкачване на този осемхилядник.
И тук припомняме за българските изкачвания на върха:
Първият българин на К2 беше Боян Петров - през 2014 г., без допълнителен кислород, а 5 години по-късно там стъпи и Стефан Стефанов. Други двама българи загинаха преди години по склоновете на К2, през 2010 г. - Петър Унджиев, а през 2021 г. - Атанас Скатов.
По-рано, през 2005 г. Дойчин Боянов и Боян Петров достигат 8150 м, но времето се влошава и атаката (без допълнителен кислород) е прекратена. Тогава българите са от хората, които "водят" въжето.
"Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида (характерен релеф на височина 6800-7100 м, бел.ред.) ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - разказа преди време Дойчин Боянов пред БНР.
Близо 200 души правят опит този сезон да изкачат К2. Почти 100 от тях вече успяха. За съжаление, и тази година не се размина с трагични инциденти - пакистански височинен носач загина в участъка Гърлото на бутилката след падане. Подробности за това все още не са ясни, но първоначалната версия за удар от лавина беше впоследствие отхвърлена.
Тази година има много сняг по склоновете на К2 и лавинната опаност е висока, а струпването на толкова много хора по парапетите, почти 100% от които - неподготвени за изкачване без кислороден апарат, винаги създава по-голям риск от инциденти. Особено ако кислородът в апарата свърши. Имаше информация и за кражба на кислородни бутилки в някои от височинните лагери.
С такъв проблем обаче не се сблъскаха Кристин Харила от Норвегия и наетият от нея личен шерп Тенжин, по-известен като Лама Шерпа, чиято логистика, колкото и да беше особена (появиха се твърдения на шерпи, че екипът й използва хеликоптер, който стоварва багажа по височинните лагери и парапетите - противно на всякаква етика, се фиксират от горе надолу), ги доведе до желания от норвежката резултат. На 27 юли двамата поставиха нов световен рекорд, като изкачиха 14-те най-високи върха в света за 3 месеца и 1 ден (92 дни). Предишният рекорд беше на Нирмал Пурджа - 6 месеца и 6 дни, с всички условности, за които сме информирали многократно и които сега ще пропуснем.
Снимка: Иво Андреев
Шабан Мустафа победи в престижния планински маратон Davos X-Trails в швейцарските Алпи. До момента българинът има два подиума в това състезание - трето място в 68-километровата дистанция и второ, на 43 километра, където сега стана първи. 45-годишният състезател от Сунгурларе измина трасето с над 1400 м денивелация за 3 часа и 18 минути, като подобри личното си най-добро представяне там с 5 минути и надви с 3 минути втория в класирането, който е от страната-домакин, Швейцария. Шабан е служител на общината в Сунгурларе и казва, че в свободното си време поддържа форма с отглеждането на череши, а тренировъчният му режим включва 3 пъти в седмицата бягания и в останалите 4 дни - по два пъти дневно.
Още един българин участва в състезанието в Давос - Иво Андреев, само че по 68-километровото трасе.
"Планинското бягане ме заведе на места, на които не съм си и мечтал, че ще бъда, и ме сприятели с изключително много развиващи се хора" - каза Иво, след като успя да завърши, макар и със стомашни проблеми, на 19 място сред мъжете и на 6-о в групата 40+ години.
Снимка: Иво Андреев
Тенчо Жеков постави ново най-добро време на 44-километровото трасе от състезанието по планинско бягане “Балканиада”, част от Държавния календар по скайрънинг. Бегачът измина трасето в Стара планина за 4:59:05 часа. Любопитното е, че в последните метри преди финала на едва 14 секунди зад победителя остана вторият - Александър Спасов. При жените най-бърза беше Верадина Начева. Стартът на състезанието беше в Карлово.
Снимка: Фейсбук страница на Балканиада
===
Екстремните спортове 9-15 юли 2023
Николай Николаев победи в планинския ултрамаратон "Трявна Ултра". Той измина 150-километровото трасе с близо 8000 м денивелация за 23:32:49. Над 1000 състезатели от 27 държави мериха сили в сърцето на Стара планина. Дмитри Сушкин и Цветелина Христова победиха по 21-километровото трасе, a в 42-километровата дистанция - и тази година първи станаха Александър Спасов и Радостина Балова.
"Миналата година участвах на 42 км в Трявна, тогава заедно с Виктория Николова споделихме първото място, но тази година съм много доволна най-вече от факта, че успях да си подобря времето с около 12 минути" - каза пред БНР развълнуваната Радостина, която сега финишира с време 4:40:40.
В 78-километровата дистанция първото място при жените е за Тоня Тонева, а при мъжете победи Ирем Кан Аяз от Турция. На 100-километрово трасе първи пресече финала Димитър Атанасов, 11:47:45 - с голяма преднина пред втория - Иван Гочев, 13:21:07. При жените в тази дистанция най-бърза беше Елена Борисова, 16:25:16.
Никола Калистрин зае 8 място на Европейското първенство по скайрънинг в дисциплината "вертикален километър". Състезанието се проведе по стръмните склонове на планината Проклетия, в Черна гора и за първи път беше в страна от Балканския полуостров. Трасето на вертикалния километър беше с дължина 3,3 км, с 680 м положителна денивелация, а температури от над 30 градуса и липсата на течности по трасето допълнително затрудниха участниците, съобщиха от Българската федерация по скайрънинг. Калистрин измина трасето за 41:08 минути.
Алекс Тоткова зае 23 място в кръг от Световната купа по спортно катерене в дисциплината "трудност" в Бриансон, Франция. Това беше последното състезание преди Световното първенство за мъже и жени, което ще се проведе в първите дни на август в Берн, Швейцария.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл.
Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт. Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..
Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" . Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..
Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения. Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..