Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна е поела контрола над черноморска нефтена платформа в близост до Крим

Нефтена платформа в Черно море, известна като "Кулите Бойко"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна съобщи, че е поела контрола над петролна платформа в Черно море, в близост до Крим.

Киев твърди, че силите й са превзели сондажна платформа за петрол и газ в Черно море, която е под контрола на Москва от 2015 г. Тя се намира на около половината път между анексирания полуостров Крим и украинското югозападно крайбрежие в Одеския регион.

В изявление на украинското военно разузнаване се казва, че Киев си е върнал контрола над т.нар. "Кули Бойко" при "уникална операция", при която е имало битка между специалните сили на Украйна в лодки и руски изтребител Су-30, който е бил ударен и принуден да се изтегли. На кадри се виждат лодки, които обикалят около платформата и украинци, стрелящи във въздуха.

"За Украйна възстановяването на контрола над "Кулите Бойко" беше от стратегическо значение и в резултат на това Русия загуби способността да ги използва за военни цели. Русия е лишена от възможността да контролира напълно водите на Черно море и това прави Украйна много по-близо до връщането на Крим", се казва в съобщението на украинското военно разузнаване, публикувано в Telegram.

Военно разузнаване е заловило и други "ценни трофеи", като боеприпаси за хеликоптери и радарна система, която може да проследява движението на кораби в Черно море, се посочва още в съобщението.

Агенция Ройтерс напомня, че преди Русия да завземе полуостров Крим, Киев извличаше значителна част от природния си газ от шелфа на Черно море, осигурявайки синьо гориво не само за Крим, но и за континенталните региони на Украйна.



Междувременно, руското министерство на отбраната съобщи, че неговите сили са свалили украински дрон над региона Курск.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е изстреляла тази нощ над 100 дрона срещу Украйна

Русия е изстреляла тази нощ над 100 дрона срещу Украйна, съобщиха украинските власти, на фона на призивите на редица европейски лидери и президента Володимир Зеленски за 30-дневно прекратяване на огъня от днес. Украинската противовъздушна отбрана е свалила десетки дронове в източната, северната, южната и централната част на Украйна. При атака..

публикувано на 12.05.25 в 12:38

Трима задържани при операцията на ГДБОП и ДАНС във Врачанско

ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая...

публикувано на 12.05.25 в 12:27

Премиерът определи като противоконституционно искането на президента за референдум за еврото

Премиерът Росен Желязков определи като противоконституционно искането на държавния глава за провеждане на национален референдум за еврото. Той призова депутатите да не допускат гласуване по тази тема. Президентът внася в НС предложението за референдум за приемането на еврото По думите му, ако е трябвало да има референдум, той би..

публикувано на 12.05.25 в 12:03
Наталия Киселова

Наталия Киселова се срещна с председателя на ЕП Роберта Мецола

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола по време на Конференцията на председателите на парламенти на страните от ЕС в Будапеща, Унгария, съобщиха от пресцентъра на НС. България извървя дълъг и съвсем нелек път, бяха положени много усилия за изпълнение на..

публикувано на 12.05.25 в 12:02

Близки и приятели изпращат журналиста Никола Бацаров в последния му път

Утре в 13:30 часа в църквата на Централните софийски гробища близки, колеги и приятели ще изпратят в последния му път доайена на новините на "Хоризонт" Никола Бацаров. Той ни напусна след тежко боледуване. Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на БНР и новините на "Хоризонт". Напусна ни журналистът Никола Бацаров..

публикувано на 12.05.25 в 11:49

Близо два тона пластмасови капачки събраха кюстендилци през пролетната кампания "Капачки за бъдеще"

Близо два тона пластмасови са събрани в рамките на пролетната кампания "Капачки за бъдеще“ в Кюстендил в неделния и празничен ден, обявиха организаторите. Събраните средства заедно с даренията са за закупуване на кувьози, медицинска апаратура и други средства, които спасяват детски животи. Отново се включиха десетки кюстендилци, които за..

публикувано на 12.05.25 в 11:07
Протест на служители в обществените медии, София, 20 март 2025 г.

Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на национален протест на 15 май

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната.  Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента, като за..

публикувано на 12.05.25 в 10:48