Рядко се прави профилактика на значимо социално заболяване като сколиозата. Гръбначните изкривявания се откриват в много по-късна възраст, когато вече има първа или втора степен изкривяване.
Това заяви пред БНР доц. Красимира Казалъкова от отделението по физиотерапия в "Пирогов".
Статистиката за децата в България показва много широка граница - между 12,5 и 33% за първа и втора степен, защото няма единен подход в диагностиката.
Гръбначните изкривявания винаги са провокирани от лоша стойка при седене и тежките раници, които се носят още от първи клас, подчерта доц. Казалъкова.
"Гърбиците, схващанията и сколиозата мъчат най-вече тийнейджърите заради дългото стоене пред компютрите и таблетите и липсата на добра двигателна активност."
Световни изследвания доказват теорията за училищната деформация - продължителната порочна стойка на учениците води до асиметричен растеж на гръбначния стълб и асиметрична деформация, уточни още специалистът по физиотерапия.
Запитана дали т.нар. дигитална раница е решение на проблема в противовес на тежките раници сега, д-р Красимира Казалъкова е категорична:
"И едното, и другото е порочно. Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците."
Затова доц. Казалъкова препоръчва повече движение и съветва родителите да обръщат внимание върху лесно разпознаваемите симптоми: ако едното рамо или едната плешка стои по-ниско от другата, ако някоя извивка на талията е по-заострена, може да се говори за гръбначно изкривяване.
Сколиозата има четири стадия, като само първите два могат да се коригират с упражнения, спорт и лечебна гимнастика. Трети и четвърти стадий вече се лекуват със специални корсети и оперативни техники.
"Затова препоръчваме основно плуване, когато забележим такъв проблем, и спираме тежките спортове като кикбокс, возене на колело, защото там има едно тръскане. Когато едно дете се наведе напред и трябва да си хване пръстите на краката с прави колене, а не може, защото го опъва отзад, по бедрата, това е сигнал за ниска двигателна активност. Някои са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете."
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..