Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По Конституция МС отговаря за сигурността, затова трябва да има доверие на службите, чрез които работи"

Атанас Атанасов: За да е ефективно разузнаването, трябва да се управлява от едно място

"Досега не е работил ефективно и Съветът по сигурността към Министерския съвет"

| Интервю
Атанас Атанасов
Снимка: БГНЕС

"Цялостната организация на работата на сектора за сигурност куца заради това, че е необходимо да се направят промени в няколко закона. Съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията Министерският съвет осигурява обществен ред и сигурността в страната. Това трябва да е органът, който да има доверие на инструментите, чрез които работи".
Това каза пред БНР Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България", съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ и председател на Комисията за специалните служби в Народното събрание.
Сърцевината на това, което предлагаме, е създаването на единна разузнавателна служба - сливане на цивилното и военното разузнаване, изтъкна той и уточни, че функцията на държавата по разузнаване, за да е ефективна, би трябвало да се управлява от едно място и това звено да е подчинено на Министерския съвет.

Разговорът за необходимите промени е проведен на лидерско ниво в управляващите партии, предстои обсъждане и с експертната общност, съобщи Атанасов.

Основната задача на контраразузнаването и на разузнавателните ни служби е да осигуряват надеждна информация на Министерския съвет, на президента и на председателя на Народното събрание, подчерта той и добави:

"От разгледаните доклади на закрито заседание в парламента се видяха дефицити по отношение на това, че някои от службите - контраразузнаването и цивилното разузнаване не разполагат с достатъчно надеждни източници и канали за информация, което я прави бедна, а понякога може да се стигне и до грешки. Всичко това налага да се преразгледа  цялостният модел на организация на работата им. Досега не е работил ефективно и Съветът по сигурността към МС".

Атанас Атанасов изрази очакване до седмица законовите текстовете да бъдат внесени в Народното събрание.

Интервю на Снежана Иванова с Атанас Атанасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по култура обсъди дефицитите в системата за колективно управление на права

Министерството на културата е подготвило законови промени, свързани с процедурата по утвърждаването на тарифа за препредаване на аудиовизуални произведения, включени в телевизионни програми - това обяви Мехти Меликов от ведомството на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите: "Това което решихме всъщност да направим, да..

публикувано на 05.06.25 в 19:39

Община Ябланица е изправена пред екологична криза

Община Ябланица е изправена пред екологична криза, след като на свиканото днес извънредно заседание местния общински съвет не събра кворум и не успя да гласува участието на Ябланица в  съвместен проект с още три общини от региона, за изграждане на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци. Проектът е за около 6 милиона лева, които се..

публикувано на 05.06.25 в 19:14
Ивайло Мирчев (вляво) и Божидар Божанов, съпредседатели на

"Да, България" със сигнал за възможно купуване на гласове на местния вот в столичния район "Слатина"

Представители на изпълнителния съвет на "Да, България" са подали сигнал до Софийска градска прокуратура и Главна дирекция “Национална полиция” във връзка с информация, получена от граждани и наблюдатели, за възможно подготвяно купуване на гласове в столичния квартал "Христо Ботев", район "Слатина".    Това съобщиха от пресцентъра на партията...

публикувано на 05.06.25 в 18:57
Мира Баджева

Мира Баджева: Странен е ходът на Кирил Петков за внасяне на вот на недоверие

Ние не заслужихме много сами това влизане в еврозоната, то е поради благоприятно стечение на обстоятелствата в ЕС и нас ни искаха. В конвергентния доклад критериите, които трябваше да покрием, те са на ръба. Но ние принадлежим на Европа, каза журналистът Мира Баджева в интервю пред БНР. В "Нещо повече" тя коментира политическата..

публикувано на 05.06.25 в 18:44
Доналд Тръмп

Тръмп: Разговорът със Си доведе до много положителен резултат и за двете страни

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди в публикация в социалната си медия Truth Social, че е провел телефонен разговор с китайския си колега Си Цзинпин, описвайки го като "много добър" и фокусиран "почти изцяло върху търговията". Той подчерта, че разговорът е "довел до много положителен резултат и за двете страни". Синхуа:..

публикувано на 05.06.25 в 18:20
Веселин Вачков

Веселин Вачков: Няма да падне правителството в Прага заради скандала с дарените биткойни

Очаква се да има вот на недоверие, но няма да се стигне до падане на правителството в Прага заради скандала с дарените биткойни . Това каза пред БНР чешкият журналист от български произход Веселин Вачков, директор на новинарския портал "Публико", като коментира, че това дарение е един "бонус" за опозицията, която се възползва от скандала ...

публикувано на 05.06.25 в 18:03
Сергей Рябков

Москва: Ще решим как да отговорим на украинската атака по руски бомбардировачи

Министерство на отбраната в Москва ще реши как да отговори на украинската атака с дронове на 1-ви юни, при която бяха засегнати руски стратегически бомбардировачи. Това заяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, като допълни, че всички възможни опции остават на масата. Тръмп: Путин ще отговори на украинските атаки по..

публикувано на 05.06.25 в 17:55