Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бранимира Маркова: Не подадохме контестация във финала с обръч на Боряна заради техническа грешка

Бранимира Маркова
Снимка: Adore Pirin

Главният мениджър на националния отбор по художествена гимнастика индивидуално жени Бранимира Маркова заяви, че е много щастлива от представянето на Боряна Калейн на Световното първенство във Валенсия. Грацията извоюва два сребърни медала на финалите на бухалки и на лента, а освен това спечели и олимпийска квота за Игрите в Париж 2024.

"Световните първенства, които са квалификации за квоти за олимпиадата, са едни от най-тежките състезания. Те дори са по-тежки от самата Олимпиада. Много силно представяне на нашите момичета до момента. Много съм щастлива за Боряна. Това е огромен успех, защото това за нея е четвъртото Световно първенство и за първи път печели медали. Основната ни цел, разбира се, беше спечелването на олимпийска квота. Тя успешно успя да я спечели и наистина съм много щастлива", каза Маркова след финалите при жените.

Тя обясни и защо от щаба не са успели да подават контестация вчера за оценката на Боряна Калейн на финала на обръч.

"Винаги ни се иска злато, но не бива да подценяваме конкуренцията. Опитвахме се, когато оценките не отговаряха на изиграването да подаваме контестации на всяко едно от съчетанията. На  финала с обръч, за съжаление, на таблото, на което се пускат контестациите не излезе името на Боряна Калейн и нейната оценка. И нашето време да подадем контестация от минута и половина,  докато играе следващата гимнастичка, за съжаление, изтече и то без никой да ни уведоми защо на таблото нямаше името й. Според мен, това е техническа грешка. Направили сме запитване и чакаме отговор", добави Маркова.

България води в класирането за отборната титла на шампионата пред Германия и Италия.

"Да, за щастие, голяма е преднината ни в отборното класиране. Имаме реални шансове да спечелим отборната титла. Разбира се, най-важното за момента е в многобоя. Двете момичета Стилияна и Боряна имат огромни шансове за световната титла. Разбира се, трябва да бъдат много концентрирани и да изградят съчетанията си по най-добрия начин", коментира още треньорката.

Маркова е личен наставник на Ева Брезалиева, която дебютира на Световно първенство с изпълнение на лента, но не успя да намери място сред финалистките.

"Ева има огромен потенциал, но няма достатъчен опит. Аз смятам, че това Световно първенство за нея ще бъде един голям старт. Тя ще покаже какво може за напред", каза мениджърката.

Маркова заяви, че испанската публика е една от най-компетентните в този спорт, както и че не е изненадата от четирите световни титли на Дария Ворфоломеев (Германия).

"Испанската публика е една от най-компетентните и една от най-добрите. Нашите момичета обожават да играят пред такава публика. Разбира се, това носи напрежение, но им дава и един допълнителен адреналин. И знам, че трябва да успеят да овладеят този адреналин и емоциите си в многобоя. Лично аз не съм изненадана от разпределението на медалите до момента. Това, което се случва е абсолютно закономерно. Стабилната игра, която показва Дария до момента, й донесе четири златни медала", завърши Бранимира Маркова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нургюл Салимова завърши реми с китайката Чжу Цзинър

Нургюл Салимова завърши реми с китайката Чжу Цзинър в петия кръг на Гран при турнира по шахмат за жени в индийския град Пуне.  Българката обаче може да съжалява за този резултат, тъй като изигра отлична партия и напълно надигра водачката във временното класиране на надпреварата.  След ремито днес българката има актив от 2 точки, с които заема шесто..

публикувано на 18.04.25 в 18:44

Черно море и Берое приключиха с равенство първата фаза от шампионата

Отборите на Черно море и Берое завършиха 1:1 в мач от последния 30-ти кръг на редовния сезон на Първа лига.  Домакините откриха резултата през първата част, а гостите изравниха през втората част.  С равенството варненският тим има 53 точки в актива си и завършва на четвъртото място в редовния сезон.  "Моряците" ще играят в четворката за..

публикувано на 18.04.25 в 18:37
Стилияна Николова

Стилияна Николова води в класирането за многобоя след първия ден на световната купа в Баку

Абсолютната европейска шампионка от Будапеща 2024 Стилияна Николова поведе в класирането за многобоя при жените след първите два уреда на Световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан). Българката изигра много силно двете си композиции с обръч и с топка и има сбор от 58.600 точки. Възпитаничката на Валентина Иванова получи за..

публикувано на 18.04.25 в 18:24
България, национален отбор по футбол

БФС: Квалификациите за световно първенство ще се проведат на Националния стадион "Васил Левски"

Българския футболен съюз (БФС) обяви, че и предстоящите домакински срещи на представителния тим на страната от квалификациите за Мондиал 2026 срещу Турция и Грузия, в допълнение на тази срещу Испания, ще се проведат на Националния стадион "Васил Левски". "Поради големия зрителски интерес и постъпващите множество запитвания Българският футболен съюз..

публикувано на 18.04.25 в 17:48
Ива Иванова

Ива Иванова се класира за четвъртфиналите на турнир в Италия

Ива Иванова се класира за четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Санта Маргерита ди Пула (Италия) с награден фонд 30 хиляди долара. В среща от втория кръг Ивнова елиминира третата поставена Хикару Сато (Япония) със 7:6(6), 6:1.  Двубоят продължи час и 38 минути.

публикувано на 18.04.25 в 17:32

Локомотив София и Ботев Пловдив не успяха да се победят

Локомотив София и Ботев Пловдив завършиха 1:1 в първи мач от последния 30-и кръг от първата фаза в Първа футболна лига. Двата отбора си размениха по един бърз гол в началото на второто полувреме и този резултат се запази до края. Ботев Пловдив е на пета позиция в класирането с 49 точки, докато Локомотив е 12-и с 30 точки преди изиграването на..

публикувано на 18.04.25 в 16:34
Изабелла Шиникова

Изабелла Шиникова загуби в Шарм ел Шейх

Изабелла Шиникова отпадна на четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на твърда настилка в Шарм ел Шейх (Египет) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 7 Шиникова загуби от водачката в схемата Харука Каджи с 6:4, 3:6, 4:6.

публикувано на 18.04.25 в 14:42