Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топлата и пъстра Португалия е дом за близо 10 хиляди българи

Снимка: Яна Боянова

Топлата и пъстра Португалия е дом за близо 10 хиляди българи. Най-многобройна е общността ни в Лисабон, а голяма част от сънародниците ни имат успешна кариера. Сред тях са признати лекари, адвокати, художници, певци и музиканти. Българската общност там има неделно училище, а повече от 10 години българите в Лисабон имат и църква, предоставена за безвъзмездно ползване от Католическата църква на Португалия.

Културата, езикът, прекрасното слънце са част от причините за това българите да обичат Португалия.

"Климатът, топлотата у хората, по-забавеният начин на живот. Няма го стреса, напрежението. Те са позитивни хора. Няма я тази максима – времето е пари. По-скоро е – наслаждавай се на всеки миг. (...) Искаме след определено време да се върнем. България е моята родина. Тя ми е дала началото, за да мога да стигна дотук", разказва сънародничката ни Цветанка Сегменова.

Тереза Василева и Димитър Атанасов са завършили Португалска филология в СУ, продължили образованието си в Португалия.

"Учихме много за културата, за езика и искахме да го изживеем."

Португалците са тих, спокоен, дружелюбен народ, споделя Румяна Давидова, която работи в българското неделното училище в Лисабон, посещавано от десетки деца.

"Аз съм била 12 години учителка в България и никога не съм виждала ученици с такъв трепет и интерес да слушат. Когато децата ги обучаваме чрез любов и тази носталгична гордост, която ние, българите в чужбина имаме, и тази неспираща любов към България – това кара децата да обичат българското. Когато загубим българското и България е далеч от нас, ние страдаме по нея."

Диригентът Николай Лалов е в Португалия от 30 години. Създател е на камерен оркестър. Твърди, че изкуството, културата и образованието са много по-важни от случващото се в света на политиката е и технологиите.

"Виждате какво става с войната. Човешкото същество не се е променило много за последните 10 века. И с най-модерното оръжие или с най-обикновения меч хората продължават да се избиват. Нашата работа за промяна на мисленето, за оценката към красотата, към изкуството кара хората да живеят в мир един с друг и е много по-важна…"

Репортаж по темата чуйте в звуковия файл.  

Снимки: Яна Боянова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52