Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгений Кънев: Голям порок е, че няма разделяне на политическото управление на държавата от административното

| Интервю
Евгений Кънев
Снимка: Стопкадър, Денят с В. Дремджиев

"Не се прави разлика, когато става дума за заплати, дали става дума за заемана обществена позиция, която има една логика на образуване на заплатите, или в икономиката. Ако говорим за обществена позиция, можем да говорим като репер - средната работна заплата, както е за депутатите, тяхната работа - на колко трябва да бъде оценена. Спрямо това, може би трябва да се сбогуваме със сиромахомилството за заплатата на министър-председателя, който има изключително много големи отговорности, а получава, по моя информация, около един път и половина повече от депутатите, т.е. около 4,5 пъти повече от средната заплата. Когато говорим за икономиката - държавните предприятия, болници, които са в реалната икономика - трябва да има репери, свързани не с работна заплата, а с това, колко получават в частните предприятия или болници за същата позиция - изпълнителен директор, финансов директор, член на борда. Тези неща се знаят като информация. Държавата трябва да намери начин да цитира тази информация от частния сектор".

Това коментира пред БНР икономистът Евгений Кънев.

"Няма как ние да ценообразуваме по измислени схеми, както в момента е Глава 5 от Правилника за публичните предприятия - за заемането на позиция. Това са абсолютно изкуствени, нямащи нищо общо с реалния живот заплати, които са абсурдни на фона на това, което се печели в частния сектор", обясни той.  

По думите на Евгений Кънев презумпцията е, че "държавните предприятия са хранилка за партийни кадри и не трябва да им се дават прекалено големи заплати, защото това е начин за източване на самите предприятия":

"Това е вярно, но пък от друга страна знаем, че тези хора не се назначават според изискванията на закона, който много добре регламентира квалификацията, която трябва да има един специалист, за да заеме управленска позиция в държавното предприятие. Много често това не се спазва, но никой не оспорва тези назначения, които са противозаконни".

Според него най-големият порок е, че в България, за разлика от развитите демокрации, все още няма разделяне на политическото управление на държавата от административното:

"В Италия, примерно, когато се смени политическата власт в държавата, не се сменя цялата администрация, както е в България всеки път. И четири месеца след изборите държавата е блокирала, защото се сменят всички кадри, което е абсурд. В една нормална държава има по закон отделена администрация, която си има собствено управление. Цялото кадруване в държавата, както ние му казваме, става през обективни критерии, които не зависят от този, който идва на власт".

Интервюто на Диана Янкулова с Евгений Кънев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42