Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 210 хил. нарушения за превишена скорост са отчетени от началото на годината в София

Николай Крушарски
Снимка: БГНЕС

Над 210 хиляди нарушения за превишена скорост са отчетени от началото на годината в София от Пътна полиция. Дрогираните водачи ,които са заловени в столицата за първите осем месеца са 680. Това съобщи в интервю пред БНР, комисар Николай Крушарски, началник на Пътна полиция в СДВР. 

С близо 50 хиляди са водачите, карали с превишена скорост по пътищата на София, в сравнение с миналата година. Това обясни комисар Крушарски:

"На територията на Столичната дирекция на вътрешните работи са установени над 210 хиляди нарушения за превишена скорост".

Сериозни са и бройките на заловените след употреба на алкохол или наркотици зад волана в столицата:

"От началото на годината са съставени актове: 730  -  на водачи, на които са установени с положителни проби за алкохол, както и са отказали да бъдат тествани от служители на Пътна полиция със съответното техническо средство.

По отношение на тези водачи, които са си позволили да седнат зад волана под въздействието на наркотични вещества, статистиката казва, че сме установили 680 такива водачи."

От Пътна полиция обясниха, че водачът, предизвикал смъртта на 15-годишното момче в центъра на София, е познат на МВР, но към момента няма неплатени глоби за нарушения:

"Към момента нямаме данни същият да представлява тежък рецидивист на пътя. Има няколко наложени наказания, за които по административен ред е взето съответното отношение и финалът на наказанието завършва с плащане на съответната санкция", посочи комисар Крушарски.

Комисар Николай Крушарски допълни, че войната с дрогираните и пияни шофьори не е само на МВР, а трябва да бъде на цялото общество у нас.

Според него всички трябва да покажат нетърпимост спрямо тези водачи, дори като започнат да се подават повече сигнали за такива случаи от страна на гражданите.

Междувременно премиерът Николай Денков обяви, че за да бъде ускорена обработката на кръвни проби за наркотици, три лаборатории ще бъдат оборудвани със съвременна техника, която е в процес на купуване. 

Сформирана е и работна група, която преглежда подзаконовите документи по темата. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Караджов: 10 служители на ДАИ са освободени след сигнали за корупция

Всеки писмен сигнал за корупция, който е подаден в Министерството на транспорта, е препратен към главния прокурор за разследване. Това обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов и поощри транспортните фирми да са активни в тази посока. Въпреки ниското заплащане на служителите в Държавната автомобилна инспекция стачка няма да има,..

публикувано на 22.10.25 в 16:32
Президентът Румен Радев

Президентът наложи вето върху законовите промени, свързани с ръководителите на ДАР и ДАТО

Президентът Румен Радев наложи вето върху част от измененията в Закона за Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР ), съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Промените бяха приети на 10 октомври и с тях правомощието по назначаване и по освобождаване на председателя на агенцията се възлага на Народното събрание. В мотивите си държавният глава..

публикувано на 22.10.25 в 16:04

Лувърът отвори врати след дръзкия обир

Музеят Лувър в Париж отвори отново, след като бижута на стойност 88 милиона евро бяха откраднати при дързък обир посред бял ден в неделя сутринта. Посетителите бяха посрещнати обратно в Лувъра от 9 ч. местно време, но музеят съобщи, че галерията "Аполон", където беше извършен обирът, остава затворена. Крадци с помощта електроинструменти..

публикувано на 22.10.25 в 16:01
Язовир

Качествата на питейната вода от язовир "Йовковци" се подобряват

Качествата на питейната вода от язовир "Йовковци" във Великотърновска област се подобряват. Водата от водопроводната мрежа не е опасна за пиене, заявиха от водоснабдителното дружество и от Регионалната здравна инспекция. На много места водата вече става за пиене, заяви Илиян Илиев, управител на ВиК "Йовковци": "По места, ако тя изглежда..

публикувано на 22.10.25 в 15:54
Пострадала от руските атаки жилищна сграда в Киев, 22 октомври 2025 г.

Седем жертви на руски удари в Украйна

Най-малко седем души, включително две деца, загинаха при руски въздушни удари в Украйна, извършени часове след като срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин беше отложена.  Междувременно, руският лидер наблюдава учение на ядрените сили по суша, море и въздух с цел проверка на тяхната готовност и командна структура. При руските въздушни..

публикувано на 22.10.25 в 15:42

На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер" (ОБНОВЕНА)

Парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. "За" гласуваха 118 депутати, 74 - "против" и 6 - "въздържал се". Моделът ще включва не само потребеното количество, но и достъпа до услугата.  Законопроектът..

обновено на 22.10.25 в 15:29

Исканията на младите лекари за заплащането ще бъдат удовлетворени, съобщи Костадин Ангелов

На коалиционния съвет, който тече в момента, а и на който се обсъжда проектобюджетът за следващата година, е взето решение – представените искания на младите лекари като ниво на заплащане да бъдат удовлетворени. Намерени са и средства за това, чрез бюджета на здравната каса. Увеличение ще има и за медицинските сестри. Това съобщи по време на..

публикувано на 22.10.25 в 15:07