Преди седмица правителството обяви спешни мерки за борба с агресията и насилието, които са очертани в конкретни области – правосъдие и вътрешни работи, образование, социална превенция. При изпълнението им са определени конкретни институции, но те не включват представителите на синдикатите и на бизнеса. А те със сигурност имат какво да предложат и да бъдат полезни като социални партньори. КНСБ отдавна алармира, че една от тревожните прояви на насилие е в сферата на труда.
Какво е тормоз и насилие на работното място? Какви са предложенията на синдиката за премахването му?
Данните от редица изследвания показват, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространено явление, което обаче често остава скрито. А е факт, особено сред работещите в земеделието, транспорта, здравеопазването, социалните дейности, образованието.
Синдикални проучвания показаха преди време колко многостранен може да бъде този тормоз – представете си медицинска сестра в болница – от една страна са колегите ѝ, ръководството на лечебното заведение, от друга – самите пациенти и не на последно място – техните близки… Вербалната агресия, обидите, псувните са не по-малко страшни от един шамар или побой над медик, каквито случаи, за съжаление, не са рядкост.
Експертите са категорични - често домашният тормоз става причина за агресия на работното място, и обратното. Именно познанство на работното място дава началото на шокиращия случай с пострадалото момиче в Стара Загора и нейния насилник, както и някои от станалите публично достояние случаи напоследък, коментира националният секретар на КНСБ Величка Микова.
Проучвания по темата с насилието на работното място има десетки. От всички форми на насилие на работното място – 52% от анкетираните поставят на първо място психическото насилие, 24 на сто физическото, а 12% - сексуалния тормоз. Това показаха данните от последното Национално изследване по темата. Изводите в него станаха една от причините КНСБ да започне тази кампания за подкрепа на ратификация на Конвенция №190 на Международната организация на труда за премахване на насилието и тормоза в областта на труда.
В Кодекса на труда липсват определения за "тормоз" и "насилие" на работното място, но това не пречи работещи да пращат стотици сигнали до синдикатите. Конвенция 190 дава дефиниция на понятието "насилие и тормоз" като "единични или повтарящи се поведение, практика или заплаха, целящи, водещи или можещи да доведат до физическа, психологическа, сексуална или икономическа вреда".
Синдикатите са категорични, че включително неплащането на трудовите възнаграждения или забавянето им също е форма на тормоз. Както и ако шивачки могат да отидат до тоалетна само през обедната почивка.
В последния годишен доклад на КНСБ за нарушенията на трудовите права се посочват 311 постъпили жалби и сигнали в раздела "Обиждат ме по време на работа", 304 – "Бавят ми плащането на месечната заплата", 255 – "Принуждават ме да излизам в неплатен отпуск".
Рядко обаче случаите на тормоз и насилие на работното място се докладват, коментира още при представянето на националното изследване заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Виолета Иванова.
Някои от формите на тормоз на работното място пък се вкарват в контекста на ежедневните трудности, с които се сблъскват работещите. Друг въпрос са емоционалните вреди, които търпят жертвите и които в крайна сметка се отразяват на тяхната работоспособност. А всичко това има и чисто икономически измерения, става въпрос за кадри, в които работодателите са инвестирали. Кибер тормозът пък, който набра скорост по време на пандемията Covid-19, е също сред новите предизвикателства.
Според синдикалните експерти мълчанието на държавата по въпроса с ратификацията на въпросната конвенция е неприемливо на фона на трайния проблем с насилието. Затова от КНСБ не се отказват от усилията си, тъй като смятат, че с ратификацията ще се помогне да бъдат взети по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието. Синдикалистите вече са отправили конкретните си искания с писмо до министър-председателя Николай Денков, предстои организацията да ги отправи и към социалния министър Иванка Шалапатова.
Други страни членки на Европейския съюз вече са ратифицирали конвенцията – например съседна Гърция.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици - Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..
Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..
Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..