Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Няма физическа пречка за напълно заменяне на руския петрол"

Мартин Владимиров: Пазарът на горива у нас може да функционира и без "Лукойл"

"Потреблението у нас може да се осигури с няколко танкера на месец"

Снимка: БТА

"Монополният доставчик на горива на пазара на едро и единствен собственик на рафинерия в страната, която произвежда финални горива, се възползва от дерогация, предоставена от Европейския съюз, за да внася руски петрол, който се котира на 15 долара за барел по-ниски равнища, отколкото са средните. Тази разлика в цената на суровия петрол се превръща в огромна печалба до крайната дестинация - бензиностанцията, тъй като крайните цени на горивата у нас, въпреки че са по-ниски от средните за ЕС, са значително по-високи, отколкото би позволила отстъпката, която получава "Лукойл" от вноса на евтин руски петрол". 

Това каза пред БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. 

И поясни, че когато има монополен доставчик, който използва специално регулаторно третиране, той трябва да бъде по-строго контролиран от Комисията за защита на конкуренцията и да не му се позволяват монополни печалби, базирани на този ексклузивитет. 

"Когато "Лукойл" предоставя отстъпка от около 10% на пазара на дребно, то никой друг играч на пазара на практика не може да се конкурира с "Лукойл". Така компанията постига свръхпечалба заради разликата в цената на суровия петрол и едновременно с това не позволява на конкуренцията да заеме пазарен дял". 

В предаването "12+3" Владимиров даде пример със страни от Евросъюза, които веднага са наложили ембаргото и са прекратили вноса на руски петрол, въпреки че са били 100% зависими от него, при тях не е било регистрирано шоково поскъпване на цените на горивата, защото европейският пазар на горива е залят с евтини горива, които идват от Близкия изток или Индия, например. 

"Малкото потребление на горива у нас може да се осигури с няколко танкера на месец, дори не трябва да работи рафинерията, за да се осигури българското потребление, и то на цени - близки до средните на тези в ЕС. Да, може да има леко поскъпване на цената на горивата, защото "Лукойл" поддържа изкуствено по-ниски цени, за да потиска конкуренцията, но в никакъв случай няма да се говори за шоково поскъпване... Имаше едно неформално споразумение между българското правителство и "Лукойл" да регистрира компания у нас, която да генерира тази свръхпечалба от разликата на двата вида суров петрол, като тази печалба да се облага и данъчните приходи да постъпват във фонда за енергийна сигурност, а оттам да бъдат разпределени към уязвимите потребители на горива. Нищо от това не се случи". 

Мартин Владимиров е категоричен, че в момента няма физическа пречка за напълно заменяне на руския петрол или горива у нас. И определи като "сериозно подвеждащи" твърденията, че в Босфора има пренаселване с кораби и таксите за преминаване са високи, което би оскъпило цената. 

"Разходите за транспортиране на суровия петрол формират не повече от 2-3% от крайната цена на суровината. Въпреки покачването на таксите за преминаване през Босфора оскъпяването е в рамките на 1% и категорично не може да се говори за шоково поскъпване на цената". 

Според него не е необходимо затваряне на рафинерията при изтегляне на "Лукойл", тъй като тя е една от най-модерните в света

"България като суверенна държава може да поеме контрол над нея, защитавайки своята енергийна сигурност, дори да се случи във временен порядък, както направи Италия. Пазарът на горива у нас може да функционира и без участието на "Лукойл", като държавата може да оперира рафинерията". 

Интервюто на Марта Младенова с Мартин Владимиров в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел атакува три пристанища и други цели в Йемен

Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната.  Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..

публикувано на 07.07.25 в 01:14
Вицепремиерът и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко.

Economist: Юлия Свириденко ще стане министър-председател на Украйна

Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко.  Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..

публикувано на 06.07.25 в 22:04

Русия затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове

"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..

публикувано на 06.07.25 в 21:53
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетридис

Гърция иска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск

Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..

публикувано на 06.07.25 в 21:33
Скот Бесънт

Финансовият министър на САЩ: Мъск трябва да стои далеч от политиката

Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..

публикувано на 06.07.25 в 21:15
Ози Озбърн

Ози Озбърн изнесе последния си концерт с "Блек Сабат", сбогувайки се с феновете в родния Бирмингам

Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам.  Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк".  С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..

публикувано на 06.07.25 в 19:46
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент дава брифинг в Белия дом, Вашингтон, САЩ, 29 април 2025

САЩ: Държавите, които не сключат търговски сделки с нас до 1 август могат да очакват завишени мита

Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент.  Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..

публикувано на 06.07.25 в 19:43