Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър обвява програма за инсталиране на соларни панели за домакинствата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„На всеки покрив - слънчев панел“ е целта на новата програма на правителството на Кипър за намаляване на финансовия натиск върху домакинствата от високите разходи за електричество и за преход към чиста енергия. Консултациите по нея между компетентните органи се финализират и се очаква тя да бъде обявена до края на месеца, съобщиха от енергийното министерство. 

Чрез плана „Фотоволтаици за всички“ на потребителите ще бъдат предложени финансови улеснения за инсталиране на соларни системи с батерии за съхранение на енергията на покривите на всички сгради, обясни енергийният министър Георгиос Папанастасиу.

Разходите за закупуване и монтаж на такова съоръжение в момента са от 5000 до 8000 евро, които са непосилни за повечето хора.

Предвижда се Кипърската електроенергийна компания, с участието на банки и фотоволтаични доставчици, да покрие първоначално необходимия капитал за покривната система. След това собствениците на жилища ще изплатят сумата на месечни вноски заедно със сметките си за консумирана електроенергия.

Схемата е отворена за всички желаещи, като само за хората от уязвимите групи ще има субсидия до 90% от разходите им.

Целта на правителството е да се постигнат устойчиви решения за икономии чрез навлизането на възобновяеми енергийни източници, а не да се предприемат временни мерки чрез субсидиране на цените на горивата и електроенергията, каза правителственият говорител Константинос Летимбиотис.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама задържани при операцията в Хасковско, разбила нелегална фабрика за цигари

Мъж и жена са задържани при операцията на ГДБОП и прокуратурата в Хасковско, при която беше разбита голяма нелегална фабрика за цигари. Открити са над 100 милиона къса цигари. Според разследващите фабриката е работела от години.  Нелегалната фабрика е работила в землището на село Момково, Хасковско. Вътрешният министър Даниел Митов обясни, че..

публикувано на 10.07.25 в 15:55

Вървят ремонти на два от входоветe на Кюстендил

Ремонти вървят на двата входа на Кюстендил - към София и към Дупница. Които са най-натоварените. Въведена е временна организация на движението, а от Областната дирекция на полицията призоваха водачите да шофират с повишено внимание и да спазват въведените ограничения и пътна сигнализация. И временната организация на движението се променя..

публикувано на 10.07.25 в 15:48

ЕК: Призоваваме културните организации да работят с артисти, които отстояват демократичните ценности

"Еврокомисарят по културата Глен Микалеф нееднократно е заявявал, че на европейските сцени не трябва да се дава място на хора, които подкрепят руската агресия срещу Украйна" - така говорителката на EК Ева Грънчиржова отговори на въпрос за предстоящото участие на руския диригент Валерий Гергиев във фестивала "Ун'естате да ре" в Италия между 19 и 31..

публикувано на 10.07.25 в 15:45
Летище Бургас

Нови технологии, зелени площи и модерни търговски обекти на Летище Бургас

Ново, уникално за Европа и за страната ни пространство се открива на Летище Бургас днес-10.07. То е към терминал "Заминаващи" и увеличава капацитета на зоната с 220 квадратни метра или над 40%. Зоната се казва "Голдън гейт" и е инвестиция в подобряването на инфраструктурата на терминалите, направена от немската фирма - концесионер на летището...

публикувано на 10.07.25 в 15:45
Емил Георгиев

Адв. Емил Георгиев: В доклада на ЕК нямаме напредък по нито една от важните теми

Общото между арестите на общинари в София и Варна е, че насочено срещу политически избраници от една и съща коалиция. Другото общо е "някакви свидетели", които в миналото са били близко до разследващите лица, заемали постове в структурите, като този районен кмет район Люлин, коментира адв. Емил Георгиев от Правосъдие за всеки в интервю пред..

публикувано на 10.07.25 в 15:40

Почина барабанистът Цветан Банов от "Диана експрес"

На 67 години почина барабанистът на "Диана експрес" Цветан Банов. Скръбната вест съобщи композиторът Митко Щерев, цитиран от БНТ. Цветан Банов е роден в Червен бряг. Завършва Национално училище по изкуствата "Панайот Пипков" – Плевен със специалност "Ударни инструменти". Свири в Оркестър "Плевен" със солисти като Мими Иванова, Маргарита Хранова,..

публикувано на 10.07.25 в 15:39
Васил Велев

Васил Велев: Трябва да имаме повече самочувствие за участие в европейските решения

България трябва да намери повече смелост и самочувствие да участва в европейските решения и да създаде икономическа среда за ръст на производството и на доходите. Това заяви пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. "Влизането в еврозоната променя базовите условия към по-добро. Ще се повиши кредитният рейтинг на..

публикувано на 10.07.25 в 15:25