Радиото е особено общуване. Разказваме света само със звуци. Може би не се замисляте, но често използваме така наречените шумове, за да създаваме истории, дори цели вселени.
"Изотопия" се вдъхнови от "Шумотека"-та на Българското национално радио. Да, в БНР е имало и такъв отдел, създаден преди десетилетия, за да прави и събира шумови ефекти, които са се ползвали най-вече в радиотеатъра - за възрастни и деца. И въпреки че отделът е закрит, шумовете не са забравени.
Доста често и в "Изотопия" прибягваме до тях, за да внесем не допълнителен шум в системата, а повече смисъл.
Затова ще ви разкажем с шумове, музика и думи приказка от кухнята за онези малки, някак потайни моменти, които правят магията на радиото.
В случая The Art of Noise интерпретират композицията на Хенри Манчини от американския детективски ТВ сериал "Питър Гън". Днес той е най-известен точно с музиката си. Манчини е номиниран за една награда "Еми" и две "Грами". Саундтракът става албум на годината на първата церемония по връчването на "Грами" въобще, №1 е и в "Билборд".
Британската синт-поп група също получава "Грами" за своето парче, през 1986-а.
Дълго повелител на "Шумотека"-та ни бе Силвия Гочева. Преди осем години в ефира на програма "Христо Ботев" тя разкри част от своя звуков арсенал. Силвия знаеше как звучи всичко или ако не знаеше - искаше да си го представи и да го чуе, за да го чуете и вие. И така 34 години.
Силвия правеше ефирен сняг от нишесте, умееше да разпали огън с целофан от цигарена кутия. С него озвучаваше маршировка. В безбройните ѝ архиви има великанско хъркане, клокочещо вещерско котле, стотици, ако не и хиляди, природни, човешки и абсолютно нечовешки звуци.
Често можете да прочетете, че шумът е нежелан, необработен музикално, неприятен звук. В радиото обаче шумовете са на почит, защото създават желани представи.
Кой е човекът шум, човекът музика или човекът глас?
Син на първия чернокож оперен певец в Метрополитън опера, но вероятно отдавна задминал успеха на баща си. От 33 години дирижира. Като малък се учи да свири на пиано, кларинет и флейта, но най-важният инструмент е гласът му. С него пресъздава всичко - от африкански напеви до Моцарт. А в духа на магическата шумотека това е човекът, който може да интрепретира ципа. През юли 2008 г. Боби Макферин каза и на българската публика, че прави музика не с уникалния си глас, а със сърце.
Августовското усещане за звук на "Изотопия" има две оси - едната, разбрахте, е шумът като вдъхновение, другата е лятото. Затова ви предлагаме изпълнение на живо на Боби Макферин от 1984 г. Албумът е On the Beach. Отиваме на плажа, за да си представим с Боби какво е да си цип.
Ако Боби Макферин е човекът глас, то Джейкъб Колиър е човекът всичко, уютно събрано в малката му стая вкъщи, огласявана в детството от семейни изпълнения на Бах. С песента си The Sun Is In Your Eyes ("Слънцето е в твоите очи") Джейкъб, с китара в ръка, ни покани на концерт на 13 септември, когато ще свири с Филхармонията на Лос Анджелис. Ако не можете да сте в Hollywood Bowl по това време, насладете се на слънчевата енергия в музиката му с последната му песен WELLLL, която излезе на 14 юни.
Две звезди от различни поколения - Даяна Рос и Тейм Импала, се събират за Turn Up The Sunshine в последната лента от поредицата за минионите, най-добродушните злостъри в света. С пет деца на мама Даяна надали е чуждо изпълнението на слънчеви приспивни песни, а мултиинструменталистът Кевин Паркър се разписа в юлското "Барби", незаслужено охулено от мнозина като филм само за деца. Което, разбира се, се оказа съвършено невярно. Ето как двамата пуснаха слънцето в контакта във филма "Възходът на Гру".
Извънземно усещане за радио и със следващата песен. Фънк кавър на Daft Punk и хита им Harder, Better, Faster, Stronger. Групата е Scary Pockets и набира все по-голяма скорост. Тя е приятелско начинание. Музикантите снимат видеа на кавъри, страхотни стари и не толкова стари песни на нов глас, от любов към фънка.
Scary Pockets работят основно в слънчевия Лос Анджелис, но разширяват музикалната си география. Казват, че свирят с любимци - от по-непознати за България изпълнители до утвърдени звезди като Джо Бонамаса. Интересна е работата им с Биг Бенда на Франкфуртското радио, като първият им кавър е от 2021 г. и е точно на Harder, Better, Faster, Stronger.
Интересно е и участието на Swatkins - усмихнатото момче на кийбордите, както сам се описва. Усмихнатото момче пее и свири с talk box, благодарение на който променя както звука на музикалния инструмент, така и този на гласа си. Историята на talk box-а може да се проследи близо сто години назад, телевизионния си дебют дължи на Стиви Уондър, talk box са ползвали и Дейвид Гилмор, и Джеф Бек, а крайният резултат винаги е някак космически.
Една от класическите комбинации между идеята за шум и тази за лято ражда явление, до болка познато у нас, но не само - звука на протеста.
Надали някой си спомня спокойни лета без поводи, които да изкарат хората по света и в България по улиците. Затова "Шумотека"-та ни няма как да не осмисли звуците на недоволството и гнева. За да стигнем до общ катарзис обаче, трябва да минем през неразбирането, отрицанието, яростта и… опрощението. За кого и за какво има прошка и възможна ли е тя във всяка ситуация? Труден въпрос само с индивидуални отговори.
Нашият е хем буквален, хем не съвсем: извинението на Gorillaz и Fatoumata Diawara. Повечето от вас знаят за Gorillaz, които обичат да си играят освен със звуци, и с изображенията си и съответно въображението ни. Но Фатумата Диауара вероятно ви е непозната. Тя е от Мали, на 18 се мести във Франция. Актриса, певица и автор на песни. Казва, че е първата малийка, която свири на електрическа китара. Фатумата Диауара има богат опит на една сцена с Пол Макартни, Роберто Фонсека и Омара Портуондо, но сама по себе си е прелюбопитна, защото запазва една от най-богатите музикални традиции на Западна Африка - тази на родината ѝ.
Днес говорим за Украйна и Нигер с тревога, но нека не забравяме какво се случи в Мали.
Преди дни се навършиха 3 години от военния преврат срещу президента Ибрахим Бубакар Кейта, принуден да подаде оставка. В началото на 2021-ва имаше втори опит за преврат. Оттогава руски наемници от “Вагнер” работят за малийската хунта в битката ѝ срещу ислямистките бунтовници, заменяйки френските сили, които напуснаха страната.
Преди седмица измина точно година от окончателното им изтегляне. Париж изпрати свои сили в Мали още през 2013-а, за да помогне на властите в борбата с ислямските радикали. До изтеглянето се стигна след разрив между Франция и местните военни, извършили преврата преди три години. Френските войници предотвратиха ислямски халифат в Мали с цената на 59 убити.
Фатумата Диауара не е безразлична към съдбата на Мали и Африка въобще. Тя пее на бамбара, езика в Мали. Пее за тъгата на мигрантите, битките на жените, крещящата нужда от взаимно уважение, за религиозния фундаментализъм, има песен за конфликта в Мали. За нея казва, че чувствала нуждата да изкрещи как народът ѝ губи страната, културата, традициите, корените си.
Има ли извинение за такава загуба?
На протест логично и първосигнално звучи по-твърда музика, но в "Изотопия" ви предлагаме кратка пародия с намигване към "Металика", които също като "Горилаз" извадиха албум тази година и даже можете да ги погледате в кината как забиват. При нас обаче забият Funky Pig Friday.
Радиото е пионер в много неща. През 80-те редакция "Хумор, сатира и забава" прави "Всичко е възможно" - конкурс за имитатори "във всички области на флората, фауната, музиката, театъра, техниката и живота". Първото предаване е излъчено на 20 декември 1985 г. От архивния ни фонд припомнят думите на Пабло Пикасо: "Да имитираш другите е неизбежно. Позорното е да имитираш себе си". Често кандидатите за слава имитирали животни, някои от тях майсторски. В предаването се явява и Виктор Калев, тогава 16-годишно момче, което и преди, и днес пази любовта към българските естрадни певици Лили Иванова, Йорданка Христова, Росица Кирилова, Кристина Димитрова, Богдана Карадочева.
Хора имитират хора, имитират и животни, напоследък модата е обратна и по световни конкурси за таланти чуваме как папагали пеят опера например. И всичко това, за да се досетите, че природните шумове много често се ползват в музиката. Parov Stelar умело го доказват.
Австриецът Маркус Фюредер, който се крие зад артистичния псевдоним, работи с певицата Клео Пантер от 2011-а до 2019 г. Групата има изключителна енергия, особено на концерти, но може и да успокоява, обратно на очакванията, които поражда паровстеларският миш-маш между джаз, хаус, електро, хип-хоп и поп. "Песен за щурците" е от първия албум, в който Маркус и Клео са заедно - "Принцесата" от 2012-а. Song For The Crickets, защото така би могла да отзвучи благороднически и приятно шумно перфектната лятна нощ.
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..