Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Пламен Карталов с двоен празник

| обновено на 15.09.23 в 16:57
Акад. Пламен Карталов
Снимка: БГНЕС



Днес – на 15-и септември 2023 г., големият български режисьор и директор на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов навършва 75 години, 50 от които са отдадени на проправянето на нови пътища за българското оперно изкуство.

“Връзката ми с Радиото, или с Радио София, започна, когато на 10 години имах една случка вкъщи родители-деца и трябваше да се залепя на радиоапарата. Това беше една стара “Нора“ – немско радио. Чух гласа: “Драги слушатели, от залата на Софийската народна опера ще ви предадем операта “Гергана“. Съдържание на първо действие…“ Изслушах цялото съдържание и си поставих задача: като пеят певците, аз ще разбера ли текста. И наистина в онази епоха певците имаха перфектна дикция. Всичко се разбираше! Бях толкова увлечен, че изслушах цялата опера докрай, тя завърши към 22 ч. Така че първата ми среща с Радио София беше чрез Операта.
А играехте ли на театър като дете?
Да, разбира се. Това е нормално – когато нещо идва като порив и вдъхновение от детски игри, те да бъдат превърнати в един вид уличен театър. Аз бях много увлечен от марионетния театър. Такъв тип театър още не беше познат в България, но в София имаше театър с марионетки и аз имах възможност не само да играя там зад паравана с куклите, но и да създавам музика. Моята задача беше и да озвучавам като композитор с песнички и кратки фрагменти действието. Това музикално оформление беше една друга провокация и поставена задача: като мислиш музика, как тази музика ще се предлага в действие. За мен това беше много интересно и полезно“ сподели акад. Пламен Карталов в рубриката “Разговор с продължение“ на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“.

По повод двойния юбилей – 75-годишнина и 50 години творческа дейност, Ви предлагаме “на бис“ цялото интервю, осъществено в навечерието на Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера и балет. В него акад. Карталов разказва за детството си, за специализацията в Байройт, за създаването на Младежката камерна опера, за новия си прочит на Вагнеровата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“, за предстоящите турнета на Операта в Германия, в Южна Корея и в Турция, споделя за най-трудните и най-щастливите моменти в творческия си път, за семейството си и за бяло-червеното конче Зигфрид, за което се грижи в минутите за отдих в полите на Плана планина.

Приятно слушане!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Асен Диамандиев (1915-2009)

Спомен за проф. Асен Диамандиев

Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България.  Композитор, диригент, педагог, той е автор на ценна образователна литература, най-вече по солфеж, с която се обучават поколения музиканти. Огромна е заслугата му за създаването на Висшия музикално-педагогически институт в..

публикувано на 14.11.25 в 18:02

Български композитор и бродуейски режисьор разкриват "Тайната на музиката"

Отваря се нова страница в музикалния театър у нас! - така организаторите от  Fest Team определят новия проект на творческия екип, който стои зад мюзикъла  „Тайната на музиката“  с музика на Любомир Денев-син по либрето на Александър Чобанов и текстове от Михаела Филева. Певицата ще бъде и една от звездите на сцената, заедно с  Владимир Зомбори,..

публикувано на 14.11.25 в 13:53
КласикАрт и Емануил Иванов

КласикАрт и Емануил Иванов за първи път заедно - с премиери

В събота, 8 ноември, в зала „България“ се роди едно музикантско партньорство. За първи път заедно на сцена застанаха музикантите от ансамбъла „КласикАрт“ към Софийската филхармония и много изявеният млад пианист Емануил Иванов, който ни радва с успехите си у нас и по световните сцени, и с изключително интензивното си развитие. За първата си..

публикувано на 13.11.25 в 18:13
Фани Вовони

Инструментална музика от времето на Галилей ще звучи в София

„Модерни инвенции - инструментална музика от времето на Галилей“ е наречен концертът, който ще привлече почитателите на фестивала „Изкуството на барока“ на 12 ноември в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" от 19:30 ч. Гостите, поканени от артистичния директор Зефира Вълова, този път са от Гърция, което прави събитието особено..

публикувано на 12.11.25 в 15:54

Поклонение пред оперната прима Стефка Евстатиева

Поклонението пред оперната прима Стефка Евстатиева ще се състои на 13-и ноември /четвъртък/ от 11 ч. в столичния храм “Свети Седмочисленици” . Същата сутрин от 10 до 10.30 ч. във фоайето на Софийската национална опера ще се състои кратка възпоменателна церемония в нейна памет в присъствието на най-близките на голямата изпълнителка. Ще бъде..

публикувано на 11.11.25 в 19:34

“Риголето“ с Амартувшин Енхбат – едно от големите събития на оперния сезон

Софийската национална опера чества 20-годишнината от премиерата на сцената на театъра на постановката на операта “Риголето“ от Верди на режисьора акад. Пламен Карталов . Едно честване, замислено великолепно и осъществено силно впечатляващо. На диригентския пулт в двата спектакъла – на 7-и и на 9-и ноември, трябваше да застане израелският..

публикувано на 11.11.25 в 19:12

“50-те оперни гласове на България” в луксозно двуезично издание на списание “Български артист“

Вече е на книжния пазар новият, специален брой на списание “Български артист“ ,  издание на българската оперна дива Соня Йончева , озаглавен “50-те оперни гласове на България“ , който беше представен по време на най-престижния световен конкурс за млади оперни певци “Опералия“ 2025. Първата отпечатана бройка беше подарена на легендарния..

публикувано на 11.11.25 в 18:43