Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия заяви, че е унищожила 20 украински дрона, изстреляни към Крим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия е унищожила 20 украински дрона, изстреляни към Кримския полуостров рано тази сутрин, съобщи министерството на отбраната в Москва. Движението на превозни средства по Кримския мост е било временно блокирано. 

Руските системи за противовъздушна отбрана са свалили 14 безпилотни летателни апарата над окупирания полуостров Крим, става ясно от съобщение на министерството на отбраната. Местни жители са чули силен взрив в Кировское, в източната част на полуострова, където има военен полигон. Движението по моста над Керченския проход беше затворено за два часа.

Руски военни кореспонденти съобщават в "Телеграм" за дронове и над Новоозерное, в западната част на Крим. Там има военна складова база с голямо количество техника. По-рано този месец имаше експлозии близо до Керченския мост, в района на Джанкой и Севастопол.

В обичайното си обръщение украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев прави всичко, за да остане Украйна гарант за продоволствената сигурност:

„Работим постоянно с нашите партньори на всички нива. Днес началникът на кабинета Йермак, министърът на външните работи Кулеба, както и  заместниците в кабинета Андрий СебИха и Игор Жовква работиха с посланиците на партньорските страни по формулата за мир, както и по това още страни да се присъединят“.

Украйна работи постоянно за увеличаването на произвежданите мунициии и оборудване за нуждите на армията, увери Зеленски.

Снощи говорител на Европейската комисия съобщи, че Евросъюзът е доставил 224 000 от общо 1 000 000 снаряда, обещани на Украйна по-рано тази година.

Доставените боеприпаси са от наличните във военните складове на европейските държави. Според говорителя Петер Стано в близките седмици ще бъдат сключени рамкови договори с отбранителната индустрия, което ще позволи на държавите-членки да започнат да подават общи поръчки за 155-милиметрови снаряди на обща стойност до един милиард евро.

Във Вашингтон администрацията на президента Байдън поиска от Конгреса да отпусне още 24 милиарда долара военна помощ за Украйна. А Белият дом заяви, че Съединените щати са готови да обучават на своя територия украински пилоти да управляват изтребители Ф-16, ако в Европа вече няма капацитет за такова обучение.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративно изображение

Земетресение с магнитуд 6,1 в Западна Турция

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията, а местните медии пишат, че трусът е бил усетен в няколко окръга, предаде Ройтерс. Службата за управление на бедствията съобщи, че земетресението е станало около 19:53 часа местно време (съвпада с българското) в провинция Балъкесир, близо..

публикувано на 10.08.25 в 20:50
Илюстративна снимка, архив.

В разгара на летния туристически сезон в Италия плажовете са празни

Ваканционното лято в Италия в най-пиковият му период през август бележи неочаквана аномалия: "Плажовете са празни", коментират националните и регионални медии. Причината не е само в завишените цени за чадъри и плажни легла, които не всеки може да плати, като за плажа на Аласио в Лигурия – 660 евро за идната августовска седмица. Той е най-скъпият в..

публикувано на 10.08.25 в 20:44
Илюстративно изображение.

Тежка катастрофа на пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново

Заради катастрофа временно движението по пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново се осъществява двупосочно в една лента.  Инцидентът е станал около 18:00 часа. Ударили са се челно два леки автомобила.  Тежко е пострадала 34-годишната водачка на едната от колите. Тя е откарана в болница.

публикувано на 10.08.25 в 20:32
Герхард Карнер

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци, получили право на убежище в алпийската република. Това обяви вътрешният министър Герхард Карнер.  Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер защити решението на правителството да преустанови събирането на бежански семейства въз основа на предоставено убежище в страната,..

публикувано на 10.08.25 в 20:29
Полицаи арестуват поддръжник на

521 души в ареста заради плакати в подкрепа на "Палестинско действие" пред парламента в Лондон

По последни данни на лондонската полиция броят на арестуваните на съботната демонстрация в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" (или "Действие за Палестина") е 532 души. Това е рекорден брой арести за ден за последните 10 години. Лондон: Близо 500 ареста на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" "Амнести..

публикувано на 10.08.25 в 20:24
Граничната ограда между Мароко и испанския анклав Сеута в Северно Мароко, архив, септември 2024 г.

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали да преминат нелегално в Испания

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..

публикувано на 10.08.25 в 20:11
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.

Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин.  Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..

публикувано на 10.08.25 в 20:02