Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция ще обучава украински пилоти за самолетите Ф-16

Кириакос Мицотакис и Володимир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент, който е на официална визита в Атина, разговаря с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис за перспективата в двустранните отношения. Володимир Зеленски ще присъства по-късно тази вечер на форума - среща на лидерите на Европейския съюз и ръководителите на страните от Западните Балкани, която се провежда в Атина.

Президентът на Украйна благодари за подкрепата от страна на Атина за европейската перспектива на Киев, както и помощта, която Гърция е готова да окаже за присъединяването на Украйна към НАТО. Атина поема ангажимент да обучава украински пилоти за самолетите Ф-16.

Стана ясно, че гръцки компании са в готовност да транспортират украинско жито по нови маршрути. Киев и Атина ще си сътрудничат по осигуряване на мир и сигурност в района на Черно море, заяви президентът Зеленски.

Премиерът Мицотакис потвърди, че Гърция ще оказва помощ - военна и хуманитарна - на Киев в синхрон с двустранни споразумения.

Гърция пое ангажимент да участва във възстановяването на град Одеса, където живеят много украинци от гръцки произход.

Двамата лидери заклеймиха агресията на Русия.

В момента се провежда срещата на украинския президент с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу. След това започва срещата на лидерите на Европейския съюз с ръководителите на страните от Западните Балкани.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че ще наложи значителни мита на Индия заради покупките на руски петрол

Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..

публикувано на 04.08.25 в 20:11

И в кюстендилското село Соволяно е възможно въвеждането на воден режим

Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като   водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..

публикувано на 04.08.25 в 20:05

Русия се отказва от мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег

Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..

публикувано на 04.08.25 в 20:00
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландия стартира новата схема на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна със 500 млн. евро

Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..

публикувано на 04.08.25 в 19:49

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени   в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..

публикувано на 04.08.25 в 19:34

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година.  За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..

публикувано на 04.08.25 в 19:30

Ремонтът на разделително съоръжение на р. Тунджа трябва да приключи в края на септември

Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..

публикувано на 04.08.25 в 19:21