Пред Съдебната палата в София започна протест заради извършеното през юли в Цалапица убийство на 24-годишния Димитър Малинов. За поредна вечер хората настояват за прозрачно разследване и справедливи наказания за заподозрения за убийството Рангел Бизюрев, който веднага след престъплението замина за Германия, и братята Валентин и Борислав Динкови, обвинени към този момент за укривателство.
След дни на протести в Цалапица, провокирани от убийството на 24-годишния Димитър Малинов, близки и жители на селото се събраха на протест пред Съдебната палата в центъра на столицата. Целта – да бъдат чути от властта. С едноминутно мълчание протестиращите почетоха паметта на убития Димитър. Малко столичани се отзоваха на поканата да протестират заедно. Те скандираха "Убийци", "Мафия" и "Аз съм Митко и няма да мълча".
Исканията им остават същите – прозрачно разследване и справедливи наказания за виновните. Поискаха и дисциплинарно уволнение на началника на полицията в Стамболийски, чиито действия, според тях, са причина за бягството на заподозрения Рангел.
Те продължават да твърдят, че полицаи са оказвали чадър и това е дало възможност на заподозрения за убийството Рангел Бизюрев да избяга в Германия. И, въпреки че началникът на районното полицейско управление в Стамболийски вече е отстранен, назначена е проверка и вътрешният министър Калин Стоянов обеща още наказания, ако се открият данни за нарушения при разследването и бездействие, те не са доволни от действията на държавата досега.
"Аз лично смятам, че не се прави нищо конкретно за прилагане на законите и в много голяма част от случаите все едно се очаква проблемите да се разрешат от само себе си, което на практика няма как да се случи, особено в ситуации като тази", каза протестираща жена.
"Прави се опит да бъде политизирана цялата ситуация. Във всеки един от случаите. И мъката на хората да бъде използвана срещу тях самите на практика, защото всеки от тях остава омерзен и опетнен по този начин", коментира друга участничка в протеста.
Жителите на Цалапица не са удовлетворени от липсата на напредък по разследването и от реакцията на държавата дотук.
"Ние виждаме, че има доста рокади в МВР. Но към този момент не сме сигурни дали просто не са политически. Така че, това което ние искаме, е прозрачност. Ние знаем, че се води в момента разследване и не е редно да се изнася допълнителна информация, но все пак искаме раздвижване. Рангел го няма истината остава мистерия към този момент", коментира протестираща.
Майката на убития млад мъж Атанаска Бакалова беше конкретна – иска помагачите на Рангел да получат същото наказание като него – доживотен затвор.Тя заяви, че и до момента не знае какво е предизвикало убийството и отново настоя за справедливост.
"Искаме справедливост за сина ми. Не заслужаваше толкова жестоко убийство. Искаме да си получат заслуженото. Искаме истината да излезе наяве и всички виновни, замесени, да си понесат наказанието. Доживотен затвор без право на замяна – това им е наказанието. Това трябва да е справедливостта", категорична е тя.
Протестиращите искат доживотен затвор както за Рангел, така и за двамата 19-годишни близнаци, които са укрили тялото на Димитър.
И майката, и жителите на Цалапица заявиха, че ще продължат с протестите, докато истината не излезе наяве и извършителите не бъдат наказани. Минути след 19 часа протестиращите се отправиха на шествие до Министерството на вътрешните работи, където протестът приключи.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..