Това каза в интервю за БНР Петромир Кънчев - адвокат, обучител по медиация и член на "Правосъдие за всеки", след като организацията се оттегли от партньорство с ПП-ДБ.
Тези конституционни промени не са онези, заради които подкрепихме вносителите на конституционния проект, настоя той, като поясни, че има три текста – единият вариант е този, по който от "Правосъдие за всеки" са работили заедно с ПП-ДБ, вторият – представеният от ПП-ДБ и третият: внесеният в Народното събрание.
"И ни беше обяснено, че така искали ГЕРБ, така искали ДПС."
"Това не са промените, които ще направят истинска, дълбока съдебна реформа", заяви Кънчев. "Стабилизира се ролята на главния прокурор като един титан", който държи цялата наказателна политика на държавата, смята той.
Позицията на президента Радев за конституционните промени е странна, защото той има право на конституционна инициатива. Две години конституционният проект на президента не се появява в деловодството на Народното събрание, подчерта Петромир Кънчев.
"Той сега дава оценка на чужд проект."
"Управляващите вече нямат ход назад да извършат тази съдебна реформа", коментира Кънчев в предаването "Преди всички".
"Заключението на вещото лице е подвело както прокуратурата, така и съда", посочи адвокатът относно експертизата по случая с обезобразеното с макетно ножче момиче в Стара Загора. По думите му, повечето съдии се доверяват на заключението на вещите лица.
По делото в Стара Загора нещата се пропукват още в самото начало – съдът тръгва в изцяло грешна посока според внесеното от прокуратурата обвинение, смята Петромир Кънчев.
Има голяма опасност да затлачи съдебната система и да има натрупване на случаи, в които съдът да се занимава с несвойствени неща, предупреди Кънчев по темата с приравняването на интимното партньорство с брачното в случаите на насилие и призова "да се прецизира този текст".
"Много е важно въпросната интимна връзка да се дефинира правилно. Така, както е в изтеклия проект – че това е относително траен съюз между две лица, които дори не са под фактическо съжителство, това е изключително общо."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..