Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БИПИ представи резултатите от тестването на своя Индекс на корупционния риск при обществените поръчки

БИПИ: 34% от обществените поръчки, възложени от общините - с критерии, даващи поле за субективизъм

Директорът на "Глобал Метрикс" д-р Радостина Ангелова на пресконференцията за представяне на индекса - 11 септември.
Снимка: БТА

Една трета или 34% от обществените поръчки, възложени от общините, съдържат критерии, които дават възможност за субективизъм при избора на победител.

Това показва изследване на Българския институт за правни инициативи, който днес представи резултатите от пилотно тестване от разработен от тях Индекс на корупционния риск при обществените поръчки.

Проверени са 166 поръчки, избрани на случаен принцип, в сферата на строителните дейности и чийто възложител са общини – административни центрове на области.

Методологът Радостина Ангелова коментира:

"Оставено е поле за субективна преценка от страна на комисията. Около 17% от протоколите от работата на комисията не са разгърнати, не са отразени мотиви за присъждане на оценката, което също оставя възможност за субективизъм, тъй като комисията не е се постарала да разгърне своите мотиви и да аргументира своите оценки".

На пресконференцията за представяне на Индекса на корупционния риск при обществените поръчки и резултатите от пилотното му тестване. На снимката (отляво надясно): Радостина Ангелова, Биляна Гяурова-Вегертседер, Теодор Славев, 11 септември 2023 г./Снимка: БТА

Друго често срещано нарушение е липсата на конкуренция. В една трета от обявените процедури има само един участник, в още толкова – завършва само един след отстраняване на останалите конкуренти.

Едва 3 % от обществените поръчки са отстранени на основание липсата на конкуренция.

 "Имаме сериозни основания да смятаме, че по един или друг начин се стеснява конкуренцията и възможността за състезаване на отделните субекти", коментира Радостина Ангелова.

Проучването ще продължи. То е част от международен международен проект, който освен у нас се изпълнява в Босна и Херцеговина, Румъния и Черна гора. Финансирането е осигурено от Държавния департамент на САЩ.

"Такива анализи трябва да се правят, защото показват нещо, което съществува от много време, от десетилетия. И от десетилетия съществува необходимостта от въвеждане на такъв мониторингов инструмент за оценка на риска от корупция при обществените поръчки, какъвто има в повечето европейски държави, включително и в Румъния. За съжаление в България все още липсва такъв инструмент. Дано най-накрая политиците да разберат, че и в България трябва да бъде въведен такъв инструмент, който да се ползва от Министерството на финансите, Агенцията за обществени поръчки, Агенцията за финансов надзор и всички други контролни органи. Силно скептичен съм дали ще се случи". Това коментира пред БНР експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тодор Галев. 

Репортаж на Мария Филева и интервю на Диана Янкулова с Тодор Галев от ЦИД в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковите файлове.

Тодор Галев, ЦИД

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР. Според нея е..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48