Боряна Калейн и Стилияна Николова ще играят на още три финала на отделните уреди на 40-о Световно първенство по художествена гимнастика в испанския град Валенсия. Освен това двете грации се класират за финала на индивидуалния многобой в събота, а Калейн спечели втора индивидуална квота за олимпийските игри в Париж 2024.
Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Боряна Калейн, която снощи завърши четвърта на обръч и на топка, по-късно тази вечер е сред финалистките на бухалки и на лента. Тя представи много силно своите композиции и получи от 33.450 точки на бухалки (16.400 за трудност) и 32.050 точки на лента (15.400 за трудност). Така българката влиза на финалите съответно с втора и с трета по сила оценки, а освен това взе и олимпийска квота.
Така България ще бъде представена от две индивидуалистки и ансамбъл в Париж 2024. Страната ни вече имаше завоювани две квоти от Стилияна Николова и ансамбъл жени от Световното първенство миналата година в София.
Бронзовата медалистка на топка Стилияна Николова беше безапелационна в своите рокендрол бухалки и е с най-висока оценка от 34.450 точки, от които 17.500 за трудност.
Другата българска участничка Ева Брезалиева завърза възел на лентата си още в началото и не успя да се пребори за място на финала. Тя беше оценена от съдиите с 29.650 точки, което я изпрати на 19-а позиция, а само първите осем печелят право да се борят за отличията.
За Брезалиева това беше дебют на Световно първенство по художествена гимнастика при жените.
С първа по сила оценка от 32.850 точки на лента е Дария Варфоломеев (Германия), която снощи стана световна шампионка на обръч и на топка.
Стилияна Николова и Боряна Калейн се класират за финала на индивидуалния многобой, който е в събота. Николова спечели квалификациите със сбор от 104.300 точки, а Калейн е на четвърто място със 101.450. Втора и трета са съответно Варфоломеев със 102.600 точки и София Рафаели (Италия) със 101.800 точки.
Световното първенство продължава тази вечер от 22.00 часа с финалите на бухалки и на лента.
Във временното подреждане за отборната титла България продължава да води със сбор от 267.450 точки, преди Германия с 261.950 и Италия с 255.700 точки. Общата оценка се формира от осемте резултата на индивидуалните състезателки и двете на ансамбъла.
Шампионатът във Валенсия е и олимпийска квалификация за Париж 2024, а квоти получават първите 14 гимнастички от квалификациите за многобоя и петте най-добри ансамбъла без България, Испания и Израел, които имат от София 2022.
Утре първенството ще продължи с квалификации/финал на многобоя при ансамблите, след което ще бъдат наградени и призьорите в отборната надпревара. Българският ансамбъл е във втория поток, които започва в 19.00 часа българско време. В тази група са още тимовете на Италия, Азербайджан, Израел, Украйна и други.
Пълен списък с индивидуалните гимнастички спечелили квоти за Игрите в Париж (квотите не са поименни)
Българският отбор на сабя жени в състав Олга Храмова, Йоана Илиева, Емма Нейкова и Вероника Василева ще спори утре за медалите на Световното първенство по фехтовка в Тбилиси (Грузия). Днес се проведоха предварителните кръгове на състезанието. В него 27 тима спориха за 16 места във втория ден на надпреварата, когато ще бъдат определени шампионките и..
Надявам се отборът да се представи по най-добрия начин по време на утрешния мач срещу Риека. Анализирахме първия мач, който играхме срещу тях, знаем какво точно трябва да подобрим. През цялата седмица работихме усилено върху това, каза на пресконференция по повод втората среща старши треньорът на Лудогорец Руи Мота. Първия двубой на стадион "Руйевица" в..
Монтана спечели първата си точка в елита на българското първенство по футбол, след като стигна до равенство 1:1 срещу Локомотив (Пловдив) като домакин в последен мач от втория кръг. На старта новаците загубиха с 0:5 гостуването си на Левски. Локомотив създаде първото положение в седмата минута, когато Франсиско Политино изведе Хуан Переа зад..
Добруджа победи Славия с 2:1 след обрат и постигна първата си победа от началото на първенството. Домакините завършиха срещата с 10 души, след като Богдан Костов получи директен червен картон в 25-ата минута. Двата гола за победителите отбеляза Лукас Кардозо. С успеха си добричлии имат 3 точки в актива си след една победа и една загуба, докато..
Цветан Соколов ще играе в Халкбанк Анкара, съобщават от турския волейболен клуб в понеделник. Бившият капитан на националния отбор на България се завръща в отбора, в който игра в периода 2014-2016 година, печелейки титлата, купата и Суперкупата на Турция. 35-годишният диагонал ще работи с българския треньор на столичани Радостин Стойчев...
България спечели злато в дисциплината трио жени на пистолет на Европейското първенство по спортна стрелба с малокалибрено оръжие в Шатору, Франция. Антоанета Костадинова, Мирослава Минчева и Лидия Ненчева победиха във финала Германия с 13:11. В основното упражение трите българки записаха 439 точки, което е изравнен европейски рекорд. Вчера..
Австралиецът Алекс Де Минор спечели титлата на турнира по тенис от сериите 500 във Вашингтон (САЩ) с награден фонд 2,3 млн. долара. На финала Де Минор надигра испанеца Алехандро Давидович Фокина с 5:7, 6:1, 7:6 в изключително качествен мач, продължил над три часа. За да стигне до победата Де Минор направи девет аса, шест двойни грешки и..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..