Над 3500 души са се включили в инициираната от граждани на Стралджа подписка за прекратяването на концесия за добив на глина в землището на тяхната община. Предстои резултатите да бъдат предоставени за проверка на личните данни в областната управа в Ямбол и внасяне на подписката в Министерския съвет.
Събирането на подписите започна в началото на август след проведено обществено обсъждане и отказ на общинската администрация в землището на Стралджа да бъде разработено находище на глина. Според местните така ще бъде унищожена над 200 декара дъбова гора, засадена преди повече от 50 години и ще бъде нарушена екологичната обстановка в района.
От своя страна Васил Щраков, управителят на фирмата, която има право да разработва находището, уточни че добивът на глина ще бъде ограничен до 40 декара и няма да се унищожава дъбова гора.
Въпреки обещанията, събирането на подписите ще продължи, а при отказ отговорните институции да прекратят концесията, местните са готови на ефективни протестни действия и блокада на пътен възел "Петолъчката".
Изцяло положителни са отзивите в Гърция за европейския проект за високоскоростна железопътна връзка между Атина и София. План на ЕК предвижда: С влак от София до Атина за 6 часа Според гръцки бизнесмени пътуването между двете столици само за шест часа ще бъде истински пробив за икономиката в региона. Евтиният и бърз трансфер на стоки ще намали..
В Берковица се проведе мирен протест за запазване на общинското ВиК дружество. Демонстрацията, която е подкрепена от местната власт, е против приетия на първо четене Закон за водите, който задължава Общините да прехвърлят водоснабдителните услуги и инфраструктура към областните ВиК оператори. С плакати "Берковица - единна за своята вода" и "Не си..
Д-р Валентин Атанасов е определен за временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Той е назначен със заповед на премиера след внезапната смърт на директора Светлозар Патарински. До момента д-р Атанасов заемаше длъжността заместник-директор на Агенцията с ресори здравеопазване на..
Трудно е било взето решението от "Екобулпак" да бъде преустановено разделното събиране на отпадъци от 16 района на София, пише в позиция до БНР от организацията по оползотворяване на отпадъците. Причината за това обаче е в Столичната община. В нарушение на постигнатите договорености директорът на Столичното предприятие за третиране на..
20 национално представени организации от хранително-вкусовата промишленост, земеделието и животновъдството настояват за промени в проектобюджета на България за 2026 година. Според тях той обрича на фалити реалните производители на храни в България. В настоящия си вид Законът за бюджета поставя под въпрос оцеляването на производителите на българска..
Националният център за сигурност на въздушното пространство в Белгия да започне да функционира напълно от 1 януари - това е едно от решенията, взети на заседанието на Националния съвет за сигурност. То се проведе в резултат на зачестилите случаи на дронове във въздушното пространство на кралството, в т.ч. на летищата в Брюксел и Лиеж. Този..
Украинският президент е предложил на премиера Росен Желязков сътрудничество в областта на отбраната. Това написа Володимир Зеленски в социалната мрежа "Екс" след телефонен разговор с Желязков. Украинският лидер уточни, че механизмът на Евросъюза SAFE дава възможности за съвместни производства и че той е предложил на българската страна..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..