Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Костадин Нушев: От 30 години са опитите обучението по религия да влезе в училище

2
Доц. д-р Костадин Нушев
Снимка: Станислава Пирчева

"Министерството на образоването и науката вече одобри като възможност да се преподава религия и имаме нови учебници, които са съгласувани с министъра на образованието, но и чрез участието и подкрепата на Българската православна църква, за "Нощен Хоризонт" доц. д-р Костадин Нушев в началото на новата църковна година.

Обучението по религия вече е част от учебната програма в българските училища. Пилотният брой на учебникът по религия за 10 клас вече е одобрен от МОН, заедно с този за 12 клас.

"Това е един проект, който през 2019 година, четири години поетапно бяха подготвени учебниците по религия от първи до 12 клас. Имаме вече одобрени от МОН учебници.

До сега религия се преподаваше от 1997 г. като свободно-избираем предмет. Но нямаше цялостно разработена и одобрена програма. Нещо, за което се говореше последните 30 десетилетия. Религиозното образование е премахнато от 1947 г.

Сега новите учебниците са изготвени с много добри илюстрирани и отговорят на всички изисквания за съвременен учебник. Ние се надяваме на децата да им е интересно и да се породи желание, стремеж и да има повече групи засега като форма на СИП или допълнителен модул в програмата.

Но постепенно с нарастването на броя и на обучени учители по този предмет, има няколко стотин учители по религия, те с желание да се посветят на тази мисия да преподават на децата християнските и духовните ценности, каза още за "Нощен Хоризонт" доц. д-р Костадин Нушев.
Доц. д-р Костадин Нушев - вдясно

От 2010 година доц. Нушев e хабилитиран преподавател по Нравствено богословие в Богословския факултет, след успешно издържан конкурс за доцент, е назначен към Катедрата по “Систематическо бигисловие”. Той е завършил богословие и културология в Софийския университет през 1996 година, от 1997 година е редовен докторант в Богословския факултет и хоноруван асистент по Нравствено богословие.

Доц д-р Костадин Нушев е бил ръководител катедра „Практическо богословие (2018-2021), преподавател в Катедра теология на Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“ (2017-2020) и в други академични и образователни институции. Член на управителния съвет на „Центъра за изследване на катехизичното и религиозното обучение“ към Богословския факултет, на УС на Център за проучване на нови религиозни движения (2005-2011), на секция „Богословски науки“ към Съюза на учените в България (от 2008 г.) и на академичното сдружение „Български форум за междурелигиозен диалог и сътрудничество“. Редактор и член на редколегията на научни и богословски периодични издания – годишното научно издание „Български форум за междурелигиозен диалог“ (2019 г.), годишника „Хармония в различията“ (от 2022 г.) и на месечното църковно- богословско списание „Светодавец“(от 2020).

Доц. Д-р Костадин Нушев е автор на уроците по Християнска етика в учебниците по Религия: Християнство -Православие за 6,7 и 10 клас на Светия Синод на Българската православна църква, одобрени от МОН за преподаване на предмета Религия в българската образователна система. Той е член на Централната етична комисия по трансплантация към министерството на здравеопазването (от 2011 год.), експерт към Културно-просветния отдел на

Светия Синод на Българската православна църква (2014-2023), член на Комисията по журналистическа етика на Съюза на Българските журналисти (СБЖ) от 2021 година, сценарист на документалната поредица „Домът на вярата“ на БНТ, коментатор на Празничното богослужение от ПКХП “Св .Александър Невски“ по БНТ1 и на предаването „Неделна Литургия“ по БНТ2 от 2015 година.

Станислава Пирчева и  Костадин Нушев

Доц. Нушев поясни още, че в уроците по религия се дава възможност да се открият връзките с българската литература - тоест кои наши писатели и поети имат библейски мотиви в своето творчество, а самият той разработва това в програмата.

Така има урок в учебника за 10 клас - "Библейски мотиви в българската литература". Това е т.нар. междупредметна връзка. Така учениците разбират, че Вазов и Стоян Михайловски имат и религиозна поезия. 

По този начин се разширяват познанията на учениците за българските автори и българската литература, изтъкна още доц. Нушев.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53