Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата лунна мисия на Русия от 47 години насам претърпя провал

Снимка: НАСА

Първата лунна мисия на Русия от 47 години насам претърпя провал, след като автоматичната станция "Луна-25" излезе от контрол и се разби в естествения спътник на Земята. От руската държавна агенция "Роскосмос" съобщиха, че мерките по издирването на апарата и установяването на връзка с него на 19 и 20 август не са дали резултат. 

Сондата трябваше по план да кацне на Южния полюс на Луната на 21 август.

"Апаратът тръгна в непредсказуема орбита и престана да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната", се казва в изявление на "Роскосмос", цитирано от Ройтерс.
Междуведомствена комисия ще установява причините за инцидента. Предварителният анализ сочи, че в мисията е имало отклонение на фактически от планирани параметри. В резултат е последвал сблъсък на "Луна 25" с лунната повърхност. 

От руската държавна агенция "Роскосмос" съобщиха, че връзката със станцията е изгубена на 19 август в 14:57 и се е оказало невъзможно да бъде възстановена. Като основна цел на проекта се посочва изследване на лунната почва за наличие на лед.

Пътуването на "Луна 25" започна на 11 август, когато беше изстреляна от космодрума "Восточний" на борда на ракета носител "Союз-2.1б". На 16-и станцията излезе в лунна орбита с височина около 100 километра.

По време на полета е предала на Земята данни, както и няколко снимки, включително от огромния кратер Зееман. По план трябваше по план да кацне на Южния полюс на Луната утре. 

Провалът за мисията подчертава упадъка на космическата мощ на Русия след успехите, постигнати срещу съперниците по време на Студената война. Москва първа изстреля спътник в околоземна орбита - "Спутник-1", през 1957 г., а космонавтът Юрий Гагарин беше първият човек, полетял в космоса през 1961 г.

Досега Русия не беше правила опити за полет до Луната след 1976 г., когато беше изстрелян апаратът "Луна-24". По това време начело на СССР беше Леонид Брежнев, припомня Ройтерс.

По предварителния план "Луна-25" трябваше да извърши меко кацане на Южния полюс на естествения спътник на Земята на 21 август.

Русия се надпреварваше с Индия за този район на Луната. Индийският апарат "Чандраян-3" е планирано да кацне на Южния полюс в следващите дни.  В по-широк план конкуренцията е също с Китай и САЩ, чиито лунни амбиции са в доста напреднал етап.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Дацов

Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо?

В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите. Средната нетна месечна заплата на работещите в хърватските фирми през март тази година възлиза на 1448 евро. Това..

публикувано на 22.05.25 в 15:00

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в Газа

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в северната част на ивицата Газа, включително части от Бейт Лахия и Джабалия.  Израелската армия обясни предупреждението за евакуация с продължаващата дейност на терористичната групировка "Хамас". Израел засили операциите си в Газа през последните дни. Агенцията за гражданска..

публикувано на 22.05.25 в 14:57

СЕМ: Програма "Хоризонт" на БНР изпълнява лицензионните условия

Българското национално радио изпълнява изискванията, заложени в издадената лицензия за доставяне на радиоуслуга за програма "Хоризонт“ – това сочи извършено от Съвета за електронни медии наблюдение.  Периодът на проверката е последната седмица на месец март, уточни директорът на дирекция "Мониторинг и анализи“ в СЕМ Зорница Гюрова. Тя подчерта, че БНР..

публикувано на 22.05.25 в 14:56

Гърция започва изграждане на водородопровод към България

България е ключов фактор в изграждане на европейски газов коридор за трансфер на водород към европейските страни. По проекта работят съвместно гръцки и български компании, съобщават от Атина. Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА съобщи, че работи по реализация на европейски проект за водородопровод през България за страните..

публикувано на 22.05.25 в 14:35

В Габрово създадоха втора енергийна общност

59 физически лица и предприемачи се включват във втората енергийна общност в Габрово. Всички те участват финансово със суми от 500 лева до 5 хиляди. За разлика от първата енергийна общност в Габрово, сформирана преди повече от година, тази е със 100 % местно участие на физически лица и фирми. Събраните средства са в размер на 197..

публикувано на 22.05.25 в 14:32

Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в Литва

За първи път Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в чужбина. От днес в Литва официално на пост застъпва танкова бригада на германската армия с до 5000 военнослужещи, за да укрепи Източния фланг на НАТО пред руската заплаха. Във Вилнюс за тържествения прием на бригадата пристигнаха канцлерът Фридрих Мерц и министърът на..

публикувано на 22.05.25 в 14:01
Георги Тодоров

В "Люлин" разработват план за борба с противообществените прояви сред деца

От ПП-ДБ ще стимулират социално приемливо поведение на младежите, които вече са регистрирани като извършители на противообществени прояви. Причината е "бездействието на МВР и министър Даниел Митов по казуса с агресията на уличните банди", т.нар. локали, нападащи хора в София и големите градове. В "Люлин" вече се разработва програма за..

публикувано на 22.05.25 в 13:43