Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ДПС заявиха принципна подкрепа

ДПС "за" обединяването на цивилното и военното разузнаване, шефът да не се назначава от президента

Делян Пеевски (вляво) и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в Народното събрание, архив, юни 2023 г.
Снимка: БГНЕС

ДПС подкрепя принципно лансираната от ПП-ДБ идея за обединяването на цивилното и военното разузнаване, както и ръководителят на евентуалната мегаструктура да не се назначава от президента.  Това каза депутатът от движението Делян Пеевски. 


От думите на Пеевски стана ясно, че са водени предварителни разговори с "Продължаваме промяната - Демократична България" преди първо Атанас Атанасов да лансира тази идея. А ДПС принципно смята, че не трябва с указ да се назначават ръководителите на службите, а да се избират от парламента.

Пеевски посочи, че това не е обезвластяване на държавния глава и не е персонален законодателен акт, свързан с това, че президентът се казва Румен Радев, а предложения, които са в унисон с конституционните промени, които вече бяха внесени в парламента и които са свързани с промени около президентските правомощия и служебните правителства.

От ДПС очакват да видят конкретни законодателни текстове, но подкрепят ръководителите на службите, включително и на обединеното разузнаване, да се избират без  участието на държавния глава.

На въпрос не е ли това обезвластяване на институцията "президент", само защото начело в момента е Румен Радев, Делян Пеевски отговори "не".
"Не е, защото се казва Румен Радев, прегледайте какво сме предложили в Конституцията, ние се движим е в унисон с тези предложения".

Споменатите от Пеевски конституционни промени, свързани с президента, обхващат института на служебното правителство и премахването на ветото и указа на държавния глава на финала на процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система. 

Работата по тези промени, както и по главата "Съдебна система", се очаква да започне след 7 октомври, когато се чака и оценката на Венецианската комисия по предложения проект за промени в Конституцията, под който стоят подписите на депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. 

Освен това Делян Пеевски подкрепи лансираната от общественици, сред които и бившият президент Росен Плевнелиев, идея в Конституцията да се запише, че България е член на Европейския съюз и НАТО.

Според него това е добре, за да бъде гарантирана геополитическата ориентация на страната, но, уточни Пеевски, всички тези разговори ще се дебатират между първо и второ четене на Конституцията, тъй като на първо четене трябва да бъде приет именно проектът, който беше внесен от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.

Пак тогава ще се води разговорът дали да остане датата 24 май като национален празник.

Очаква се всичко около промените в Конституцията да се изясни след шести и седми октомври, когато трябва да е готов докладът на Венецианската комисия, чиито експерти пристигат в България в края на седмицата.

Мисия на Комисията ще е в София за предварителни разговори този четвъртък и петък. Ако има бележки към конкретни текстове, те ще бъдат взети предвид между първо и второ четене на конституционния проект. От коментари на някои от вносителите обаче стана ясно, че промени ще има и извън становището на Венецианската комисия. 

Няма да остане текстът, според който главният прокурор има право на два мандата от по пет години:

"Само веднъж, 5 години, абсолютно е достатъчно, ние ще внесем това предложение", каза Делян Пеевски.

Не е ясна и съдбата на предложението 24 май да бъде изрично записан като национален празник. Според председателя на Конституционната парламентарна комисия Радомир Чолаков,  тази идея остава "под линия". 

Ще се прецизира и текстът за служебното правителство:

"В последните три години наистина едно несъответствие, има непрекъсваемост на изпълнителната власт, но в парламентарната република законодателната власт се прекъсва. Смятаме, че това е проблем и той между другото може да бъде отстранен с много пестелива редакция, ще видите между първо и второ как ще стане", каза председателят на парламентарната конституционна комисия.

И още: "Конституцията се отваря заради с главата "Съдебна власт", защото има забележки от нашите колеги към Прокуратурата, към Висшия съдебен съвет, към начина на конституиране и прочие.

Всяка друга тема, както виждате, започва да отклонява разговора в други посоки и не ни позволява да се концентрираме върху съдебната реформа", каза Радомир Чолаков.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО

Руският президент Владимир Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Мюнхенската конференция по сигурността. Рюте обяви, че е оптимист за отношенията между Европа и САЩ. Той също така заяви, че не вярва Русия да нападне страна от НАТО, но предупреди, че ако се осмели да го направи, НАТО ще..

публикувано на 15.02.25 в 21:58
Илон Мъск

Съдия постанови: Отделът на Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни

Американски федерален съдия постанови, че новият отдел за правителствена ефективност, ръководен от американския милиардер и предприемач Илон Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни на три федерални агенции. С това решение съдия Джон Бейтс от Вашингтон отхвърли иска за блокиране на достъпа на екипа на Илон Мъск, до..

публикувано на 15.02.25 в 21:54
Партията провежда 51-вия си конгрес

Още двама се отказаха от надпреварата за председател на БСП

Седем кандидати остават в надпреварата за лидер на БСП.  Румен Овчаров и Дора Янкова също се отказаха от битката за председателското място.  Заседанието на 51-вия конгрес на БСП продължава.

публикувано на 15.02.25 в 21:47
Автомобилът, който беше врязан сред протестиращи в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

След атентата в Мюнхен: Майка и детето ѝ починаха в болница

37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..

публикувано на 15.02.25 в 19:59
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски отказа на САЩ, няма да имат собственост върху 50% от редкоземните метали на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..

публикувано на 15.02.25 в 19:51

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02