Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече няма непосредствена опасност за с. Кубадин, но пожарът не е локализиран

Снимка: Радио Бургас

Вече няма непосредствена опасност пожарът, който бушува в бургаската община Средец, да засегне село Кубадин. Гасенето на горските масиви в района на Средец продължава с два хеликоптера и пожарна техника. 

Трима пожарникари са пострадали при борбата с пламъците в гората край Кубадин, потвърдиха за БНР от Пожарната. 

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов:

"Трима колеги, които са се понадишали с дим, иначе нищо сериозно. За момента пожарът е овладян, не е локализиран все още, сигурно ще продължи и през утрешния ден, защото е много голяма площта и теренът е пресечен".

Главен комисар Джартов съобщи още, че на място работят 30 пожарникари, които са подпомогнати от военнослужещи и доброволци. В гасенето се включват и два хеликоптера на Министерството на отбраната. 

Заради разрастването на огъня е сформиран специален щаб от началника на Националната пожарна. Обявено е и частично бедствено положение.

Огънят избухна малко след полунощ на 20 август.

Дежурни от всички екипи, които се включиха в гасенето на пожара, ще останат тази нощ в селото по местата, където огънят евентуално може да пробие, а сутринта ще бъде направен нов обход, каза областният управител на Бургас Пламен Янев.

"Пожарът не е локализиран, тъй като обхваща голяма площ. Основната цел беше да се спаси селото и с изключение на навлизането в дворовете нямаме нито пострадали хора, нито масивни къщи.

В момента около селото е изградена обезопасителна ивица, която ще се наблюдава до утре сутринта как ще се развие. И се наблюдава фронтът на пожара към други горски масиви, където също сме предприели действия да не се разпространи", каза Янев.

Огнеборци с пет противопожарни автомобила остават през нощта. При необходимост ще се гаси там, където има нужда и където районът е достъпен в гористата местност, допълни Пламен Янев.

Заради пожара Община Средец обяви частично бедствено положение.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тайлър Робинсън - заподозреният за убийството на Чарли Кърк.

Детайли, свързани със заподозрения за убийството на Чарли Кърк, оповести губернаторът на Юта

Мъжът, арестуван за убийството на американския консервативен влиятелен активист Чарли Кърк, е имал романтична връзка с транссексуален съквартирант и е описан от семейството си като левичар. Това съобщи губернаторът на Юта, потвърждавайки подробности, които се очаква да доразпалят горещия национален дебат по повод убийството.  Популярен..

публикувано на 14.09.25 в 19:56
Вярващите празнуват 70-ия рожден ден на папа Лъв XIV, докато присъстват на молитвата

Папа Лъв XIV навърши 70 години, графикът му за деня остана работен

Папа Лъв Четиринадесети навърши 70 години днес, но въпреки юбилея графикът му за деня остава работен, предаде БТА. Официално тържество по повод рождения ден на папата не е предвидено във Ватикана.  В традиционната си неделна молитва Лъв Четиринадесети благодари на Бог, роднините си и всички, които се молят за него. На площада за проявата..

публикувано на 14.09.25 в 19:52
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио (вляво) и израелският премиер Бенямин Нетаняху (вдясно) посещават Стената на плача в Стария град на Йерусалим, 14 септември 2025 г.

Държавният секретар на САЩ е в Израел на тридневно посещение

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио долетя в Израел на 3-дневно посещение с основна цел, според Вашингтон, изнамирането на начини за освобождаване на израелските заложници, които Хамас продължава да държи близо две години след нападението от 7 октомври 2023-та. Над 250 000 души са напуснали град Газа през последните няколко седмици..

публикувано на 14.09.25 в 19:17
Министър-председателят на Северен Рейн-Вестфалия Хендрик Вюст.

Избори за местна власт в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия

В най-богатата и многолюдна провинция на Германия - Северен Рейн-Вестфалия, се провеждат избори за местна власт. Призвани да гласуват за свои кметове и общински съвети са повече от 13 и половина милиона избиратели от Леверкузен, Гелзенкирхен, Бон, Аахен и редица други градове. Според местните медии днешният вот е първи тест за управляващата на..

публикувано на 14.09.25 в 19:14

Медицински хеликоптер транспортира от Ямбол до София мъж, пострадал тежко при битов инцидент

63-годишен пациент от Ямбол е транспортиран с медицински хеликоптер до столичната  болница "Софиямед". Това е първият случай на използване на въздушна линейка в Ямболска област. Медицинският хеликоптер е кацнал в 13:30 часа на градския стадион след координация между Министерството на здравеопазването и Центъра за спешна медицинска помощ в Ямбол...

публикувано на 14.09.25 в 19:07

Плевенчани отново на протест: Не искаме лукс, искаме течаща вода

В Плевен тази вечер отново се провежда протест срещу безводието, който започна с автошествие и блокиране на три републикански пътя и центъра на града. Протестиращите без автомобили се събраха пред Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и тръгнаха на шествие до Общината.  Протестно автошествие в Плевен срещу безводието затвори републикански пътища..

публикувано на 14.09.25 в 18:42

Протестиращите от столичния кв. "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе"

Протестиращите от столичния квартал "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе".  Жителите протестираха с искане за оставка на заместник-кмета по направление​​​​ "Обществено строителство" Никола Лютов. Жители на столичния кв. "Горубляне" на протест, искат оставката зам.-кмет Причината за исканата оставка е несправяне със..

публикувано на 14.09.25 в 18:34