На 23 юни в концертната зала на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" бяха обявени победителите в анкетата "Музикант на годината 2022", която се проведе за 32-ри пореден път сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Галаконцертът се проведе под патронажа на Министерството на културата.
Категорията "Активна творческа дейност" е една от традиционните в церемонията. Тази година призът в нея е за пианистката Надежда Цанова.Надежда Цанова сяда за първи път на пианото, когато е 5-годишна. Завършва НМА „Проф. Панчо Врадигеров“ в класа на професорите Стела Димитрова-Майсторова и Илия Чернаев, а после учи при Боян Воденичаров в Кралската консерватория в Брюксел и паралелно с това завършва Скола Канторум в Париж, където получава диплома за концертиращ артист.
През 2013 г. печели първа награда от Международния конкурс за пианисти "Флам" в Париж. Тази награда слага началото на международната ѝ кариера: Следват концерти и турнета в различни страни по света. Заедно с тромпетиста Петър Македонски Надежда Цанова направи изключително успешно дуо, което за кратък период от време спечели пет награди от наши и международни конкурси, включително и приза "Ансамбъл на годината" в анкетата на „Алегро виваче“ за 2017-а.
2022 г. беше много динамична за пианистката - с различни по стил и жанрове програми, но особен акцент беше работата ѝ с акад. Васил Казанджиев, който ѝ посвети творбата си „Надежда за балет“, която имаше своята световна премиера на 30 юни в рамките на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Самата Надежда Цанова е вдъхновител на проекта. За изпълнението бяха поканени примабалерините Марта Петкова, Веса Тонова и Десислава Стоева-Вълев, а хореография беше поверена на Арсен Мехрабян.
За галаконцерта „Музикант на годината 2022“ носителката на приза за активна творческа дейност избра да ни поднесе първа част от „Надежда за балет“ с участието на Десислава Стоева-Вълев - примабалерина на Шведския кралски балет, която пристигна специално от Стокхолм.
Чуйте в звуковия файл какво разказа Надежда Цанова в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" след получаването на приза.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..