Според инж. Димитър Куманов, председател на сдружение "Балканка", по законопроекта има лавина от становища – едните в подкрепа, а другите в отрицание. Отрицателни становища са дали Министерството на земеделието и Министерството на околната среда и водите. Едно от министерствата, ангажирани с доставката на вода до населените места – МРРБ, въобще няма изразено становище.
В интервю за БНР Куманов призова за преразглеждането на някои от тях, за да може наесен промените да станат факт. Според него позицията на Министерството на земеделието е логична, но становището на МОСВ е "скандално, защото трябва да се борят за чистотата на водите, а правят точно обратното в това становище".
Със законопроекта се намалява добивът на дървесина във вододайните зони за питейните водоизточници, поясни Димитър Куманов в предаването "Преди всички".
"Забраняват се всички видове сечи – санитарни, принудителни, отгледни сечи се ограничават в пояс 2, до определени проценти, а в пояс 3 се допускат и възобновителни, но пак със сериозни ограничения."
Куманов е категоричен, че новите правила ще имат ефект – най-напред върху това да има вода в населените места, защото тези, в които няма, се обезлюдяват. На второ място, когато нямаш вода за пиене, започваш да купуваш бутилирана, отбеляза той.
"Заринахме се с шишета, реките ни се задръстиха тотално."
Ще се намалят и разходите за пречистване на водата, смята експертът. По думите му, при наводненията на много места хората са се оплаквали, че от чешмите им тече кал.
"Съпротивата на горските трябва да мине и през осъзнаването, че населението започва все повече да се ядосва и да се организира. С тези възражения, които са написали, поемат рискове за много сериозна репутационна щета", предупреди още инж. Димитър Куманов.
Куманов изрази обида от становището на МОСВ, в което било написано, че "Наредбата за санитарно-охранителните зони върши нещо" и оспори това – "нищо не върши, нула".
"Второто, което те твърдят, е че тези буферни зони, които са предложени за източниците без санитарно-охранителни зони, не вършело работа никаква. Те дори не са си чели националния каталог от мерки! Около тези източници, които нямат санитарно-охранителни зони, се определят граници точно каквито са на втори пояс на санитарно-охранителните зони, където ги има. Министерството има в националния си каталог от мерки 1:1 същите – те са преписани оттам тези буферни зони."
Инж. Куманов възрази и срещу мотива на екоминистерството, че нямало кой да осъществява контрол.
Димитър Куманов не открива противоречие между предложенията в Закона за водите, които ще намалят сечта и тези в Закона за горите, с които се увеличава разрешеното количество добивана дървесина за дърва за огрев.
Едното се отнася за източниците на питейно-битово водоснабдяване, а другото засяга сечите като цяло, свързани с доставката на дърва за населението, уточни той.
"Наистина много скандално, направено така, че кметовете да може да си ги изберем още сега. Само да напише ДПС имената им – кои да бъдат, и ГЕРБ вероятно. Защото всички знаят какъв феодализъм цари по малките населени места и точно раздаването на дървата е едно от нещата, с които се изнудва населението. Не го приеха."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...