Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната певица и актриса Тамара Ангеловска и нейният път към мечтите

2
Тамара Ангеловска
Снимка: Личен архив

Тамара Ангеловска е оперна певица и актриса от Северна Македония. Избира да учи в България, като е част от различни театрални и кино продукции у нас. А с оперното изкуство се изявява на сцени в Италия и Сърбия.

Тамара Ангеловска е специален гост на "Нощен Хоризонт" с ководещ Ангелина Грозева от програма "Христо Ботев" на БНР.

На театрална сцена можем да я гледаме в представлението „Проблем“; по разкази на Чудомир, с режисьор Стефан Милков, участвала е и в „12 разгневени жени“ в Нов Български Университет, където избира да учи и да се развива, не само с операта, но и с актьорското майсторство:

„Живея мечтите си, но всичко това е резултат от много любов и старания. България има много силно образование като става въпрос за изкуство. Мислех между няколко държави, но не съжалявам, че съм избрала да уча тук. 

Има прекрасни артисти от вашата страна, които се докосват до световни сцени като пример посочвам Соня Йончева, защото тя е моя идол.

Тамара Ангеловска

Смятам, че един артист трябва да показва качествата си навсякъде, където има възможност, защото музиката е универсален език и градим мост между всички националности, култури. Аз истински се радвам, че имам възможност да бъда амбасадор на балканските култури чрез творчеството на Парашкев Хаджиев, Томислав Зографски. Това са арии, които съдържат елементи на нашата традиция и са доста необикновени за другите народи.“

Тамара има много успешни роли като оперна певица из цяла Европа, участва в премиера на „Дон Жуан“ в Италия, има соло рецитали в Рим, концерти и рецитали в Рим и Скопие. Смята, че изкуството на един творец трябва да се развива глобално, и че артистите са хората, които строят мост между различните култури и държави:

Тамара Ангеловска

„Винаги съм смятала, че ние артистите сме хората, които трябва да изградят мост между двете държави. Винаги съм се чувствала като у дома в България и спокойно мога да кажа, че това е втория ми дом, където прекарах най- хубавите си години, благодарение на колеги, приятели, педагози. Това е доказателство, че не трябва да се влияем от всичко, което четем в мрежата за отношенията между двете държави.“


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43