"Не се прави разлика, когато става дума за заплати, дали става дума за заемана обществена позиция, която има една логика на образуване на заплатите, или в икономиката. Ако говорим за обществена позиция, можем да говорим като репер - средната работна заплата, както е за депутатите, тяхната работа - на колко трябва да бъде оценена. Спрямо това, може би трябва да се сбогуваме със сиромахомилството за заплатата на министър-председателя, който има изключително много големи отговорности, а получава, по моя информация, около един път и половина повече от депутатите, т.е. около 4,5 пъти повече от средната заплата. Когато говорим за икономиката - държавните предприятия, болници, които са в реалната икономика - трябва да има репери, свързани не с работна заплата, а с това, колко получават в частните предприятия или болници за същата позиция - изпълнителен директор, финансов директор, член на борда. Тези неща се знаят като информация. Държавата трябва да намери начин да цитира тази информация от частния сектор".
Това коментира пред БНР икономистът Евгений Кънев.
"Няма как ние да ценообразуваме по измислени схеми, както в момента е Глава 5 от Правилника за публичните предприятия - за заемането на позиция. Това са абсолютно изкуствени, нямащи нищо общо с реалния живот заплати, които са абсурдни на фона на това, което се печели в частния сектор", обясни той.
По думите на Евгений Кънев презумпцията е, че "държавните предприятия са хранилка за партийни кадри и не трябва да им се дават прекалено големи заплати, защото това е начин за източване на самите предприятия":
"Това е вярно, но пък от друга страна знаем, че тези хора не се назначават според изискванията на закона, който много добре регламентира квалификацията, която трябва да има един специалист, за да заеме управленска позиция в държавното предприятие. Много често това не се спазва, но никой не оспорва тези назначения, които са противозаконни".
Според него най-големият порок е, че в България, за разлика от развитите демокрации, все още няма разделяне на политическото управление на държавата от административното:
"В Италия, примерно, когато се смени политическата власт в държавата, не се сменя цялата администрация, както е в България всеки път. И четири месеца след изборите държавата е блокирала, защото се сменят всички кадри, което е абсурд. В една нормална държава има по закон отделена администрация, която си има собствено управление. Цялото кадруване в държавата, както ние му казваме, става през обективни критерии, които не зависят от този, който идва на власт".
Интервюто на Диана Янкулова с Евгений Кънев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага Министерството на образованието и науката (МОН) в проект за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на..
Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски каза днес, че ще представи позицията на правителството по въпроса за конституционните промени на председателя на Европейския съвет Антониу Коща при посещението му в страната утре, съобщи агенция МИА, цитирана от БТА. Коща: Сърбия е ангажирана с присъединяването към ЕС Позициите ни са ясни по..
Ценни археологически предмети, върнати в България с подкрепата на международни партньори, показа Министерство на културата. Сред артефактите са античен бронзов гладиаторски шлем от Първи век, върнат от Швейцария, както и антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула, върнати на страната ни от Федерална република Германия след..
Правителството одобри 47 млн. лева за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала. Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви: "Обхваща всички ученици от 1 до 12 клас за общообразователните дисциплини. Тук са и учениците със сензорни увреждания. Новото тази година е,..
Регионалната здравна инспекция във Велико Търново временно затвори три обществени обекта заради нарушения. Един от спрените обекти е била ведомствена пералня, която е продължавала дейността си по време на ремонт и така е нарушила забраната за смесване на мръсните и чистите потоци. Временно е затворен и закрит плувен басейн заради..
Министерският съвет предоставя на Мианмар хуманитарна помощ от 195 000 и лева под формата на палатки, походни легла; комплекти спално бельо, спални чували, възглавници и кухненска посуда. Помощта се предоставя за нуждите на населението от Република Съюз Мианмар, за преодоляване на последиците от разрушителното земетресение в региона от 28 март..
Допълнителен трансфер от 750 млн. лева по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството одобри правителството. Средствата са за реализирането на общински проекти и ще се предоставят своевременно при наличие на готовност за тяхната незабавна реализация. Регионалният министър Иван Иванов подчерта: "Тук искам..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..