Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците определиха като изключителен успех за страната отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новината, че Механизмът за проверка отпада, предизвика положителни реакции от страна на българските политици и институции.

Решението на ЕК да прекрати Механизма, по който наблюдава върховенството на закона в България, премиерът Николай Денков определи като успех и за сегашното Народно събрание. Според Денков стъпката е показателна за предприетите от новото управляващо мнозинство законодателни промени, свързани със съдебната реформа и борбата с корупцията:

"Европейската комисия ясно си дава сметка, че в момента ние сме тръгнали по правилния път, ускоряваме приемането на тези закони, които се очакват и които биха помогнали на хората да живеят по-добре".

Като "една от най-добрите новини напоследък" я определи вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Албания. Според нея Механизмът е бил използван като политически аргумент от най-големите недоброжелатели на България и Румъния, за да спъват блокиране на приемането им в Шенгенската зона без гранични проверки:

"За претенции по отношение на опазване на граници и още други аргументи, които нямаха в крайна сметка нищо общо с техническите критерии за Шенген. Много се радвам,че с официализирането на това становище на Комисията този аргумент ще отпадне. И страни като Австрия, като Нидерландия няма да го използват повече когато обосновават отрицателното си решение за нашето членство в Шенген".

Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова изрази надежда, че прекратяването ня Механизма за сътрудничество и проверка ще помогне за приемането ни в Шенгенската зона без гранични проверки:

"Това, че ЕК оценява напредъка на България и Румъния и в годишното си слово председателят ан ЕК изрично подчерта готовността ни, ни прави оптимисти".
 
С призив към Австрия и Нидерландия да спрат да блокират България и Румъния за Шенгенскта зона излезе съпредседателят на ПП Кирил Петков:

"Присъединете се към Европейския консенсус. Време е да подкрепите България да влезе в Шенген, и Румъния, защото, само когато тези две страни са вътре в шенгенското пространство, наистина ще стане зона на сигурност". 

Депутатът от ДПС Делян Пеевски изрази оптимизъм по темата:

"Надявам се вече да си изпълним нещата, които са и по границите, мигрантския натиск, и съвсем скоро да имаме добрата новина, че сме в Шенген. Надяваме се до декември да се случи". 

От своя страна съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов определи прекратяването на наблюдението като "своеобразен кредит на доверие към България":

"България започва полека да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна. Нашите партньори виждат, че България има политически елит, способност да следва дневен ред, да си поставя приоритети амбициозни и на база на това реформира управление, което да стабилизира политическата обстановка. Колкото и да е висока цената, предстои ни много работа. Предстоят ни амбициозни сериозни промени в Конституцията, които трябва да доведат до избор на Висш съдебен съвет, инспекторат и на главен прокурор, които наистина да са убедителни фигури, защото само тогава и българското общество, и нашите партньори ще видят изпълнението на този кредит, който в момента ни се дава".

Като най-категорично опровержение на твърденията, че назначените от президента Румен Радев служебни правителства са отдалечавали България от Европа – така секретарят на държавния глава по правни въпроси и бивши служебен министър на правосъдието Крум Зарков коментира решението на Европейската комисия за прекратяването на механизма за сътрудничество и проверка спрямо България и Румъния:

"Оказа се точно обратното. Именно десетмесечните усилия на тези правителства доведоха до там, че България реализира най-големия си интеграционен успех от 2007 г. насам. В самото прессъобщение на Европейската комисия е отбелязано, че работата е свършена през юни месец 2023 г. Оттук нататък обаче този успех трябва да се използва. Във външен план той трябва да се използва, за да убеди скептичните държави, за да влезем в Шенген. Във вътрешен план той трябва да се използва от новото правителство да задълбочи и продължи реформите, а не да ги замразява или да отстъпва".

Относно очакванията за членството на страна ни в Шенген Зарков заяви, че дипломацията ни трябва да си свърши работата и че реформите в сектор правосъдие трябва да продължат и да бъдат ускорени.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: "Величие" ще подкрепи вота на недоверие

Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..

публикувано на 23.07.25 в 12:32