Рядко се прави профилактика на значимо социално заболяване като сколиозата. Гръбначните изкривявания се откриват в много по-късна възраст, когато вече има първа или втора степен изкривяване.
Това заяви пред БНР доц. Красимира Казалъкова от отделението по физиотерапия в "Пирогов".
Статистиката за децата в България показва много широка граница - между 12,5 и 33% за първа и втора степен, защото няма единен подход в диагностиката.
Гръбначните изкривявания винаги са провокирани от лоша стойка при седене и тежките раници, които се носят още от първи клас, подчерта доц. Казалъкова.
"Гърбиците, схващанията и сколиозата мъчат най-вече тийнейджърите заради дългото стоене пред компютрите и таблетите и липсата на добра двигателна активност."
Световни изследвания доказват теорията за училищната деформация - продължителната порочна стойка на учениците води до асиметричен растеж на гръбначния стълб и асиметрична деформация, уточни още специалистът по физиотерапия.
Запитана дали т.нар. дигитална раница е решение на проблема в противовес на тежките раници сега, д-р Красимира Казалъкова е категорична:
"И едното, и другото е порочно. Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците."
Затова доц. Казалъкова препоръчва повече движение и съветва родителите да обръщат внимание върху лесно разпознаваемите симптоми: ако едното рамо или едната плешка стои по-ниско от другата, ако някоя извивка на талията е по-заострена, може да се говори за гръбначно изкривяване.
Сколиозата има четири стадия, като само първите два могат да се коригират с упражнения, спорт и лечебна гимнастика. Трети и четвърти стадий вече се лекуват със специални корсети и оперативни техники.
"Затова препоръчваме основно плуване, когато забележим такъв проблем, и спираме тежките спортове като кикбокс, возене на колело, защото там има едно тръскане. Когато едно дете се наведе напред и трябва да си хване пръстите на краката с прави колене, а не може, защото го опъва отзад, по бедрата, това е сигнал за ниска двигателна активност. Някои са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете."
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..