Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия посрещна с възторг лунното кацане на "Чандраян 3"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историческият момент, в който спускаемият апарат от мисията "Чандраян 3" се приземи успешно на Южния полюс на Луната, бе посрещнат с овации в контролния център на Индийската космическа агенция "Исро"

"Незабравим момент. Това е феноменално. Това е вик на победа за нова Индия", заяви в привествено слово премиерът на страната Нарендра Моди.

Близо 7 милиона души наблюдаваха на живо в YouTube кацането на апарата.

Това беше вторият опит на Индия да приземи невредим космически кораб на Луната и идва по-малко от седмица след провала на мисията на Русия Луна-25. Хората в цялата страна бяха залепени пред телевизионните екрани и казаха молитви, докато космическият кораб се приближаваше към повърхността.

Защо е важно и историческо постижението на Индия? Неравният терен на Южния полюс на Луната прави кацането там изключително трудно.

Досега нито един апарат не е кацал в полярните райони на Луната. Южният лунен полюс е цел, тъй като на полюсите слънцето грее ниско - винаги се намира под или малко над хоризонта. Температурате в кратерите там достигат до минус 200 градуса и се смята, че вероятно в тях има залежи на лед.

Именно този лед може да достави гориво, кислород и питейна вода за бъдещи мисии, а един ден и да бъде извор на живот за нови заселници на Луната.

Очаква се апаратът "Чандраян-3" и неговият роувър-луноход да останат две седмици на Луната, където ще прави серия от експерименти и спектометрични анализи на минералния състав на лунната повърхонст.  

Мисията “Чандраян-3” струва 6,1 млрд. рупии или 75 млн. долара - по-малко от разходите за холивудския космически трилър от 2013 г. "Гравитация" от 2013 г.

Очаква се Индия да стартира нова космическа мисия през септември за изследване на Слънцето. Азиатската страна е планирала и изпращане на човек в космоса, като подготовката за това ще бъде готова до 2024 г. За момента обаче не е обявена официална дата за това.
Индия стана първата страна в света, която успешно  приземи космически апарат в района на южния полюс на Луната.

 "Чандраян 3" и неговият луноход ще останат две седмици на естествения спътник на Земята за серия от експерименти и  анализи на минералния състав на повърхоността.

Така Индия вече е четвъртата страна с успешна лунна мисия след САЩ, Съветския съюз и Китай. Миналата седмицата първата руска лунна мисия от близо половин век насам завърши с провал  след като станцията "Луна 25" падна и се разби на лунната подвърхност.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

В Кипър започна "Походът на Христодула“ - кампания за борба с рака

В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..

публикувано на 06.04.25 в 14:53
Иван Димитров и Станислава Кирилова

Национален конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" в Плевен

В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев".  С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...

публикувано на 06.04.25 в 14:45

Кюстендил почете паметта на жертвите от бомбардировките от 1941 година

С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..

публикувано на 06.04.25 в 14:36

Община Троян започва кампания за събиране на отпадъци от стъкло

Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..

публикувано на 06.04.25 в 14:31

До 400 евро глоба за мръсна кола в Гърция

До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили.  Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..

публикувано на 06.04.25 в 14:01

Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции

Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции в подкрепа на пострадалите от земетресението на 28 март, а в съчетание с високите температури да  допринесе за разпространение на болести, включително холера, предупреждават хуманитарни организации. Жертвите след земетресението вече са над 3470, а 4670 пострадали са подложени на лечение...

публикувано на 06.04.25 в 14:00