Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Милена Стефанова: Политиците се научиха да виждат голямата цел

| Интервю
Проф. Милена Стефанова
Снимка: БГНЕС

Кратък парламентарен сезон, но много интензивен и наситен от гледна точка на постигнати някакви пътечки към евентуално едно стабилно управление. Така проф. Милена Стефанова - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", определи политическия сезон и работата на кабинета.

"Каквото и да го наричат там мнозинството, застанало зад правителството, в теорията на политиката се нарича коалиция, но те да си го наричат както искат, само да вървят в тази посока по-дълго време. Постигнаха доста. Дори няма 2 месеца от началото на правителството и 3 месеца от началото на работата на парламента, а вече имаме бюджет - те там постигнаха някакъв компромис. Никак не им е лесно, но виждаме, че успокоиха тона, с който разговарят помежду си, научиха се да разговарят рационално - така, както трябва да си говорят политиците, и да се опитват да запазят своята идентичност". 

По думите й все пак всеки от подкрепящите правителството в даден момент ще търпи някакво разочарование, което е част от компромисите. Според нея всеки ще се опитва да прокарва различни интереси.

ДПС официално не участва в сглобката, но дава значителна подкрепа в гласуванията в НС, отбеляза проф. Стефанова в интервю за предаването "Преди всички". И добави: 

"Мисля, че политиците се научиха да виждат голямата цел. Сега ако голямата цел е да се направи съдебната реформа и някои други поправки в конституционната среда, това е добре, защото означава, че за голямата цел могат да се жертват малки конюнктурни цели". 

Обществените нагласи започват да влияят директно върху решенията на политиците, което в разумни граници ще доведе до полза, изказа мнението си тя и добави: "Стига някой да не се опитва да настройва обществени нагласи така, че да дестабилизира и без това крехкото доверие помежду им". 

На есен ще започнат дебати по Конституцията, каза тя. И още: "Правителството има редица важни действия по посока на Шенген, за влизането ни в еврозоната. Само това е достатъчно, за да имаме активен политически сезон на есен".
 
Управленската програма е факт - това е добре, макар че тя не е разписана в пълен 4-годишен мандат, но тя може да бъде допълнена, коментира проф. Милена Стефанова. 

Според нея до местните избори няма да се стигне до промени в Избирателния кодекс, защото няма време. Местните избори са изключително сложни и е по-добре там да не пипат, смята тя и прогнозира, че вероятно те ще доведат до размествания в големи градове. Във всички случаи Столична община ще смени кмета си, а ГЕРБ бавят обявяването на своята номинация, посочи тя. 

"Вили Лилков многократно ги подканя да излъчат своя кандидатура. Аз много се радвам, че имаме такава кандидатура на гражданска инициатива за кмет на столицата, защото обикновено в големите общини такива граждански инциативи трудно пробиват път. Тези дни предстои официалното обявяване на тази гражданска инициатива за подкрепа на Вили Лилков. Важно е дали гражданската инициатива ще получи подкрепа от партии", коментира проф. Стефанова.

"Дано кампанията на национално ниво не се отрази по негативен начин на случващото се в другите общини. Правото на местните общности сами да определят своите представители във властта не бива да бъде засенчвано от това какво се случва в столицата и какви са настроенията на общността в столицата", категорична бе тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперативната група за защита при бедствия заседава в Шумен

Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. Няма затворени пътища в Шуменско В 10:00 часа..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите на външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд.  Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
проф. Лилия Райчева

ЧРД: "Минута е много" на 45 г.

45 години от първото излизане в ефир на предаването "Минута е много" ще отбележи екипът и неговите почитатели. " 45 години не стигат. То си остана. Може би беше добре, че спря на върха на одобрението и славата си ", каза пред БНР проф. Лилия Райчева. "Предаването стана бързо популярно, защото предложи нов стандарт в съществуващите..

публикувано на 18.02.25 в 10:07
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58