Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прекарвайки часове наред в близка дистанция пред екраните на телефоните, децата са изложени на риск от късогледство, каза офталмологът от болница "Лозенец"

Д-р Иво Инджов: През 2050 г. около 50 на сто от хората ще бъдат с късогледство

В малък процент при децата може да се диагностицира и вродена катаракта

2
Д-р Иво Инджов, началник отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец"
Снимка: болница Лозенец

"От месец май имаме в болница "Лозенец" Специализиран детски очен кабинет, оборудван с всичко необходимо за изследаване на очните проблеми при деца от най-малка възраст до 18 години, каза в "Нощен Хоризонт" д-р Иво Инджов, началник Отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец" във връзка с организираните безплатни прегледи за деца по случай 15 септември.

"Имаме апаратура за диагностика на новородени и на недоносени деца, допълни специалистът.

Над 50 деца са преминали профилактичен очен преглед в първия ден от кампанията на Медицински център "Лозенец", свързана със старта на новата учебна година.

Безплатни детски очни прегледи преди 15 септември

Детските офталмологични прегледи в болницата се осъществяват от нашия детски офталмолог д-р Гергана Светославова. Те се радват на голям успех. На 10 и 12 септември имахме такива прегледи.

Когато детето е вече вербално, можем да диагностицираме и т.нар. "мързеливо око", то може да се лекува успешно до 7- 8 годишна възраст, поясни още за БНР д-р Инджов.

"Най-честата причина за "мързеливото око" е рефракционна аномалия, като причина за това е най-често далекогледството и предразполагащ фактор е наличието на различен диоптър на двете очи. 

Лечението е първо с адекватна корекция на диоптрите и се прилага закриване на здравото око, с цел стимулиране на другото око, каза офталмологът.

В малък процент при децата може да се диагностицира и вродена катаракта, като причините са наследствени болести и метаболитни болести, както и генетични фактори.

Отделение по очни болести в УМБАЛ

Един от симптомите за "мързеливото око" е кривогледството. При децата често се срещат и алергични конюнктивити, запушени сълзни канали при новородените, ретинопатия при недоносените деца.

Все по-сериозен проблем в световен мащаб става късогледството. Счита се, че през 2050 г. около 50 на сто от хората ще бъдат с късогледство. 

В някои азиатски държави в днешно време около 80 на сто от младежите са с късогледство в различна степен. Основна причина за това е прекомерното натоварване на очите на близка дистанция, разказа още офталмологът.

"Причините са в електронните устройства, малките екрани, пред които децата стоят и след училище и гледат телефоните си от прекалено близка дистанция, това води до удължаване на очната ябълка и от там до късогледство.

При високите степени на късогледство се променя анатомията на окото.

Тези промени при зрението на децата също могат да доведат до глаукома, дегенеративни промени на ретината, които могат да доведат до промени на макулата, която отговоря за най-ясното виждане. С него четем и разпознаваме хората, изтъкна специалистът. 

"Аз се занимавам основно с патология при възрастните пациенти - катаракта, глаукома, макулна дегенерация, изтъкна още младият специалист.

Д- р Инджов поясни, че рискови грепи за макулната дегенерация са възрастните хора, също наличието на някои генетични фактори, диабет, тютюнопушене.

При сухата форма на макулна дегенерация няма особено ефективно лечение, но при влажната форма прилагаме специални инжекции с много добър ефект.
По думите му това са болести, които със застаряването на населението, ще нарастват като процентно съдържание.

Екипите на Отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец" вече проведоха изнесени прегледи за глаукома и катаракта при възрастни пациенти в Ботевград, на 16 септември предстоят такива прегледи в Самоков, а октомври е в Етрополе и отново в Самоков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01