Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрано от камерните концерти на "Аполония" 2023

Стоян Караиванов и оркестър "Либертанго"
Снимка: Аполония 2023

Повече от 50 бяха събитията в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония" тази година. А в класическата програма, която традиционно беше представена в Археологическия музей на Созопол, концертите с камерна музика бяха осем. 

39-ото издание ще бъде запомнено от всички присъствали с високото ниво на музикантите, с интересните ансамбли, събрани в много от случаите специално за фестивала, и със запознанството с малкоизвестни у нас автори и произведения, наред с шедьоврите от европейската музикална съкровищница. 

Специално за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" своите фестивални емоции споделиха: проф. Минчо Минчев, който направи майсторски клас в Созопол, а негови възпитаници закриха класическата програма; виолончелистът Александър Сомов, свирил в три от концертите в различни формации; цигуларките Албена Данаилова и Лия Петрова, виолистът Румен Цветков, пианистите Надежда Влаева и Людмил Ангелов, който се включи в жанровото разнообразие с музика от романтизма и с танго; дебютантите китаристи Магдалена Калчева и Теодор Грозданов, както и Стоян Караиванов - носител на приза "Музикант на годината 2022", чийто танго оркестър "Либертанго" участва за първи път на "Аполония". 

Чуйте репортажите с интервюта и документални записи от концертите в Созопол в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български фолклор за откъсване от грижите от седмицата в Ню Йорк

Петък вечер в многомилионния космополитен Ню Йорк. Улиците в района на "Медисън Скуеър Гардън", "Брайънт Парк" и "Крайслър Билдинг" са оживени с бързащи хора. Седмицата приключва и вратите на уикенд емоциите постепенно се отварят. В тази атмосфера в централен район, на четвъртия етаж в сграда на 32-ра улица, в едно денс студио десетки..

публикувано на 24.09.24 в 13:47

Празнично начало на 60-ия юбилеен сезон на Театър 199 с премиерата на "Тортила флет"

На 28 септември от 20 часа в Театър 199 "Валентин Стойчев" е премиерата на спектакъла на Театър "Кредо" – "Тортила флет", създаден по мотиви от едноименния роман на Джон Стайнбек .  "Тортила флет" е първата премиера в юбилейния 60-и сезон на Театър 199. Автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е актрисата Нина Димитрова.  Това..

публикувано на 24.09.24 в 10:34

Александър Кюркчиев: Лютото премина в нови измерения през последните години

Предстои първото издание на Sofia Chilli Fest – първият лют фестивал, някога организиран в България и региона. Двудневният международен фестивал е организиран изцяло от Chilli Hills и ще се проведе точно в сърцето на фермата за люти чушки – Chilli Hills Farm в с.Лозен, София.  "Като този фестивал са само няколко в цяла Европа. Ние имаме..

публикувано на 22.09.24 в 15:21

10-то издание на Синелибри - от 10 октомври до 3 ноември

Десетото издание на кино-литературния фестивал Синелибри започва на 10 октомври и ще продължи до 3 ноември. 67 заглавия с 10 международни и над 50 национални премиери ще види българската публика , както и 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания, кино-литературни срещи, авторски пърформанси и специализирани..

публикувано на 22.09.24 в 13:32
Пиесата

"Аферата мис Сузане" на трупата "Сарандевото кафене" - съвременен прочит на банските воеводи

Как  биха изглеждали днес банските войводи , каква кауза би могла да ги обедини и кого биха взели за заложник в търсене на откуп?  Тези на пръв поглед сериозни въпроси  намират отговорите в една невероятна комедийна театрална постановка, изиграна блестящо от самодейците на Банско. Премиерата беше на 19 септември, четвъртък, а билетите..

публикувано на 22.09.24 в 12:35

Д-р Майя Райкова изследва банатската църковна музика

Една българска етническа общност е запазила църковната музика и уникалността на своята култура извън границите на страната ни. Става дума за банатските българи, които живеят в румънската област Банат. Банатските българи произхождат от най-старата запазена българска емиграция. Това са български преселници от Чипровско и от Централна Северна..

публикувано на 22.09.24 в 10:16

Поезията на Нико Стоянов – едно приземено вълшебство в България

Нико Стоянов е роден на 9 януари 1947 г. в село Нова Ивановка, Одеска област. Завършва висшето си образование в Харковския държавен университет, специалност руска и украинска филология. През 1978 г. овладява нормите на книжовния български език със системно самообразование. Първата му книга излиза в превод на украински език в Харков..

публикувано на 22.09.24 в 05:10