Храните поскъпват в световен мащаб. Индексът на световните цени на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) се възстанови през юли от двегодишните си дъна, тъй като пазарите на растителни масла се повишиха след подновеното напрежение около износа на зърно от Украйна и опасенията относно световното производство, предаде Ройтерс.
Ценовият индекс, който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 123,9 пункта през юли срещу ревизирани 122,4 за предходния месец.
Индексът се покачва с 12% през юли спрямо юни заради отказа на Русия да удължи черноморската зърнена инициатива и непрестанните руски атаки по инфраструктура в Украйна, предназначена за износ на зърно по суша и вода.
Слънчогледовото олио се възстанови с повече от 15 на сто на месечна база. Производствените опасения и покачващите се цени на суровия петрол доведоха до повишаване на други растителни масла, отбелязва Ройтерс, като цитира индекса на световните цени.
Цените на царевицата спадат заради перспективата за прибиране на реколтата в Южна Америка и производството в САЩ ще попълни запасите. За разлика от това, съмненията относно украинския износ и сухото време в Северна Америка повишиха цените на пшеницата, а индексът на ориза се изкачи до най-високата си стойност от почти 12 години след забраната за износ от Индия.
Организацията по земеделие и прехрана изрази притесненията си относно въздействието на нарастващите цени на ориза, цитирайки "съществени опасения за продоволствената сигурност за голяма част от световното население, особено най-бедните".
В Ямбол започва ремонт на три пешеходни моста. И трите съоръжения са в участъци с голямо ежедневно натоварване и не са ремонтирани от десетилетия. Първият обект, по който вече се работи, е мостът, свързващ Крайречния булевард с кварталите „Васил Левски“ и „Възраждане". Вторият - на „Трите вятъра“, а третият е металната пасарелка до..
Съединените щати са нанесли пореден удар срещу плавателен съд, заподозрян в трафик на наркотици в източната част на Тихия океан, при което са били убити трима души на борда, предаде Ройтерс, като се позова на Пентагона. "Разузнаването потвърди, че плавателният съд е бил замесен в незаконен трафик на наркотици, преминавал е по известен маршрут за трафик..
Върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия ще бъде една от темите, които ще се разискват на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Организаторите посочват, че това е в рамките на годишния диалог. България ще бъде представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. ЕК официално спира част от втория транш по ПВУ на..
В областната болница във Велико Търново от днес започва кампания за доброволно кръводаряване за пострадали при пътнотранспортни произшествия. Инициативата е на областния управител Юлия Мутафчиева и на лечебното заведение. Като регион с тежък автомобилен трафик и сериозен травматизъм от катастрофи, областният управител на Велико Търново Юлия Мутафчиева..
От днес цените на такситата в Пловдив са по-високи. Дневната тарифа на километър става 1 лев и 37 стотинки, а нощната - 1 лев и 56 стотинки. Ръстът е между 18 и 27 стотинки. Повикването ще се таксува двойно - до момента беше 0,25 лв., а сега ще е 0,49 лв. "Увеличението на таксиметровите услуги е заради догонването на инфлацията, а не заради предстоящото..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Републиканската партия работи по законодателство, което ще наложи санкции върху всяка държава, която има търговски отношения с Русия. Тръмп каза още, че е възможно и Иран да бъде включен в списъка с ограничения. "Предложих го, така че всяка страна, която има бизнес с Русия ще бъде сериозно..
Студен арктически въздух ще премине през Обединеното кралство през тази седмица, докато райони в Уелс още се възстановяват от тежките наводнения в резултат на бурята "Клаудия". Очаква се температурите да паднат до минус 7 градуса, като жълт предупредителен код за студ е в сила от днес и ще остане до петък в северните и централните части на Англия...
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..