Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не съм радетел за разделяне на партията"

Борислав Сандов за трусовете в Зелено движение: Лошите практики започнаха с появата на властта и парите

Ще е жалко ние да сме причина за сериозни турбуленции в управляващата коалиция, коментира бившият вицепремиер

| Интервю
Борислав Сандов
Снимка: БГНЕС

Една от партиите в управляващото мнозинство – Зелено движение, част от обединението ДБ, е била "превзета" от фиктивни членове, като с помощта на невалидни пълномощни малка група партийци е повлияла върху вътрешните избори в партията. Това сочи доклад, създаден от специална анкетна комисия, изтекъл в медиите. В документа са описани лоши практики в различни местни организации.

"Мащабът е изненада. Ние установихме тези лоши практики още на самото събрание през декември, което трябваше да е отчетно-изборно. Касирахме изборите тогава и създадохме тази анкетна комисия, проработи някаква имунна система."

Това заяви пред БНР Борислав Сандов, един от учредителите на Зелено движение, бивш съпредседател на партията, бивш министър на околната среда и водите и вицепремиер по климатичните политики. 

По думите му в 7 от местните организации са извършвани системни нарушения, но "може би мащабът е малко по-голям".

"Става въпрос за организираност между група хора, които нямат сериозна публична известност, които "превземат" местни организации, "изсмукват" от тях пълномощни на делегати, които не присъстват на събранието и ги разпределят към други. Което формира тежест около 30-35% в Общото събрание, което може да надделее в голяма степен при избора на определени хора", обясни Сандов. 

Той допълни, че част от пълномощните са "абсолютно фалшиви" и "упълномощителят не е наясно, че от негово име е издадено пълномощно на човек, който той дори не познава – от Сандански в Разград или нещо подобно". Една от местните организации например – в Симеоновград, се състояла "от един човек, двамата му сина и двама негови работници", което Сандов нарече "абсолютно нелепо".

Бившият вицепремиер смята, че за част от замесените лица това е и форма на отмъщение към него и други лица в изпълнителната власт, заради това, че не са позволили да се назначават "калинки". Като едно от тези лица Сандов посочи Никола Йорданов, нарече го основен инициатор на контролирания вот и уточни, че е искал да става служител на МОСВ.

"Но има и други. Има организации, които са се опитали по един или друг начин да искат от мен от мен и позицийка в кариерно развитие, и едва ли не обществени поръчки, което не мога да допусна и не съм допускал."

Според Борислав Сандов описаните процеси са започнали да се проявяват през последните 1-2 години, "когато се появи властта и парите в Зелено движение".

Сандов посочи, че сегашното ръководство е с изтекъл мандат и би следвало да се оттегли.

"Ние работим върху стратегия за оздравяване на организацията. Ние все пак сме партия от управляващата коалиция. Това не бива по никакъв начин да засяга останалите ни партньори. Ще е жалко ние да сме причина за някакви сериозни турбуленции там. Работим, за да няма такива щети", коментира бившият екоминистър в предаването "Преди всички".

Относно вероятността Зелено движение да се разцепи на две Борислав Сандов отбеляза, че за разделение на две партии може да се говори, когато има тематично разделение, а в случая няма такова.

"Ще работя за единството на тази партия и за връщане в коловоза на нейните каузи. Не съм радетел за разделяне на партията."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22