В България ваучерите за храна са широко разпространена социална придобивка сред работодатели и служители. Сравнително малко хора са запознати, че ваучерите могат да се предоставят по две различни наредби - Наредба 7 от 7.07.2023г. и Наредба 11 от 21.12.2005г. И в двата случая основното предимство е, че ваучерите са освободени от данъци и такси, което спестява средства и за работодатели, и за работещите.
Ваучерите по наредба 7 са достъпни за всички фирми в страната. Вторият тип ваучери за храна - по наредба 11, могат да се предоставят само на част от работещите. В статията ще разгледаме спецификите на законодателната рамка, за да можете да прецените дали тази социална придобивка е достъпна за вашия бизнес.
Ваучерите за храна по Наредба 11 могат да се предоставят на работещите в предприятия със специфичен характер и организация на труда. Те заместват храните и напитките, които работодателят е длъжен да осигури по закон. Наредбата регламентира задължителното предоставяне на безплатна храна и/или добавки към нея за работещите в такива предприятия.
Има много условия, при които едно предприятие може да се счита за фирма със специфичен характер и организация на труда и работещите в него да имат право на безплатна храна или добавки към нея. Сред най-честите случаи са:
● Работа с продължителност на работния ден от 12 часа;
● Полагане на нощен труд между 22:00 ч. и 06:00 ч. сутринта;
● Работа при среднодневни температури под +10 °C и над +30 °C за повече от половината работно време;
● Липса на заведения за хранене в близост до отдалечените обекти;
● Работа под земята;
● Контакт с биологични агенти в клинични лаборатории;
● Работа с вредни вещества, надвишаващи определени норми, както и при изложение на високи нива на шум, прах или вибрации;
● Работещи в сектори, свързани с производство и пренос на електрическа или топлинна енергия.
За пълния списък със условия можете да се запознаете в Наредба 11.
Докато ваучерите по наредба 7 се предоставят на всички служители в равен размер, ваучери за храна по наредба 11 могат да получават само служителите, които работят при специфични условия. Например, администрацията в завод или лаборатория, която работи със стандартно работно време и условия, няма право на придобивката. Размерът на ваучерите няма ограничение с държавна квота или сходни рестрикции. Има единствено минимум, регламентиран в наредбата - 2 лева на работен ден за храна, или 1 лев на смяна за ободряващи напитки.
Липсата на максимална сума дава възможност на работодателите да бъдат по-гъвкави и да стимулират служителите в зависимост от техните нужди. Предоставянето на ваучери дава възможност на служителите сами да изберат откъде да си купят необходимите стоки и напитки от широката мрежа магазини и ресторанти, които приемат този начин на плащане.
Ваучерите за храна и по двете наредби са доказан метод за мотивация на персонала и често са социална придобивка, която служителите очакват да получават. Предоставянето им прави работодателите по-атрактивни за нови служители и също така им помага да задържат хората, които вече работят при тях.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..