Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Няма да има по-добро предложение за РСМ, никой не им извива ръцете

"Това не е никакъв български диктат, а това са европейските правила, по които трябва да върви Северна Македония", категоричен е евродепутатът

| Интервю
Илхан Кючюк в пленарната зала в Страсбург, 18 април 2023 г.
Снимка: Европейски парламент

"Северна Македония е наш съсед и стратегическият интерес на България трябва да бъде всички заедно на Балканите да бъдем част от НАТО и ЕС. Това е бъдещето". Това заяви пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк преди конституционния дебат в парламента на РСМ.

"Няма да има промяна на позицията на ЕС - нито има желание, нито няколко месеца преди европейските избори ще се захване ЕК, Съветът и да се ангажират с промяна на правилата. Правилата са такива, те са съгласувани и всеки трябва да се съобразява с тях. Второ - няма да има по-добро предложение, защото това е най-доброто. Никой не извива ръцете на Скопие, никой не поставя допълнителни условия. Това не е никакъв български диктат, а това са европейските правила, по които трябва да върви Северна Македония", коментира той. 

По думите му за всичко това се изисква политическо усилие и желание страната да върви в една или друга посока

"Изборът е изключително на Северна Македония. Ако ВМРО - ДПМН не иска да бъде на страната на европеизацията на РСМ, отговорността е на партията, но за съжаление, това ще спре за не много кратко време пътят на Северна Македония към ЕС", категоричен бе евродепутатът в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него е съвсем реално Албания да бъде отделена от Северна Македония

Кючюк се съгласи с мнението на македонския премиер Ковачевски, че при неуспех причините могат да бъдат търсени само и единствено в Скопие

"Трябва да има ясен политически знак, т.е. обединени усилия, от страна на всички. Дебатът може и трябва да бъде тежък, когато говорим за вътрешнополитически въпроси, но когато говорим за стълбовете на интеграцията, НАТО и ЕС, цивилизованият избор на страната - тук трябва да има едно единствено мнение - следването на стратегическите приоритети на страната. Такъв е и българският пример". 

Условията не са български, а европейски, подчерта Кючюк и добави, че с тези условия са се съгласили и България, и Северна Македония по време на френското председателство. "Имаме скрепени отношения под формата на гласувания в двете народни събрания", добави той.

Политиците не трябва да се месят в историята, категоричен е евродепутатът:

"Историята трябва да се остави в ръцете на историците, а политиците - да гледат в перспектива. Далеч по-различни неща имат да решават днешните политически елити на България и Северна Македония, когато говорим за перспектива. Включвам бизнес отношенията, култура, образование - всичко, което трябва да бъде направено, за да могат двете държави да бъдат по-близко като държави, имайки предвид общото си минало, за да търсят общо бъдеще в рамките на ЕС. От това имат интерес и двете страни".

Кючюк призна, че има напрежение между двете държави. Според него многото неща, които са направени, могат да бъдат заличени с едно вандалско поведение. 

Според него убийството на Алексей Петров ще има отражение във вътрешен и международен план. По думите му държавата трябва да покаже политически и институционален гръбнак. 

Илхан Кючюк е категоричен, че е необходимо да бъдем една идея по-активни и в политически, и в дипломатически план по темата "Шенген":
 
"Да, българските граждани не могат да продължават да бъдат стигматизирани. Националната ни позиция е силна и ясна, но тя трябва да бъде обяснявана по начин, по който да бъде разбрана и от политиците, и от обществеността. Крайно време е Българската държава да погледне малко по-сериозно към своята диаспора, която живее извън пределите на страната. Сред тях има много талантливи, доказали се хора, авторитети. Те могат да бъдат българските говорители, когато става въпрос за Шенген". 

"Г-н Пеевски е осъзнал вероятно необходимостта от сериозен политически консенсус по редица приоритетни за страната въпроси, включително за Шенген и еврозоната. Това не може да се случи с противопоставяне, а с подаване на ръка и търсене на всички обединителни елементи. Сега е дошло време да се положат допълнителни усилия, за да може страната да подреди къщата си". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между депутата от..

публикувано на 07.01.25 в 16:22
Хакан Фидан

Турският външен министър ще посети признатата само от Анкара Севернокипърска турска република

Турският външен министър Хакан Фидан ще посети утре и вдругиден признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКРТ), за да обсъди усилията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за възобновяване на преговорите, целящи да решат кипърския проблем през идните месеци, съобщи "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА. Според дипломатически..

публикувано на 07.01.25 в 15:44

Най-малко двама души са загинали при потъване на кораб в Егейско море

Поредна трагедия с мигранти до гръцкия остров Родос.  Продължава издирването в морето на неизвестен брой мигранти от инцидента с потънала лодка. Досега жертвите са две, но не се знае още колко хора се издирват във водите на Егейско море, съобщават от гранична охрана.  Спасени са 63-ма мигранти, сред които майки с деца. Оцелелите дават..

публикувано на 07.01.25 в 15:38

Екоинспекцията спря разполагането на фотоволтаици в село Вишовград

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново спря реализацията на частна фотоволтаична централа върху повече от 500 декара в павликенското село Вишовград. Срещу инвестиционното намерение има сериозен отпор на местните хора. Екологичната инспекция прекрати процедурата за изменение на общия устройствен план на Павликени, с което се..

публикувано на 07.01.25 в 15:29
Велислав Величков

Велислав Величков: Прекратяването на преговорите е заради избора на Сарафов, после ще ги подновят

Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с конкретни срокове за ВСС. И веднага Борисов прекратява преговорите.  Това каза пред БНР адвокат Велислав Величков, председател на гражданското сдружение "Правосъдие за всеки".  Днес той..

публикувано на 07.01.25 в 15:16
Министърът на финансите Людмила Петкова

Финансовият министър защити параметрите на бюджета

Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:00
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Нормативна пречка може да остави България без достатъчно бензин от 1-ви март

Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки .  Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи".  По думите му..

публикувано на 07.01.25 в 14:23