Без резултат приключи първото заседание на парламента на Република Северна Македония, на което беше обсъдено вписването на българите в конституцията на страната.
Внесените от правителството изменения предвиждат включването на българите и още пет "части от народи" в преамбюла на Конституцията на Северна Македония. Приемането на промените е задължително условие за свикването на втората междуправителствена конференция между ЕС и Република Северна Македония и реалното започване на преговори за присъединяване на страната към Съюза.
За да минат промените, е необходимо мнозинство от две трети, т.е. гласовете на 80 депутатити. Опозицията обаче остава на мнението си, че няма да подкрепи "конституционни промени под български диктат".
По време на днешното заседание премиерът Димитър Ковачевски отново подчерта, че предложението не е в резултат от ничий диктат и увери, че не е заплашена македонската идентичност:
"Предложението за промяна на конституцията има само една връзка и мотив – влизане в Европейския съюз, което искат голяма част от гражданите, а конституционните промени, които са пред нас, не застрашават нито един въпрос на македонската идентичност."
Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова попита дали преди да се правят изменения на Конституцията не трябва първо да се потърси мнението на гражданите. Тя упрекна управляващите, че превишават правомощията си:
"Вие, господа, ги приехте конституционните поправки и се съгласихте да влезете в преговорната рамка, но забравихте, че не сте законодателен орган и не можете да поемате задължения вместо парламента".
Според правилника за работа на парламента на РСМ, дебатите трябва да завършат до края на август.
Китай призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа" по въпроса за новите тарифи, на които отговори с контрамита. "Пазарът се произнесе", посочи тази сутрин във Фейсбук говорителят на китайското Министерство на външните работи Го Цзякун. Публикацията е придружена със снимка на падащите борсови индекси от вчера на..
Библиотеката при историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново обяви началото на деветото издание на Националния ученически конкурс "Детство мое вълшебно". Конкурсът е свързан с Международния ден на детето – 1 юни, в три раздела - къс разказ, стихотворение и рисунка, поясни библиотекарят и инициатор на конкурса Бисера Дживдерова...
В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...